Jamon Gordon: "Top çalma rekorunu kırmak istiyorum"

Darüşşafaka Doğuş'un Amerikalı oyun kurucusu Jamon Gordon (31) kariyerinin en olgun dönemlerinden birini geçiriyor. Türkiye'de altıncı, Darüşşafaka Doğuş'ta da ikinci sezonunu geçiren Gordon, Euroleague Top 16'daki Lokomotiv Kuban'la oynayacakları son grup maçı öncesi görüşlerini açıkladı.
Jamon Gordon:
Darüşşafaka Doğuş'un Amerikalı oyun kurucusu Jamon Gordon (31) kariyerinin en olgun dönemlerinden birini geçiriyor. Türkiye'de altıncı, Darüşşafaka Doğuş'ta da ikinci sezonunu geçiren Gordon, Euroleague Top 16'daki Lokomotiv Kuban'la oynayacakları son grup maçı öncesi görüşlerini açıkladı.

Geçen hafta Belgrad'da Kızılyıldız karşısına çıkarken playoff'a çıkma ihtimaliniz kalmamıştı. Ama sahaya çıktınız ve farklı bir galibiyet aldınız. Bu maça nasıl motive oldunuz?

Jamon Gordon: Profesyonel bir oyuncu olarak her zaman kulübün, takım arkadaşların ve antrenörün için sahaya motive çıkarsın. Ne tür bir maç olduğu çok da fark etmez. Sırbistan'da salonda çok büyük bir taraftar kitlesi vardı. Bu da bizi motive etti. Herkes sahada en iyisini ortaya koydu.

Kızılyıldız karşısında 14 sayı, 6 asist, 4 top çalma ve 3 asistle ve 27 performans indeksle oynadınız. Sizce kişisel olarak sezonun en iyi maçlarından biri miydi?

Gordon: Birkaç önemli şut isabeti buldum. Genelde benim için iyi bir maç olduğunu söyleyebilirim. Keşke takımın daha çok işine yarayan bir galibiyet olsaydı. Sahaya iyi konsantre olarak çıktım. Takım arkadaşlarım da beni iyi yerde topla buluşturdu. Bu maçın havasını cuma günkü Lokomotiv Kuban maçına da taşımak istiyorum.

Maçın dönüm noktası üçüncü çeyreğin sonunda yakaladığınız 8-1'lik seriydi. Sizin de birkaç asist yaptığınız bu bölümde en önemli faktör ne oldu?

Gordon: Bence en önemli faktör çaldığımız toplar oldu. Onları çok sayıda top kaybına zorladık. Bu sayede seyirciyi de maçtan kopardık. Rakip oyuncular baskı altına girdi. Playoff için bir galibiyet almaları gerekiyordu ve bu da onları strese soktu. Zorlama atışlara başladılar. Biz de maçı kopardık.

"ÇOK KÜÇÜK YAŞLARDAN BERİ TOP ÇALMA KONUSUNDA İYİYİM"

Jamon Gordon 4

Bir top çalma üstadı olduğunuzu biliyoruz. Geçen hafta çaldığınız 4 topla beraber Euroleague tüm zamanlar listesinde 8'inci sıraya yükseldiniz. Bunun sırrı nedir? Bu konuda kendiniz geliştirmeye devam ediyor musunuz?

Gordon: Çok küçük yaşlardan beri bu konuda iyiyim. Ne mutlu ki böyle özel bir yeteneğim var. Çok fazla top çalmaya odaklanmak sizi faul problemine de sokabilir. Ama son maçta olduğu gibi artık daha dikkatliyim. Kızılyıldız maçında da toplar benim tarafıma geldi. Birkaç sezon daha Euroleague'de oynayıp top çalma rekorunu da kırmak istiyorum.

Euroleague Top 16 turunda öyle bir-iki de değil tam dört maçı son dakika hatta belki son yarım dakika içinde kaybettiniz. En çok hangisine üzüldünüz?

Gordon: Bence en üzücüsü evimizde oynadığımız Cedevita Zagreb maçıydı. O maçı kazanmış olsak sonrasında diğer maçlarda, örneğin Panathinaikos maçında durum çok farklı gelişebilirdi. Türkiye Kupası finalinde de son saniyelerde kaybettik. Bazen bu son saniye şutları maç kazandırıyor ve buna karşı yapacak çok fazla şeyiniz de yok. Bence maçları baştan kaybetmektense böyle kaybetmek daha iyi. Bu tür maçlardan çıkardığımız dersler oluyor.

Top 16'da grubunuzu muhtemelen 6. sırada bitireceksiniz. Sıralamadaki bu yerinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Gordon: Bazı kişiler bu yerimizi bir hayal kırıklığı olarak nitelendirebilir. Ama bu kadar kısa sürede bu kadar yeni oyuncuyla büyük başarılar elde etmek kolay değil. Elbette daha iyisini yapmak isterdik ama birkaç maçı parmaklarımızın ucundan kaçırdık. Darüşşafaka Doğuş'un gelecek sezon da Euroleague'de oynamasını bu hatalardan ders alması çok önemli. Kulüp bence doğru yolda ilerliyor. Bundan sonra bize düşen lig şampiyonluğuna odaklanmak.

EN İYİ MAÇINIZ:
Tel Aviv'deki Maccabi maçı ve yine deplasmandaki Kızılyıldız maçı.Jamon Gordon 1

EN KÖTÜ MAÇINIZ:
Moskova'daki CSKA maçı.

Jamon Gordon kimdir?

Darüşşafaka Doğuş'ta ikinci sezonun geçiren Jamon Gordon bu sezon Turkish Airlines Euroleague'de toplam 23 maça çıktı ve maç başına 8.3 sayı, 3.6 asist, 2.7 ribaund ve 1.7 top çalma ortalamalarıyla oynadı. Ocak ayındaki Panathinaikos maçında Euroleague kariyerinin 1000. sayısını atan başarılı oyun kurucu, aynı maçta 26 sayıyla kariyer rekorunu da kırdı.