Gomez ve Podolski kadroda yer aldı ama anketler öyle demiyordu

SPORCOPE DIŞ HABERLER - Avrupa Şampiyonası'nın başlamasına sayılı günler kala ülkeler bir bir turnuvada forma giyecek 23 kişilik kadroları açıklamaya başlarken Almanya Milli Takımı'nda yer alacak isimler de belli oldu.
Gomez ve Podolski kadroda yer aldı ama anketler öyle demiyordu
SPORCOPE DIŞ HABERLER - Avrupa Şampiyonası'nın başlamasına sayılı günler kala ülkeler bir bir turnuvada forma giyecek 23 kişilik kadroları açıklamaya başlarken Almanya Milli Takımı'nda yer alacak isimler de belli oldu.

Beşiktaş'ta forma giyen Mario Gomez ve Galatasaraylı Lukas Podolski'nin 27 kişilik aday kadroda kendilerine yer bulduğu Almanya'da geçtiğimiz günlerde Bild tarafından yapılan ve 1.5 milyondan fazla kişinin oy kullandığı ankette Beşiktaş'ın golcü futbolcusu Mario Gomez kadroda yer almaya yetecek kadar oy aldı ancak Galatasaray'ın yıldızı Lukas Podolski bu listeye girememişti.

Almanya'nın en önemli oyuncularından biri olan ancak bu sezon Manchester United'da sakatlığı nedeniyle fazla forma şansı bulamayan Bastian Schweinsteiger de kullanıcılar tarafından takımda yer alması istenen bir diğer isim oldu.

Türk asıllı futbolcular Mesut Özil ve Emre Can da listede yer alan futbolcular arasında yer aldı.

İşte anketle seçilen o liste;

2,w=559,c=0.bild

Almanya Milli Takım kadrosunun açıklanmasının ardından Almanya'da Lukas Podolski tepkileri başladı. Bild gazetesinde yayınlanan anketin ardından kadroyu açıklayan Joachim Löw, Lukas Podolski'nin Galatasaray'da düşünülenin aksine iyi bir performans sergilediğini ve bu nedenle kadroda kendisine yer bulduğunu belirtti. Ancak Alman basını Löw'ün bu terchini sert dillerler eleştirdi.

Almanya'nın bir başka önemli gazetesi Die Zeit'ın ülkede popüler köşe yazarlarından Wolfram Eilenberger, bugün yayınladığı köşe yazısında Lukas Podolski'nin Almanya Milli Takımı'na çağrılmasını sert sözlerle eleştirdi. Lukas Podolski hakkında geçmişten bugüne geniş bir inceleme ve eleştiri yazısı yayınlayan Eilenberger, "Lukas Podolski'nin milli takıma rütbesi düşürülmüş bir maskot olarak çağrıldığını düşünüyorum. Nasıl 127 kez milli takım forması giydiğini kimsenin anladığını sanmıyorum. 10 yıldan uzun bir süredir sportif açıdan oldukça başarısız. EURO 2016'da futbol için değil, atmosfer, basın ve iyi tweetler için takımla birlikte olacak. Bence EURO 2016'da değil, 2016 Rio Olimpiyatları'nda Almanya Milli Takımı'yla olması lazım. Kariyerinin bu son zamanlarının Olimpiyatlar'a daha uygun olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullanarak Alman yıldızı sert sözlerle eletşirdi.

Wolfram Eilenberger'in yanı sıra eski Alman milli yıldız Simon Rolfes de Löw'ün Podolski kararını eleştiren isimler arasında yer aldı. Kariyerine ZDF kanalında yorumculukla devam eden Rolfes,"Lukas Podolski'yi milli takıma çağırmanın beni milli takıma çağırmakla aynı olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullanarak Alman yıldızın milli takıma çağırılmasını anlamsız bulduğunu ifade etti.

Almanya Milli Takımı'nda Mario Gomez ile düzenlediği basın toplantısında Eilenberger'in sözlerine tepki gösterdi. Takımın en tecrübeli oyuncularından biri olduğunu belirten Podolski, "Bu tarz benzetmelerin tamamen saygısızca olduğunu düşünüyorum. Almanya Milli Takımı için 100'den fazla maç oynadım ve bu şekilde bir benzetmeyi hak ettiğimi düşünmüyorum. Benim kişiliğimle ilgili olan tartışmaları belki kaldırabilirim ancak maskot benzetmesi doğru değil. Beni maskot olarak çağırmak kesinlikle saçmalık." ifadelerini kullanarak Eilenberger'e olan tepkisini dile getirdi.