Hidayet Türkoğlu'ndan milli takım sözleri

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı Hidayet Türkoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
Hidayet Türkoğlu'ndan milli takım sözleri
FIBA ile THY Avrupa Ligi'nin maç programlarının çakışması nedeniyle, sarı-lacivertli oyuncular Melih Mahmutoğlu, Sinan Güler, Barış Hersek, Ali Muhammed ve Egehan Arna 2019 Dünya Kupası eleme karşılaşmaları için A Milli Takım'a gelmeyeceklerini açıklamıştı.

Eski milli basketbolcu ve Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı Hidayet Türkoğlu, AA muhabirine konuştu.

- Tek kutsal forma milli formadır! -

Çağırılan oyuncuların geleceklerini düşündüğünü belirten Türkoğlu, "Bizim açıkladığımız kadro 24 kişilik aday kadro. Ufuk (Sarıca) hoca bu kadroyu 14-15 kişiye düşürecek. Bu kadro içinde bu arkadaşlardan olan olursa davetiye yollayacağız. Tek kutsal forma milli formadır. Davet gitmesi durumunda inanıyorum ki oyuncular da gereğini yapacaktır. Bu arkadaşlar hep milli takım için hizmet etmiş ve formamızı taşımış kişilerdir. Amaç milli takımsa, gerek kulüpler gerekse oyuncular duyarsız kalmayacaktır." dedi.

- Herkes milli gururu yaşamak için gelmelidir! -

Basketbolcuların milli takım gelmelerinin gerektiğini söyleyen Hidayet Türkoğlu, "Milli takıma çağrılan herkes milli gururu yaşamak için gelmelidir. Arkadaşları gerçekten zor durumda bırakan kurumlar var. FIBA ve Avrupa Ligi. Herkes mantıklı düşünürse burada tek kutsal formanın milli forma olduğu görecektir. Böyle şeylerde gerek sporcularımız gerekse camialarımız konuya duyarsız kalmaz." şeklinde konuştu.


- Bu tip söylemler çok yanlış! -

Basketbolcuları için kullanılan Vatan haini sözlerine tepki gösteren Türkoğlu, "Bu arkadaşlar bu formayı her zaman gururla taşımıştır. Bu tip söylemler çok yanlış. Biz federasyon olarak bu tip söylemlerin hiçbir zaman yanında bulunmadık. Bu arkadaşlarımız bizim kardeşlerimizdir. Yersiz ve talihsiz bir açıklama yaptılar. Keşke bu tip şeyleri bizimle istişare edip açıklasalardı. Mutlaka belli bir boşluk içerisindeler ki böyle bir açıklama yaptılar. Mantıklı düşünüldüğü zaman kulüpler ve sporcular milli takıma layık görüldülerse sanırım reddetmeyeceklerdir." ifadelerini kullandı.
HABER YORUMLARI