İşte deplasman yasağının kaldırılması ile ilgili başkanlar ve yöneticilerin görüşleri

Kulüpler Birliği Vakfının olağan toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.
İşte deplasman yasağının kaldırılması ile ilgili başkanlar ve yöneticilerin görüşleri
Kulüpler Birliği Vakfının olağan toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

Maslak'taki yeni ofisinde gerçekleştirilen olağan toplantıya Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta'nın yanı sıra diğer kulüplerin başkanları ve temsilcileri katıldı. Toplantıda Fenerbahçe Kulübünü asbaşkanlardan Şekip Mosturoğlu temsil etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe girişiminden sonra oluşan birlik ve beraberlik ortamına vurgu yapmak amacıyla toplantı salonunda yer alan kulüp bayraklarının yerine Türk bayrağı konuldu.

Toplantıda, geçen faaliyet dönemine ait yönetim ve denetim kurulları ibra edilirken, yönetim kurulu seçimi yapıldığı bildirildi. Yapılan oylama sonucunda eski yönetimin devam etmesi kararı alındığı kaydedildi.

Kulüpler Birliği bugün gerçekleştirdiği toplantı sonrası önemli bir karara imza attı. Karardan çıkan sonuca göre; bir süredir uygulanan deplasman kararı kaldırıldı. Toplantı sonrası konuşan Spor Toto Süper Lig Başkanları ve Yöneticileri kararı değerlendirdi. İşte o görüşler...

''Haince bir saldırı denendi''


"15 Temmuz gecesi Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne karşı haince bir saldırı denendi. Türk milletini gafil avlamaya çalışan bu kalleşçe girişim, karşısında büyük Türk halkını buldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın o gece yaptığı çağrıya icabet eden milyonlarca insan, ilk geceden itibaren ülkenin her köşesinde uyumadan, yorulmadan, büyük bir şevkle demokrasi nöbeti tuttu. Geçtiğimiz pazar günü tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden büyük demokrasi mitinginde de göz kamaştırıcı bir resim sergilendi. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı sonrası ülkenin her yerinden politik görüşleri, yaşam felsefesi ne olursa olsun bir araya gelen milyonlarca Türk insanı tarihe geçecek bir buluşmaya imza attı. Bu liderlikten ilham alan Kulüpler Birliği Vakfı adına da şunu söylemek istiyorum; renklerimiz, siyasi görüşlerimiz, hayata bakış açılarımız ne olursa olsun ülkemize ve devletimizin bölünmez bütünlüğüne olan sevgimiz ve bağlılığımız her şeyin önündedir."

"FETÖ oluşumunu hafife alma lüksümüz yok"


Göksel Gümüşdağ, FETÖ yapılanmasına vurgu yaparak, "Sporun ve özellikle futbolun içine sızmış hain oluşumların önünü kesebilmek, gerekli önlemleri alabilmek için vakfımıza düşen görev ile sorumlulukların tartışılması ve bir anlamda tüm kulüplerin kendi bahçesini temizlemesi konusunda bir değerlendirme yaptık." diye konuştu.

FETÖ'yü hafife alma lüksüne sahip olmadıklarını belirten Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Gümüşdağ, şu ifadeleri kullandı:


"Çok uzun yıllar önce başlayıp sinsice hazırlanmış hain bir plan devletin kademelerine nasıl sızdıysa futbolun içine de aynı tehlikeli bir şekilde sızdığını öngörmek zorundayız. Önlemlerimizi buna göre alacağız. FETÖ oluşumunu hafife alma lüksümüz yok. Yaşadığımız olayları unutup, hafife alırsak adeta bir başka dalga için davetiye çıkartmış oluruz. Buna asla göz yumamayız. Futbol ailesi olarak biz de mutlaka kendi bahçemizi temizlemek ve toplamak zorundayız. Üyelerimize, kulüp başkan ve yöneticilerimize büyük sorumluluk düşüyor. Şeffaf, ciddi ve titiz araştırma gerekiyor. Bu bağlamda vakıf olarak önerilerimiz oldu. Kulüp başkanlarının yorumları ve önerileri alındı. Her zamanki gibi kendi sorumluluğumuzun bilincinde olarak futbolun bu hassas döneminde sağlam bir aile kimliğiyle karşınızdayız."

Gümüşdağ, "15 Temmuz Demokrasi Kupası adı altında bir organizasyon düşünüyor musunuz?" şeklindeki bir soru üzerine, "Özellikle Türkiye Kupası'nın ismiyle ilgili arkadaşların genel kanaati var. Bu teklifi TFF ile paylaşacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

Fikret Orman: Karara öncülük ettiğimiz için mutluyuz


Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, futbolda deplasman yasağının kaldırılmasıyla ilgili karara öncülük ettikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Orman, Kulüpler Birliği Vakfının İstanbul'da gerçekleştirdiği olağan toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, siyah-beyazlı kulüp olarak geçen günlerde yasağın kaldırılması çağrısında bulunduklarını hatırlattı.

Kulüpler Birliği Vakfının, çağrılarına sahip çıktığını vurgulayan Orman, "Beşiktaş Kulübü olarak duruşumuzu bir süre önce açıklamıştık. Artık bu yasağın kalkması gerektiğini ifade etmiştik. Bununla alakalı bir deklarasyon yayınlamıştık. Bugün de Kulüpler Birliği Vakfı buna sahip çıktı. Öncülük ettiğimiz için mutluyuz." diye konuştu.

Ali Ay: Çok güzel bir ortam oluştu


Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra ülkede birlik ve beraberliğin oluştuğunu söyledi.

Deplasman yasağının kaldırılmasını, olması gereken bir gelişme olarak niteleyen Ay, "Bu sene farklı olmasını istiyoruz. 15 Temmuz'u hepimiz gördük. Birlik ve beraberliğin olduğu bir ülkede her şeyin doğru gideceğine el birliğiyle karar verdik. Burada sadece başkanların değil, taraftarların da birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Çok güzel bir ortam oluştu. İnşallah hep birlikte başarılı oluruz. Güzel bir lig yaşarız." ifadelerini kullandı.

Yeşil-beyazlı kulübün başkanı, sakatlıklardan dolayı 2 transfer gerçekleştireceklerini belirterek, "Transfer yapmayı düşünmüyorduk ama Emre Taşdemir kötü bir sakatlık geçirdi. Herhalde 4-5 ay yok. Deniz Yılmaz, 6 hafta yok. Onun için iki takviye daha yapmayı düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Şekip Mosturoğlu: Önemli bir karar


Deplasman yasağının kaldırılmasını değerlendiren Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ise Kulüpler Birliği Vakfının aldığı kararın tavsiye niteliğinde olduğunu vurgulayarak, "Önemli bir karar. 15 Temmuz'dan beri meydanlarda vatandaşlarımız birlik ve beraberlik adına önemli işler yapıyor. Sosyal ortamda gelişen bu desteğe ve dayanışmaya katkıda bulunma adına kulüpler böyle bir karar aldı. Tabi bu tavsiye niteliğinde bir karar. İnşallah uygulanır ve taraftarlar bir arada futbolun zevkine varır." görüşlerini dile getirdi.

Suat Paçacı: İl Spor Güvenlik Kurulu'nun da aynı pencereden bakması gerekir


Bursaspor Kulübü Basın Sözcüsü Suat Paçacı, Kulüpler Birliği Vakfının İstanbul'da gerçekleştirdiği toplantıda deplasman yasağının kaldırılması yönünde aldığı karara ilişkin olarak, "Yasaklar, toptancı bir anlayışla uygulandığında görüldüğü gibi hiçbir sonuç vermedi ve hatta kurunun yanında yaş da yandığı için masum ve büyük bir taraftar kitlesi tribünden uzaklaştı." dedi.

Paçacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kulüpler Birliğinin, futbolun temel sorunları konusunda 'topa girdiğini' görmenin sevindirici olduğunu söyledi.

"Yasağın kalkmasına yönelik kararı, milletçe yaşadığımız bu güzel birlikteliğin eşliğinde olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz." diyen Suat Paçacı, şunları kaydetti:

"Kulüpler Birliği ve federasyonun aldığı bu kararın bir anlam ifade edebilmesi için, İl Spor Güvenlik Kurullarının da bu olaya aynı pencereden bakması ve en önemli konu olan güvenlik meselesinde adil ve eşit kararlar alması gerekir. Kimse kusura bakmasın ama daha önce rövanşist bir yaklaşımla hareket edildiği için, bu yasaklar sanki yüzyıl devam edecekmiş gibi bir hava hakimdi. Biz, ilke olarak, tribün kapatma dahil bu tip toptan yasaklamalarla bu işin çözülemeyeceği konusunda zaten görüşümüzü beyan etmiştik."

Basın sözcüsü Paçacı, Bursaspor taraftarlarının geçmişte büyük acılar yaşadığını ve haksızlıklarla karşılaştığını ifade ederek, "Bu işin içinde ihanet şebekesinin parmağı olduğu anlaşıldığına göre, taraftarımız başta olmak üzere o günlerde Bursaspor'u ve camiasını acımasızca suçlayanların, en azından bir özür borcu olduğunu düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.