İtalya\'nın Cavcav'ı: Zamparini

Yılmaz Vural'ın da görevine son veren Gençlerbirliği başkanı İlhan Cavcav bu sezonki 3, toplamda ise 55. kez teknik direktörünü kovmuş oldu. Cavcav'ın takımının başına getirdiği teknik direktörleri adeta harcaması akıllara Palermo'nun çılgın başkanı Maurizio Zamparini'yi getirdi.
İtalya\'nın Cavcav'ı: Zamparini
Yılmaz Vural'ın da görevine son veren Gençlerbirliği başkanı İlhan Cavcav bu sezonki 3, toplamda ise 55. kez teknik direktörünü kovmuş oldu. Cavcav'ın takımının başına getirdiği teknik direktörleri adeta harcaması akıllara Palermo'nun çılgın başkanı Maurizio Zamparini'yi getirdi.

‘Teknik direktör öğütücü'

İtalya'da ‘Teknik direktör öğütücü' olarak bilinen Zamparini, kulübünün sportif başarısından ziyade sık sık teknik direktör değiştirmesiyle biliniyor.

Zamparini  2002 yılında satın aldığı o zamanlar Serie B'de mücadele eden Palermo kulübünü 2004 yılında Serie A'ya çıkarıp kalbur üstü bir takım haline getirdi. Kulübü hayal bile edemeyeceği yerlere getiren, futbolcu alım satımlarıyla başarılı bir profil çizen Zamparini İtalya'da kulübünün sportif başarısının yanı sıra teknik direktör değişiklikleri ve medyaya verdiği ilginç demeçleriyle de tanınıyor.

Futbol dünyasına Edinson Cavani, Simon Kjaer, Luca Toni, Javier Pastore ve daha birçok yıldızı kazandıran Zamparini, İtalya'da teknik direktörlerin köşe bucak kaçtığı başkanlardan biri. Zamparini'nin sadece Palermo'nun başkanlık görevini sürdürdüğü dönemde toplamda kovduğu teknik direktör sayısı şimdilik 21 olarak tahmin ediliyor. Bir sezonda toplamda kovduğu teknik direktör sayısında ise rekoru şimdilik elinde tuttuğu biliniyor. Zamparini 1994-1995 yılında Calcio Venezia'nın başkanlığını yaptığı dönemde 5 teknik direktörün görevine son vermişti. Çılgın başkanın iki takımın başkanlığını yaptığı dönemlerin toplamında 41 teknik direktörü kovduğu tahmin ediliyor.

Sadece 19 gün...

Zamparini'nin tüm dünyanın dikkatini çektiği sezon ise 2012-2013 sezonu oldu. Palermo o dönem sezona Giuseppe Sannino'yla başladı. Ancak Zamparini Sannino'ya 16 Eylül 2012'ye dek sabredebildi. Çılgın başkan Sannino'nun ardından göreve Alberto Malesani'yi getirdi ancak Malesani'nin görevi de sadece 19 gün sürdü. Zamparini Malesani'nin görevine sadece 19 gün sonra son verilmesine bahane olarak ise İtalyan teknik adamın oyuncularla iyi geçinmemesini gösterdi.

Zamparini'yi dünyaya tanıtan çılgınlık ise işte bu süreçten sonra başladı. Gasperini'nin görevine 20 gün önce son veren başkan, 20 gün sonra yine aynı teknik adamı göreve getirdi. Ancak tekrar göreve gelen Gasperini de Zamparini'ye sadece 18 gün dayanabildi. Bozuk para gibi teknik direktör harcayan başkan, o sezonki son teknik direktör seçimiyle herkesi şok eden hareketini yapmış oldu. Zamparini göreve tekrardan, sezon başında görevine son verdiği Giuseppe Sannino'yu getirdi.  Ancak Sannino'nun ikinci dönemi de çare olmadı. Sonuç olarak Palermo takımı Serie A'ya yükseldiği 2004 yılının ardından ilk defa Serie B'ye düşmüş oldu.

Zamparini'nin kafasına estiği gibi, takımının başına getirdiği teknik direktörleri 1 ayı bile geçmeyecek sürede kovması İtalya'da uzun süre gündem oldu ve çılgın başkan Çizme'de ‘Teknik direktör öğütücü' olarak bilinmeye başladı.

Zamparini-Cavcav benzerliği

Zamparini'nin Palermosu ile Türkiye'nin Gençlerbirliği'ni birçok açıdan birbirine benzetmek mümkün. İki takımın başkanları da medyadaki demeçleri ve teknik direktörleriyle olan ilişkisi, sık sık görevlerine son vermesiyle ünlü. Gençlerbirliği de şu an aynı o dönemki, 4 kez teknik direktör değiştiren Zamparini'nin Palermosu gibi düşme potasında yer alıyor. İlhan Cavcav da aynı Zamparini gibi 40 farklı teknik direktörle çalıştı. İlhan Cavcav, Yılmaz Vural'ın görevine son vermesiyle 3. teknik direktörünü de kovmuş oldu ve Zamparini'nin bir sezonda 4 rekoruna ortak oldu. Cavcav'ın göreve getireceği yeni teknik direktörüyle yoluna ne kadar devam edeceği ise henüz merak konusu…