İçimizdeki İzlanda'lılar

Son dönemde, özellikle de son aylarda çevremdeki birçok insandan şu cümleyi duyuyorum: "Başında Fatih Terim olduğu için A Milli Takım'ın kazanmasını istemiyorum."
İçimizdeki İzlanda'lılar
Son dönemde, özellikle de son aylarda çevremdeki birçok insandan şu cümleyi duyuyorum: "Başında Fatih Terim olduğu için A Milli Takım'ın kazanmasını istemiyorum."

Üstelik bu görüşteki futbolseverlerin içinde hatırı sayılır oranda Galatasaray taraftarı var. Yani Terim'in "İmparator" lakabını kazandığı kulube gönül veren taraftarların bir bölümü de Terim yüzünden A Milli Takım'a sırt çevirmiş durumda.

Kişisel olarak garipsediğim bu durumu, A Milli Takım'ın İzlanda maçından hemen önce Twitter'da açtığım bir anketle teyit etmek istedim. Sonuç, çevremdeki insanların düşüncesiyle paraleldi. Ankete katılanların yüzde 56'sı, Terim çalıştırdığı için Millilerin kazanmasını istemediğini belirtti. Yüzde 44 ise bu görüşte olmadığını ifade etti.

Bu durum, akıllara Türkiye ile İrlanda Cumhuriyeti arasında oynanan Euro 2000 Elemeleri Play Off maçı sonrası Mustafa Denizli tarafından söylenen ve futbol literatürüne giren meşhur "İçimizdeki İrlandalılar" sözünü getirdi.

Üstelik Denizli o dönem Türkiye'nin İrlanda Cumhuriyeti'ni elediği "Bundan sonra kazandığımız maçlarda Türkiye'ye 6 puan versin UEFA. 3 içerideki İrlanda için, 3 rakip İrlanda için. Şimdi içerideki İrlandalıları bir göreyim ben bu hafta. Çıksınlar, onlarla konuşacağım" derken; hedefinde başta Hıncal Uluç olmak üzere, sadece birkaç spor yazarı vardı. Dolayısıyla Milli Takım aleyhinde bugünkü kadar büyük bir kamuoyu algısı yoktu. Ancak bugünkü tablo çok daha geniş bir kesimin, "İçimizdeki İzlandalı" konumuna geldiğine işaret ediyor.

Bu sonuca, kendi Twitter hesabımdan açtığım ankete cevap veren görece dar bir kitlenin verdiği yanıtla ulaştım. Bu yüzden sizlerin görüşlerinizi fazlasıyla merak ediyorum. (Cengiz Özbek- Hürriyet)