İngiltere'de Münih krizi!

SPORCOPE DIŞ HABERLER - Liverpool altyapısında forma giyen Jordan Williams, UEFA Avrupa Ligi'nde Manchester United'ı eledikleri maçın ardından yaptığı paylaşımla gündeme oturdu.
İngiltere'de Münih krizi!
SPORCOPE DIŞ HABERLER - Liverpool altyapısında forma giyen Jordan Williams, UEFA Avrupa Ligi'nde Manchester United'ı eledikleri maçın ardından yaptığı paylaşımla gündeme oturdu.

Karşılaşmanın ardından Old Trafford'un içinde sevinen Liverpool taraftarlarının görüntülerini paylaşan 20 yaşındaki genç oyuncu, söz konusu paylaşıma alkış ile uçak ikonu ekledi ve ne olduysa o andan itibaren oldu.

Paylaşımı fark eden futbolseverler, Jordan Williams'ın 1958 yılında yaşanan ve Manchester United forması giyen 8 futbolcunun hayatını kaybettiği Münih Faciası'na gönderme yaptığını düşünerek tepki gösterdi.

3253335200000578-0-image-a-13_1458296174898

Yaptığı paylaşımın hassasiyetini daha sonra idrak eden Jordan Williams, söz konusu mesajı sildi ve özür diledi. Williams, "Twitter adresim hacklendi. Asla kimseyi rencide edecek bir mesaj paylaşmam. Yaşananlar için özür dilerim" dedi.

Benzer bir krizi 2013 yılında da yaşayan Liverpool yönetimi ise yaşanan nahoş olay hakkında soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. Ada basınında yer alan haberlere göre kulüp yönetimi, genç oyuncu hakkında inceleme başlatacak ve ilgili yaptırımlar ivedilikle uygulanacak.

O GÜN NELER OLMUŞTU?

O sezon fırtına gibi esen Manchester United, 5 Şubat 1958 tarihinde Yugoslavya'da Kızılyıldız'ı yenmiş ve Avrupa Kupası'nda yarı finale çıkmıştı. Ancak Manchester United, Avrupa'daki başarısına rağmen İngiltere Futbol Federasyoun ile ters düşmüştü. Federasyon, Manchester United'ın Avrupa'da maça çıkmasına sıcak bakmıyor ve Manchester United'ın yalnızca lige konsantre olması için fikstürünü rahatlatmıyordu.

İki taraf arasındaki sürtüşme o kadar sertleşmişti ki; İngiltere Futbol Federasyonu, Manchester United'ın Yugoslavya dönüşündeki lig maçını ileri bir tarihe ertelememişti. Lig maçına yetişmek için ulaşım seçeneklerini değerlendiren Manchester United kafilesi, demiryolunu kullandığı taktirde yetişemeyeceğini fark edince mecburen havayolunu tercih etmek zorunda kaldı.

_44403174_outbound_flight_416

Dönüş için hazırlanan United kafilesi, Yogoslavya'dan tek seferde yakıt almadan Manchester'e ulaşamayacaktı. Ancak aksilikler bununla da sınırlı değildi... Dönüş için hazırlanan kafile, Yogoslavya'dan tek seferde yakıt ikmali yapmadan Manchester'e ulaşamayacaktı...

Yakıt ikmali için Münih'e inen Manchester United kafilesini taşıyan 609 sefer sayılı uçak, yakıt aldıktan sonra Manchester'a gitmek için kalkış yaptı ancak, pilotların ilk iki kalkış denemesi olumsuz sonuçlandı. Sabaha karşı saat 3 sularında 3. kez havalanmayı deneyen pilotlar, bu kez uçağı havalandırmayı başardılar. Fakat, uçak gerekli yüksekliğe ulaşamayarak havalimanını çevreleyen tellere ve yakınlardaki boş bir eve çarparak kısmen infilak etti.

Screenshot_2

Elim hadisede Manchester United forması giyen takım kaptanı Roger Byrne, Tommy Taylor, Mark Jones, David Pegg, Geoff Bent, Eddie Colman, Billy Whelan ve Duncan Edward hayatını kaybetti. Kazadan sağ kurtulan isimlerden biri ise, o dönem henüz 21 yaşında olan ve bir yıldız adayı olarak görülen ancak daha sonra kulübün efsane ismi haline gelecek olan Sir Bobby Charlton'ın ta kendisi idi.

article-0-00097C1000000258-934_634x447

Söz konusu kazada, 8'i Manchester Unitedlı futbolcu olmak üzere toplam 23 kişi hayatını kaybetti.

Manchester United, o sezon Avrupa Kupası'nda finalde Milan'ı ilk maçta yenmesine rağmen rövanşı kaybetti ve elendi. Manchester United'a elenen Kızılyıldız takımı da, United'ın 1958 Avrupa Kupası'nın onursal şampiyonu olmasını önerdi.