Gizem Kerimoğlu Sporcope.com'a konuştu

Türkiye'nin en çok izlenen yarışma programı olan Survivor'dan elenen başarılı milli futbolcu Gizem Kerimoğlu ile konuştuk. Basketbolu bırakıp kadın futboluna başlayan ve şimdilerde oyunculuk yapan Gizem Kerimoğlu Survivor hayatı, Semih Öztürk ve futbol hakkında sohbet ettik. İşte Gizem Kerimoğlunun Sporcope'a verdiği o çarpıcı açıklamalar…
Gizem Kerimoğlu Sporcope.com'a konuştu
Türkiye'nin en çok izlenen yarışma programı olan Survivor'dan elenen başarılı milli futbolcu Gizem Kerimoğlu ile konuştuk. Basketbolu bırakıp kadın futboluna başlayan ve şimdilerde oyunculuk yapan Gizem Kerimoğlu Survivor hayatı, Semih Öztürk ve futbol hakkında sohbet ettik. İşte Gizem Kerimoğlunun Sporcope'a verdiği o çarpıcı açıklamalar…
Röportaj: Zafer Çeri

Bir dönem futbol oynadın, futbola devam ediyor musun?

Forvet ve sağ açık mevkilerinde oynuyorum ancak şuan futbolu bırakmış bulunuyorum sadece erkek arkadaşlarım ile halı saha maçları yapıyorum.

 

Gizem Kerimoğlu tiyatro eğitimi alıp şu an sahne önünde çalışıyor. Survivordan önceki Gizem Kerimoğlu'ndan biraz bahseder misin? Bildiğimiz kadarıyla futbol ile de yakın bir geçmişiniz vardı.

Kocaeli Üniversitersi Spor Akademisi'ni kazanmadan önce spor ile çok yakından ilgileniyordum. Basketbol oynuyordum. Suadiye ve Migros formalarını giydim. Bir yandan futbola da yeteneğim olduğunu biliyordum. Arkadaşlarım ile halı saha maçları oynuyorduk. Tabi o zamanlar kadın futbolu Türkiye'de daha gelişmemişti ancak benim hayalim o kramponları giymek, milli takımda görev alabilmekti.Sonra babamın çevresinden dolayı bir gece teklif geldi. Milli takıma girdim, beni kampa aldılar ve bir kulübe yönlendirildim. İlk önce Marmara Üniversitesi'nde başladım futbolculuk geçmişime yani bir gece de basketbolu bırakıp futbola geçiş yaptım. Kocaeli Üniversite'sini kazandıktan sonra İzmit'ten Marmara Üniversitesi'nin Anadolu Hisarı Kampüsü'ne gidip geldim. 3,5 yıl kulüplerle geçmişim oldu. Milli Takıma'da gidiyordum. Ardından Sakarya Üniversitesi'ne transfer oldum ancak Türkiye'de kadın futbolu istenilen konuma gelmiyordu. Maddi ve manevi anlamda geleceğime herhangi bir katkısı bulunmadığı için faal futbol hayatıma son vermeye karar verdim. Futbolu bıraktığım için çok pişmanım ama geleceğimi de düşünmek zorundayım.Gizem Kerimoğlu

Survivor'a katılma sürecin nasıl oldu?

Aslında katılım süreci çok enterasandı. Ben bir şekilde Gizem Kerimoğlu'nu halka tanıtmak istiyordum. Tanıtmaktan ziyade, Survivor gibi Dünya'nın en zor yarışmasına katılmak herkesin hayali. Kimse Survivor Ada'sında bulunma teklifini elinin tersiyle itmez. Bir günde karar verdim. Önce aileme açıkladım. 7 eleme geçtim. Bu elemeler benim için uzun bir süreçti ve internetten başvurdum. Çok minik minik adımlar ile en sonunda seçildim. Gözümü açtığımda ise Dominik'teydim. Zorlu bir süreçti, milyonlarca insan arasından seçilmeniz bile ayrı bir gurur meselesi. Bence bu yarışmaya katılmak isteyenler 1 kere değil 10 kere düşünmeli.

 

Gönüllüler takımınından elendiniz, şu an oradakileri başarılı buluyor musunuz?

Açıkça söylemek gerekirse ben izlemeyi bıraktım. Semih ve ben haricinde bence gördüğüm en kötü Survivor takımıydı.Gizem Kerimoğlu

Semih Öztürk ünlüler takımına geçiş yaptığında siz de ada da günüllüler takımındaydınız ve Semih Öztürk ile çok yakın bir dostluğunuz vardı. Ada da yalnız kalınca kurtların ortasında kaldığınızı mı hissettiniz yoksa karşımızda hala dimdik ayakta duran bir Gizem Kerimoğlu mu izledik ?

Semih ile arkadaşlığım hep konuşuldu. Semih'in suratına da ona karşı ön yargılı olduğumu ama ön yargılı olduğum için hiç kötü davranmadım. Ada hayatında onu tanımaya çalıştım. Birazcıkta yolumuz kesişti. Takımı da o ve ben oluşturuyordu. Problem aslında şuydu; Ben milli takım oyuncuydum. Takım sporları ile ilgilendim yıllardır. Takım sporu yaparken böyle bir ekip ile gönüllüler takımı adı altında oyunlara çıkmak benim için çok acı vericiydi. Yoksa ben de isterim, orada takım anlamında parkura çıkıp beraber sevinip beraber destek olmak ama karakterleri cidden buna uygun değildi. Bende hayatımdaki önceliklerimden feragat etmedim. Bana göre parkur istatistiği önemli değil. O yüzden onların başarısı ve ya başarısızlığını önemsemiyorum. Gizem Kerimoğlu olarak çok güçlü bir karakterim. Orada da bunu gördüm. Semih gitti diye karalara bağlamadım. Zaten Semih, gönüllüler adasındayken de ben Gizem Kerimoğlu'ydum. Bir daha Survivor'a gelsem yine aynı şekilde davranırdım.

Adada gruplaşmalar oldu. Takım olabildiğinizi inanıyor musunuz? Çünkü karşılaşmalarda ne kadar birlik içinde olsanız da parkurda içinizde var olan o hissi öğrenmek istiyorum.

Gözünüzün içine bakarak parkurlarda kaybetmenizi isteyen bir grup… Günden güne azalan bir kesimden bahsediyorum. Daha sonra oyunlardaki ortak çıkarımızdan dolayı bir karar aldım. O kararı da ben aldım zaten. Profesyonel davranmak her zaman insana bir şey kazandırır. Sabrımız sınandı, şükretmeyi öğrendik. Adadan elendim hala benim hakkımda konuşuyorlar, benim adım geçiyor...

Dominik'te 104 gün kaldın geldiğin noktayı başarılı buluyor musun ?

Elbette kendimi başarılı buluyorum. Acun Ilıcalı'nın da dediği gibi birleşmeye kalan her yarışmacı bir başarı elde etmiştir. Ben birleşmeden sonra da devam ettim. Hedefim finaldi ancak sevenlerimin gücü buraya kadarmış.

Sizden önce elenmesi gereken birinin olduğunu düşünüyor musunuz?

Gönüllülerin hepsi benden önce elenmeyi haketmişti.

Semih Öztürk'ün karakterinden bahseder misin? Çünkü bazı kesim Semih'in taraftarı olurken bazı kesim ise Semih'ten nefret ediyordu. Oynuyor muydu orada?

Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Semih kendisi gibi birisi. Televizyon ekrarnında nasıl görüyorsak ada hayatında da öyle. Çok dürüst birisi ve güvenilir bir adam. Bir erkekte en çok dikkat ettiğim özelliğe sahip; karşısındakilere erkek veya kadın farketmeden saygılı olabilmesi. Semih'e karşı Ütopya'dan ön yargılar vardı ama ön yargıları kırmak lazım...

Survivor senin hayatına ne kattı?

Açlık oradan çok önemli bir faktör. Bir kere şükretmeyi öğrendim. Sabretmeyi öğrendim. Mücadeleci ruhum ile ada da ve oyunlar da ne kadar tekme yesenizde mücadeleci ruhumu üst seviyeye çıkarttım. Fare problemim de vardı. İzlediğim Survivor yarışmalarında fareler hep üstte yatan insanlara gidiyordu bende altta yatmayı tercih ettiğimden bana az geldiler. Yani bir şeyden korkuyorsunuz ve her gün onunla yüz yüze gelmek zorundasınız. Parayla satın alınamayacak duygulara sahip oldum. Adayı cidden özlüyorum. Gönüllüler takımını değil.

Unutamadığın şeyler neler ?

Kokonat seven biri değilim ama onu sevmeyi öğrendim. Ağaç kemirseniz daha iyi hiç bir tadı yok. Genelde çok aç kaldım, ödül çok kaybettik maalesef... Unutamadığım bir olay var, erzak olarak bize birazcık pirinç verirlerdi. Bir gün yerken kolum çarptı ve yarısı yere döküldü. Herhalde bir Survivor yarışmacısının başına gelebilecek en talihsiz olaylardan.Gizem Kerimoğlu

Survivor'u tek kelime ile açıklasanız?

Gerçekler

Survivor'ın biraz arka tarafına bakalım. Oraya giderken bir sözleşmeye imza attınız mı, para verdiler mi size ?

Sözleşmemiz vardı tabi ki. Gönüllü olarak gittiğimiz için herhangi bir para almadık. Herkes eşit şartlardaydı.

Geçmişte yarışmalardan önce bir vitamin hapı verdikleri gündemde konu olmuştu. Herhangi bir şey verdiklerine şahit oldun mu ve tabi ki oyun yönetiminin sigara verdikleri de konuşuluyor?

Sigara verdiklerini görmedim öyle bir şey söz konusu değil. Hap olayları da saçmalıktan ibaret sadece su veriliyor. Zaten Semih ile ayrı bir barakamız vardı. Adadakiler ile konuşmuyor ve görüşmüyorduk. Bayılıyorduk, dayanamıyorduk ama yarışma zaten bunu gerektiriyor.

Gizem Kerimoğlu

Truman Show filminde ki gibi bir hayat mı vardı? Adanın her tarafında kameralar var ve sizi 7/24 izliyorlar mıydı? Adada kendi başınıza dolaşamıyor muydunuz?

Her tarafta kamera vardı. Gönülllüler adası ekranda göründüğünden çok küçüktü zaten öyle gezmemiz söz konusu olmuyordu.

Favorin bellidir ama yine de soralım, favorin kim?

Gerçekten hislerim ve kalbimle Semih Öztürk'ün birinci olmasını istiyorum. Ancak orada bir Atakan ve Nagihan'ında haklarını vermemiz lazım.

Yılmaz Morgül'ü nasıl değerlendireceksin?

Bence üst düzey bir performans sergiledi. O sıcağın altında bir kere bile parkuru bıraktığını hatırlamıyorum. Devamlı takımına destek vermeye çalışıyordu. Zaten ünlülerin kendilerine samimi destek vermeleri tam bir profesyonel olduklarını gösteriyor.

-Hangi takımı tutuyorsun ?

Beşiktaş'ı destekliyorum.

Acun Ilıcalı biliyorsun futbola ilgisi olan biri. Siz Acun Ilıcalı ile Survivor adasında maç yapma imkanınız oldu mu ?

Aslında çok istedim. Ben elendiğimde kendisi orada değildi. İstanbul'dan canlı bağlanıyordu. Burada belki bir halı saha maçı yaparız.

Futbol mücadeleci bir oyun, Survivor'da mücadele'ye dayanıyor. Siz futbol ile Survivor'u harmanlarsanız benzer yönlerini nasıl görürdünüz?

Survivor bence hiçbir spora veya yarışmaya benzemiyor. Çünkü orada açlık faktörü var. Futbol ile Survivor arasında bir benzerlik varsa o da sadece mücalededir. Ayrıca şu da var, takım duygusunu oluşturabilirseniz futbolla bu duyguyu da benzeştirebiliriz.

Gizem Kerimoğlu