Gökhan Töre Galatasaray'a gelmek istedi

Galatasaray alt yapısında yıllarca emek veren ve birçok yıldızın yetişmesinde büyük katkısı bulanan Recep Yazıcı şu günlerde Gümüşhanespor'da Fatih Akyel'in yardımcılığını yapıyor. Recep hocayla Tepecikspor maçı öncesi buluştuk ve Gümüşhane'den Galatasaray'a bir çok konuyu konuştuk. Recep Yazıcı Beşiktaşlı yıldızın Galatasaray'a gelmek istediğini açıkladı.
Gökhan Töre Galatasaray'a gelmek istedi
Galatasaray alt yapısında yıllarca emek veren ve birçok yıldızın yetişmesinde büyük katkısı bulanan Recep Yazıcı şu günlerde Gümüşhanespor'da Fatih Akyel'in yardımcılığını yapıyor. Recep hocayla Tepecikspor maçı öncesi buluştuk ve Gümüşhane'den Galatasaray'a bir çok konuyu konuştuk. Recep Yazıcı Beşiktaşlı yıldızın Galatasaray'a gelmek istediğini açıkladı.

Röportaj: Yakup Çınar

Galatasaray alt yapısında sayısız oyuncu yetiştirdiniz. Sonra Azerbaycan süreciniz oldu. Şimdi ilk kez bir profesyonel takımda Fatih Hoca ile birlikte çalışıyorsunuz. Profesyonel takım çalıştırmak nasıl?

Profesyonel takım çalıştırmak alt yapıcılıktan daha kolay gibi gözüküyor ama, ikisinin de zorlukları ayrı. İkisini de sevmek lazım. İkisini de istemek lazım. recep_yazici_berk_cumhurBurada profesyonel anlamda biraz daha zorluklar var. Alt yapıda insan yetiştiriyorsunuz. Burada netice almanız lazım. Aradaki tek fark o. Profesyonel takımda sadece sonuca bakılıyor. Bence Türk futbolunun eksikliği bu. İyi futbola bakan yok. Sadece sonuca endeksli. Ama kadromuzda çok iyi oyuncular var. Süper Lig'den gelen. Onları tekrar Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. Cem Sultan, Cumhur Yılmaztürk ve Taşkın Çalış daha önce Süper Lig'de oynamış oyuncular. Onları yeniden Süper Lig'de oynayacak seviyeye getirmek istiyoruz.

Süper Lig alt yapılarında yetişmiş oyuncular da var kadronuzda birazda onlardan bahseder misiniz?

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş alt yapısında yetişmiş çok yetenekli oyuncularımız var. Hakan Albayrak var mesela Arda Turan'dan eksik kalır hiç bir yanı yok. Ama futbolculuk dönemlerinde iyi gitmeyen bir şeyler olmuşki Süper Lig'i kaçırmış. Süper oyuncu, süper yetenekli. Zekası, tekniği, kalitesi çok iyi bir oyuncu. Daha üst liglerde oynaması gereken bir oyuncu ama Türk futboluna sunamamışız.

Gümüşhanespor'da hedefleriniz neler? 2. Lig'de Play-off mücadelesi veriyorsunuz.

Fatih Akyel ile birlikte 24 saat Gümüşhane'de tesislerde beraberiz. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Hedefleri konuşuyoruz. Hedefleri konuşuyoruz. Hedefimiz play-off'un içinde olmak. Başkanımıza karşı ve Gümüşhane halkına karşı sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Hem de oynadığımız futbolun karşılığını alacağız. Çok güzel futbol oynuyoruz. Bu liglerde kalıplaşmış futbol sistemleri var. Çağ dışı futbol oynanıyor. Biz bunun dışına çıkıyoruz. İyi futbol oynamaya çalışıyoruz.

"Fatih Terim bizim için büyük bir şanstı"

Galatasaray alt yapısında Emre Çolak ve Semih Kaya'dan sonra oyuncu göremedik. Problem nedir neden oyuncu çıkmıyor?

Geçen yıl 8 ay gibi bir süre Galatasaray alt yapısında görev yaptım. Oyuncu yok değil aslında çok yetenekli oyuncular var. O oyuncuların alt yapıdan A takıma geçişini sağlamak önemli. Biz biraz şanslıydık. Çünkü A takımda Fatih Terim vardı. Bizi çok destekliyordu. emre_colak_recep_yaziciBize de şunu söylüyordu. "Gönderin oynatacağım" diyordu. Fatih Terim bizim için büyük bir şanstı. O Türk futbolu içinde büyük bir şans. Bunu değerlendirmek lazım. Bizim sunmamız, Fatih hocanında oynatması önemliydi. Şimdi sanırım o iletişim sağlanamıyor. Herhalde bunun eksikliğini çekiyorlar. Ben inanmıyorum ki Galatasaray alt yapısında oyuncu olmasın. Geçen yılda gördüm çok süper yetenekli oyuncular var. Biraz da sabretmek lazım alt yapıdan bir oyuncunun a takıma çıkma süreci 10 yılı alabiliyor. Mesela Emre Çolak'ı aldığımız zaman A takımda oynar teşhisini tam 10 yıl önce koymuştuk. Galatasaray alt yapısında iyi jenerasyonlar var. İyi hocalar var. Fatih Hoca gibi alt yapı oyuncusunu oynatacak hocalar gelsin yine alt yapıdan hoca çıkar. Galatasaray'ın en kötü döneminde bile alt yapıdan oyuncu her zaman çıkar.

Gökhan Töre Galatasaray'a gelmeyi kabul etti

Uzun yıllar Galatasaray alt yapısında çalıştınız hiç kaçırdığınız, maddi nedenlerle transfer edemediğiniz ve bugünlerde iyi yerlere gelmiş oyuncu var mı?

Var yok değil. Bazı maddi nedenlerle kaçırdığımız oyuncular var. Ama hep şu oluyordu. Teklif yapıyorduk oyunculara kulüpleri bırakmıyordu ve hemen profesyonel sözleşme imzalıyorlardı. gokhan-toreAlt yapı oyuncularına öyle bir katkımızda olmuştur. Almak istediğim ve alamadığım çok üzüldüğüm bazı oyuncular var. Mesela Gökhan Töre var. O zaman 14 yaşındaydı. Riva'da Milli Takımlardaydı. Bayer Leverkusen'deydi. 50 bin euro yetiştirme bedeli istemişlerdi. Gökhan Töre kendisi gelmeyi kabul etti. Futbolcularla haber gönderdim. Berkin Aslan vardı o konuştu kendisiyle. Ben konuştum Beylerbeyi soyunma odasında. Gelmek istediğini söyledi. Ama yetiştirme bedeli çok yüksekti. O zaman alt yapı sorumluları bu yaştaki çocuğa bu kadar para verilmez demişti.

Gökhan Töre'nin buralara geleceği o günlerde belli miydi?

Ben o günlerde daha fazlasını gördüm. Çok yırttım kendimi alamadım. Ona çok üzülüyorum. Bir de Engin Bekdemir vardı. Onu da almak istedik ama alt yapıda olmasına rağmen aylık 3 bin euro maaş alıyordu. O zaman biz bile bin euro maaş almıyorduk. Onu da maddi nedenlerden dolayı alamadık. 10 yıl 12 yıl öncesinden bahsediyoruz. O zaman bu oyuncuları alsaydık. 2-3 tane Arda Turan çıkarırdık.

"Cem Sultan'ı yeniden kazandırmak için uğraşıyoruz"

Galatasaray alt yapısında çok daha iyi yerlere gelir dediğimiz ama gelemeyen oyuncu var mı?

Şuanda bir tanesi Gümüşhanespor'da. Cem Sultan. Onun burayı boşverin PTT 1. Lig'de bile işi yok. 20 yaşından Galatasaray'dan gitti. Cem Sultan ama bana birşey öğretti. cem_sultanYenetek yetmiyor. Oyuncuda çalışma disiplin, hırs gibi şeyler olması lazım. Küçükken bunların hepsini öğretiyorduk. Çocukken söylediklerimizi yapıyorlardı. Ama Türk futbolunun kanayan bir yarası var. 17-18 yaşına gelen ve profesyonel olunca biraz para kazana futbolcular malesef çok erken evleniyorlar. Malesef bizin onlara öğrettiklerimizi uygulanıyorlar. Mesela Cem'de onlardan bir tanesi. Cem Sultan süper bir yenetek. Gümüşhane'de onu çok seviyorlar. Herkes oynaması için dua ediyor. Başkanımız da çok destek oluyor. Ama onun da toparlanması biraz geç oldu. Türk futboluna yeniden kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Onur Arıkan var mesela muhteşem bir yenetek. Avrupai futbol bilgisi var. Süper Lig'de çok rahat oynayabilecek yeneteğe sahip. Ama yaşı genç. Er ya da geç iyi yerlere geleceğini düşüyorum.

recep-yacizi-halim-ficici