Galatasaray'da yaman çelişki!

SPORCOPE ANALİZ - Erdi Sürücü - Galatasaray yeni sezonu açmasına karşın tam bir kaos içerisinde. Dursun Özbek yönetimi, başarılı icraatlardan ziyade yaşanan olumsuzluklarla gündeme gelmeye devam ediyor. UEFA'dan alınan Finansal Fair Play cezasının ardından ligin 6. sırada tamamlanması ve gelecek sezon Avrupa'da mücadele edilemeyecek olması taraftarı büyük hayal kırıklığına uğrattı.
Galatasaray'da yaman çelişki!
SPORCOPE ANALİZ - Erdi Sürücü - Galatasaray yeni sezonu açmasına karşın tam bir kaos içerisinde. Dursun Özbek yönetimi, başarılı icraatlardan ziyade yaşanan olumsuzluklarla gündeme gelmeye devam ediyor. UEFA'dan alınan Finansal Fair Play cezasının ardından ligin 6. sırada tamamlanması ve gelecek sezon Avrupa'da mücadele edilemeyecek olması taraftarı büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Son olarak takımın Hollandalı yıldızı Wesley Sneijder'e rekor meblağda disiplin cezası verilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Taraftarlar, Sneijder'in bu cezayı hak etmediği düşüncesinde birleşirken, beklenen transferlerin bir türlü yapılamamasından Başkan Özbek'i sorumlu tutuyor.

Dursun Özbek'in başkan olmasından bu yana seçim vaatlerini yerine getirmemesi ve transfer sürecinde verdiği sözleri tutmaması da başkana olan güveni iyice azalttı.

İşte Dursun Özbek'in başkanlığa adaylığını koymasından bu yana verip de tutmadığı sözlerden bazılar;

-Dursun Özbek, geçen yaz transfer döneminde taraftarların yeni isimleri kadroda görmek istemeleri üzerine "Salı gününden itibaren transfer bombaları patlamaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

Ancak bu tarihten sonra bomba olarak nitelendirilebilecek tek transfer Lukas Podolski oldu. Alman yıldız da Özbek'in bu açıklamasından yaklaşık 20 gün sonra takıma katıldı.

-Özbek, geçtiğimiz yaz yaptığı açıklamada yeni sezon için yapacakları transferlerin yurt dışı hazırlık kampına yetişeceğini söyledi.

Ancak Galatasaray'ın Podolski'den sonra en önemli transferi olan Kevin Grosskreutz, yurt dışı kampına değil liglerin başlamasına bile yetiştirilemedi. Sarı-kırmızılı forma ile bir resmi maça dahi çıkamayan Grosskreutz, devre arası transfer döneminde Almanya'ya geri döndü.

-Galatasaray taraftarlarının en büyük problemlerinden bir tanesi Türk Telekom Arena Stadyumu'na giden metronun kullanıma kapanması olmuştu. Başkan Özbek yaptığı açıklamada metronun ağustos ayında hizmete gireceği müjdesini taraftarlara verdi.

Ancak metro sezon başlamadan açılamadı. Aslantepe'ye olan metro seferlerinin başlaması eylül ayının ortalarını buldu.

-Dursun Özbek  geçtiğimiz yaz transfer dönemi başında Galatasaray'a faydalı olacak hiç bir oyuncuyu takımdan göndermeyeceklerini, bu isimlerin başında gelen oyunculardan birinin de Felipe Melo olduğunu söyledi.

Ancak Brezilyalı oyuncu, vatandaşı Telles'le birlikte transfer dönemi bitmeden İtalya Serie A ekiplerinden İnter'in yolunu tuttu. Son 3 şampiyonlukta en büyük pay sahiplerinden biri olan Melo'nun takımdan ayrılmasının ardından o mevkiye yeni bir transfer yapılmaması da taraftarları çileden çıkarttı.

-Özbek, 2015 yılının Mayıs ayında yapılan başkanlık seçimleri öncesinde Galatasaray TV'nin şifresiz olacağını vaadetmişti.

Ancak GS TV hala şifreli olarak yayın yapmaya devam ediyor.

-Dursun Özbek yine mayıs ayında yapılan seçim öncesinde başkan olması durumunda ilk icraatlarından birinin TT Arena'nın çatısının sponsor yardımıyla kapatılması olacağını söylemişti.

Ancak TT Arena'nın üstü hala açık vaziyette.

-Başkan olmasının ardından Dursun Özbek, iyi yönetildiği takdirde Galatasaray'ın mali tablosunda bir sıkıntı olmayacağını ve bir yıl içerisinde kulübü düzlüğe çıkaracağını söylemişti.

Ancak Galatasaray şu anda mali tablosu nedeniyle UEFA'dan Avrupa kupalarına katılamama cezası aldı.

-Aynı şekilde Dursun Özbek yaptığı bir açıklamada "Galatasaray'ın şu an finansal sıkıntısı yok" ifadelerini kullandı.

Ancak, Galatasaray, finansal durumun yetersizliğinden dolayı istenilen bir çok transferi yapamadı.

-Dursun Özbek, Türkiye'nin en güçlü takımını kuracağını iddia etti.

Ancak Galatasaray geçen sezonu 6. sırada tamamlayarak ezeli rakipleri Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın çok gerisinde kaldı.

-Dursun Özbek Galatasaray başkanı olarak en büyük hedefinin sorulması üzerine müzelerinde UEFA Kupası olması sebebiyle amaçlarının Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak olduğunu ve bu yolda çalışacaklarını söyledi.

Ancak son 4 yıldır Şampiyonlar Ligi'ne direkt olarak katılan Galatasaray'ın gerek ligdeki konumu gerekse UEFA'dan gelen ceza nedeniyle gelecek sezon bu turnuvaya katılamayacak.

-Lukas Podolski transfer edildikten sonra Galatasaray başkanı "Bir çok çay firması sponsorluk teklifinde bulunuyor" açıklaması yaptı.

Ancak şu anda Galatasaray'ın herhangi bir çay firmasıyla sponsorluğu bulunmuyor.

-Dursun Özbek,  Linnes ve Donk transferlerinin ardından takıma yeni oyuncular katmaya devam edeceklerini söylemişti.

Ancak Özbek yaptığı açıklamada UEFA kararları nedeniyle devre arasında transferi durdurduklarını söylemişti.

-Dursun Özbek, göreve geldikten sonra Wesley Sneijder'le ilgili olarak "Sneijder şampiyon takımın 10 numarası ve dünyaca ünlü bir yıldız. Yönetimin hiçbir zaman Sneijder'i bırakma düşüncesi yok. Sneijder'in futbolu Galatasaray'da bırakmasını istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Dursun Özbek yönetimi, disiplinsizlik nedeniyle Wesley Sneijder'e 2.2 milyon euroluk rekor bir ceza kesti. Bu ceza taraftarın da sabrını taşırmaya yetti.