Galatasaray'ın orta sahası boşaldı

SPORCOPE ANALİZ HABER- Transfer döneminin açılmasıyla maaş bütçesini düşürmeye çalışan Galatasaray'da, gelen ve gidenler belli olmaya başladı.
Galatasaray'ın orta sahası boşaldı
SPORCOPE ANALİZ HABER- Transfer döneminin açılmasıyla maaş bütçesini düşürmeye çalışan Galatasaray'da, gelen ve gidenler belli olmaya başladı.

Fakat takımdan Emre Çolak, Bilal Kısa, Furkan Özçal, Jose Rodriguez, Hamit Altıntop gibi isimleri ayrılması ve Ryan Donk, Umut Gündoğan gibi isimlerin de kendilerine kulüp bulmalarının istenmesi, sarı kırmızılılarda orta saha bölgesinde iki isim bırakıyor. Galatasaray'da beklenen ayrılıkların gerçekleşmesi durumunda orta sahada sadece, Selçuk İnan ve Wesley Sneijder kalıyor.

Daha önce eski teknik direktör Hamza Hamzaoğlu'nun ön libero da denediği Hakan Balta'nın bu bölgede tam randıman verememesi, Galatasaray'ı rotasyonu genişletme zorunluluğuna itiyor. Zira Hakan Balta'nın olası katkısı durumunda dahi, sarı kırmızılıların orta sahasında üç kişi kalıyor. Galatasaray'ın defansında geçen yaşadığı sıkıntıları da göz önüne aldığımızda transfer yapması büyük bir gereklilik olanarak görünüyor.

Bu sezon Avrupa'da olmayan Galatasaray, sadece Süper Lig ve Türkiye kupasında yarışacak. Ama bu iki kulvarın maç ağırlığının ortalama 50 maç olduğu gerçeği ve sarı kırmızılı kulübün yaşlanan orta sahası, en az iki genç transfer zorunluluğunu ortaya koyuyor.

Kranevitter ve Delaney

Galatasaray'ın gündeminde olan Kranevitter ve Thomas Delaney gibi isimlerin, doğru isimler olduğu bir gerçek. Çünkü bu isimler orta sahaya gençlikleriyle dinamizm getireceği gibi, takımın koşu mesafe ortalamasını da yükselterek sarı kırmızılıların eksik yanı olan "mücadeleci" kimliğini de geri getirebilir. Maliyetlerinin de görece düşük olması bu oyuncuları cazip kılıyor. Ama mutlaka bu oyuncular veya benzeri oyunculardan, birinin değil ikisinin birden alınması gerekiyor. Yani Galatasaray'ın, yaşlanan kadrosu ve mücadele eksikliği gereği orta sahaya bir değil, iki dinamik genç ve mücadeleci oyuncu alması gerekir.

Haber/ Yorum- Gökay Mert Akşit