IOC'den müjdeli haber geldi!

Ukrayna asıllı milli yüzücümüz Viktoria Zeynep Güneş'e Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden güzel haber geldi.
IOC'den müjdeli haber geldi!
Ukrayna asıllı milli yüzücümüz Viktoria Zeynep Güneş'e Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden güzel haber geldi.

Ukrayna'da yaşanan Kırım krizi döneminde ailesiyle birlikte Türkiye'ye sığınan ve Türk vatandaşlığına geçerek yüzme kariyerine ülkemizde devam eden milli sporcu, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Ay-Yıldızlı mayoyla yarışabilecek.

17 yaşındaki yüzücünün Türkiye için olimpiyatta yüzmesi için kurallar gereği son üç yılda başka bir ülke için yarışmamış olması gerekiyordu. Ancak genç yüzücü, Ukrayna adına 2013'te gençler kategorisinde dünya ve Avrupa şampiyonlukları kazanmıştı.

Türk vatandaşı olduktan sonra 2015'te Türkiye için elde ettiği gençlerde 4 dünya şampiyonluğu ve iki dünya rekoruyla ülke tarihimizde görülmedik bir başarı kazandırsa da konu olimpiyat olunca, mutlaka Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden "özel izin" alınması gerekiyordu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin izin vermesi için de Ukrayna Yüzme Federasyonu, Ukrayna Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Yüzme Federasyonu'nun onayı gerekiyordu.

Bir yıldır süren görüşmeler neticesinde Ukrayna Yüzme Federasyonu ikna edilmesi ve Uluslararası Yüzme Federasyonu'nun da olumlu görüş bildirmesinin ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden beklenen izin çıktı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu, Sergey Bubka'nın olumsuz oyuna rağmen Zeynep Güneş'e olimpiyat oyunlarının kapısını açan izni verdi.