Ümraniyespor çöplükten gelip şampiyon oldu

Ümraniyespor çöplükten gelip şampiyon oldu

Ümraniyespor, 1993 yılında patlayan Ümraniye'deki çöplüğün arazisine kurulan tesislere yerleşmesinin ardından sürekli yükselen grafik sergileyerek, Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup'ta bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti ve PTT 1. Lig'e yükselme hakkı kazandı.Ümraniyespor Kulübü Başkanı Recep Yoğurtçu, Hekimbaşı'nda bulunan ve 1993 yılında yaşanan patlamayla gündeme gelen çöplük arazisi üzerindeki tesislerde, soruları yanıtladı.

28 Nisan 1993 tarihinde patlayarak onlarca vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan çöplükten şampiyon bir takımın çıktığını belirten Recep Yoğurtçu, "Burada sıfırdan gelen bir başarı var. Biz yokluktan gelen bir takımız. Çöplük patlamasaydı tesis de olmayacaktı. Tesis olmasa belki böyle bir Ümraniyespor olmayacaktı." ifadelerini kullandı.

Ümraniyespor'un başarı yolculuğunun çöplüğün düzenlenmesiyle ilişkili olduğunu belirten Yoğurtçu, "Ümraniyespor'un başarıya giden yolu buradan geçiyor. 1995 yılında, o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan burayı spor tesisi alanına çevirdi. Kendisine teşekkür ediyorum. Çöplük alanını rehabilite ederek tesis haline getirmemiş olsaydı bizim yapacağımız bir şey yoktu." diye konuştu.

"SLOGANIMIZ: ÇÖPLÜKTEN TESİSE, TESİSTEN ŞAMPİYONLUĞA"

Uzun yıllardır Ümraniye'de yaşadığını dile getiren başkan Yoğurtçu, çöplükte üreyen sivrisinekler yüzünden ilçe sakinlerinin büyük sıkıntı çektiğini belirterek, aynı bölgenin artık sivrisinek değil futbolcu ürettiğini söyledi.

Hekimbaşı Tesisleri'nin 1995'ten 2004 yılına kadar yatırım almadığını da belirten Recep Yoğurtçu, şunları kaydetti:

"2004 yılında Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can göreve gelince yeni yatırımlar başladı. İlk başta toprak saha ve iki tane halı sahamız vardı. Şimdi maçlarımızı oynadığımız sahamız, standart ölçülerde suni çim sahamız ve antrenman sahamızın yanı sıra, kapalı halı sahamız, tenis kortumuz ayrıca basketbol sahamız var. Futbolcularımız için restoranımız da bulunuyor. Buraya ayrıca 10 bin kişilik yeni bir stat yapacağız. 'Çöplükten tesise, tesisten şampiyonluğa' diye bir sloganımız var. Belediye başkanımız Hasan Can, Ümraniyespor'u sahiplendi ve bugünlere geldik. Bugünkü başarılarımız tesisin yapılmasıyla başlayan bir başarı."

Başkan Yoğurtçu ayrıca, ilerleyen dönemde, patlamada hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarıyla bir sosyal sorumluluk projesi yapmayı düşünebileceklerini belirtti.

"KALICI OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Ümraniye Belediyesinden önemli destek aldıklarını ve kendilerine duyulan güveni boşa çıkartmadıklarını belirten başkan Yoğurtçu, "Biz üzerimize düşeni yaptık. Yorucu bir sezonu şampiyonlukla tamamladık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Şampiyonluğumuz tüm Ümraniye'ye hayırlı olsun." dedi.

Takımlarını profesyonel liglere dahil ettikten sonra önemli bir çıkış yakaladıklarının altını çizen başkan Yoğurtçu, şu ifadeleri kullandı:

"Üst üste gelen şampiyonluklarla hep bir üst lige yükselmeyi başardık. Gelecek sezon da PTT 1. Lig'de mücadele vereceğiz. Kulüp yönetiminde ilkeli davranmamız, hızlı yükselişimizi sağladı. Hedeflerimizi uzun vadeli yaptık. Camia olarak kenetlendik ve arkasından başarı geldi. Stratejilerimizi 1 yıl öncesinden belirliyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Bu nedenle 1. Lig'in bizim açımızdan zor geçeceğini düşünmüyorum. 1. Lig'deki öncelikli hedefimiz kalıcı olmak. Daha sonra Süper Lig'in hayalini kuracağız."

Başkan Yoğurtçu, İstanbul'daki diğer ilçe takımlarından farklı olabilmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"İstanbul'da çok sayıda değerli kulübümüz var ancak uzun zamandır hep aynı noktadalar. Onların durumundan ders alıyoruz. Stratejinizi ve bütçenizi hedeflerinize göre ayarlamazsanız, hayalleriniz suya düşer. Biz hayallerimizin gerçekleşebilmesi için onların hatalarını yapmayacağız. Transferleri belli prensipler doğrultusunda yapıyoruz. Mevcut kadromuzda, amatör ligden beri Ümraniyespor'da oynayan futbolcularımız bulunuyor. Kadromuzu her sezon güçlendirerek ilerliyoruz."

Hekimbaşı Tesisleri'nde düzenlemeye gideceklerini belirten Yoğurtçu, 11 Mayıs'ta yeni stat için ihaleye gireceklerini ve kamp merkezi ile kulüp binasının yanı sıra antrenman sahaları yapacaklarını belirtti.

"HEDEFİMİZ CENTİLMENLİK"

Recep Yoğurtçu, Ümraniyespor olarak ilçe gençlerine karşı sosyal sorumlulukları bulunduğunu anlatırken, tribünlerde yaşanan olumsuz durumlarda kendi ceza sistemlerini de devreye soktuklarını açıkladı.

Görevlerinin aynı zamanda Ümraniye'deki genç nüfusa hizmet etmek olduğunu kaydeden Yoğurtçu, "Her şey futbol değil. Gençlere karşı sorumluluklarımız var. Küfür etmeyen bir taraftar profili oluşturmaya çalıştık ve bunda da başarı sağladık. Taraftarlarımız rakibe ya da hakeme yanlış bir davranış içinde olduğu zaman, federasyonu beklemeden kendi inisiyatifimizle tribünümüzü kapattık. Felsefemiz fair play ve sahalardaki küfrün önlenmesi. Altyapımızda spor okulları da dahil 500 öğrenciye sadece spor olarak değil sosyal ve eğitim anlamında da hizmet veriyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Ümraniyespor'un şampiyonluğu onların geleceğiyle alakalı bir şampiyonluk." şeklinde konuştu.

Konuk takımları tesislerinde en iyi şekilde karşılayıp ağırladıklarını anlatan Yoğurtçu, aldıkları yenilgilerden sonra dahi soyunma odasına gidip, rakibi tebrik ettiklerini sözlerine ekledi.

"TEK VÜCUT OLUNCA BAŞARI GELDİ"

Ümraniyespor'daki ilk sezonunda şampiyonluk sevinci yaşayan teknik direktör Ahmet Taşyürek ise takımdaki aile ortamının başarıyı getirdiğini aktardı.

Kendilerine güvenenleri mahcup etmemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Taşyürek, "İyi bir sezon geçirdik. Zaman zaman zorluklar yaşadık ancak bunu birlikte hareket ederek atlattık. İstikrar ve aile ortamı başarıyı getirdi." ifadelerini kullandı.

Gruplarında Sarıyer, Bandırmaspor, Menemen Belediyespor, Kırklarelispor gibi elit takımların yer aldığını, İstanbulspor'la da çok güzel bir rekabete girdiklerini anlatan Taşyürek, "Neticede ipi göğüsleyen biz olduk. Kulüp kendi prensiplerini, hedeflerini, çizgisini belirlemiş. Biz bu doğrultuda üzerimize düşeni yaptık. Ümraniyespor'da her teknik adamın çalışmak isteyeceği bir ortam var." şeklinde görüşlerini paylaştı.

Öte yandan, Ümraniyespor'un bütün yaş kategorilerinde forma giyen ve jübilesinin ardından genel menajerlik görevine başlayan Ergün Keleş, tesisleşmenin başarıda önemli bir faktör olduğunu dile getirdi. Takım içinde çok güzel bir kaynaşma olduğunu söyleyen Keleş, "Abi kardeş ortamımız var. Bunu da takımın iskeletini koruyarak gerçekleştirdik. Her sene 4-5 oyuncu takviyesi yaptık ve bu ortam oluştu." dedi.

Takım kaptanı İlhan Şahin ise Ümraniye için tarihi bir başarı yakaladıklarına vurgu yaparak, "Tesisleşme adına önemli projeleri olan bir kulüp. Ümraniyespor'un önünün açık olduğunu düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA