G.Saray'da büyük operasyon

SPORCOPE ÖZEL HABER - Spor Toto Süper Ligin son şampiyonu Galatasaray'da sabır taşı çatladı.
G.Saray'da büyük operasyon
SPORCOPE ÖZEL HABER - Spor Toto Süper Ligin son şampiyonu Galatasaray'da sabır taşı çatladı.

Avrupa'dan elenen, ligde daha ilk yarıda yarıştan kopan Galatasaray'da 24 hafta sonunda iki kez teknik direktör değişti. Ama futbolda herhangi bir değişiklik olmadı. Her hafta daha da geriye giden takım, Süper Lig'de üçüncü olabilme mücadelesi veriyor.

Dördüncü yıldızın sevincini yaşamayı bir kenara bırakan taraftarlar, daha rahat şampiyonluklar kazanılması için başarıya doyan takımın yenilenmesini ve gelecek yılların kadrosunun oluşturulmasını bekliyordu. Bu revizyon için ortam son derece müsaitti. Avrupa'da ve dünyanın birçok yerinde de bonservisi elinde olan ya da ucuz maliyetle transfer edilebilecek oyuncular vardı. Üstelik Galatasaray'ın yıllardır belini büken yabancı sınırı da kaldırılmıştı.

Kimsenin unutamayacağı bir 2015 yazı geçirdi Galatasaraylılar...

Galatasaray, geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak bitirmesine rağmen rakipler birbiri ardına yıldız oyuncuları kadrolarına katarken, sarı kırmızılı takımda beklenen isimler transfer edilemedi. Derken lig başladı ve birçok kişi için sürpriz olmayan sonuçlar peş peşe geldi... Hamzaoğlu takımdan gönderilmesinin ardından da Denizli'nin gelip gitmesinden sonrada takımda bir değişiklik olmadı. Avrupa için oldukça şanslı sayılabilecek bir kura çeken Galatasaray'ın 'şampiyon kadrosu', 2009 yılında kurulan Kazak ekibi Astana'yı 2 maçta da yenemedi. Sonrasında da takım Lazio'ya elendi.

Bütün bu yaşananların üzerine bir de UEFA'dan men cezasının gelmesi bardağı taşıran son damla oldu.

Bu kadar şeyi alt alta yazdığımızda henüz 1 yıl öncesinde üç kupa kazanmış bir takımın taraftarlarının ruh halini tahmin edebiliyor musunuz?

Taraftar hep sabretti, beklenen, atılması gereken adımlar atılsın diye. Lig çoktan bitmişti onlar için. Son Başakşehir maçında da duyduğumuz gibi "formayı çıkarın, çıplak oynayın" dedi tribünlerdeki bir avuç sarı kırmızıya gönül vermiş taraftar.

Yönetim ise en başta yapması gereken hamleyi, 140 milyon liradan fazla maaş alan ancak buna rağmen yeterli seviyede olmayan takıma neşter vurmayı sezon sonuna bıraktı.

Sezon sonunda gönderilecek oyuncular belli olmaya başladı

Mali durumu nedeniyle Avrupa'dan men cezası alan Galatasaray'da sezon sonunda;

Hamit Altıntop, Sabri Sarıoğlu, Emre Çolak gibi sözleşmesi biten isimlerle yollar ayrılacak. Taraftarların 2016 yılında attığı ilk şutu kutlayacak hale geldiği Umut Bulut'la da devam edilmeyecek. 4 milyon 750 bin euro'luk bek, Tarık Çamdal da kadroda tutulmayacak. Sadece şu 5 oyuncunun gönderilmesiyle kasada kalacak para 26 milyon lira. 2014'te 3 kat zamlı sözleşmeye imza atan, kendi ifadesiyle "bu sezon bireysel hatadan gol yedirmeyen" ve "yabancı sınırı en fazla 1 olmalı" diyen Semih Kaya, talibi çıkarsa gönderilecek. Son takımında aldığı paranın 10 katını kazanmasına rağmen, yarım sezonluk performansı sonrası zam isteyen Yasin Öztekin'e de kulüp bulması söylenecek.

Muslera, Podolski ve Sneijder etrafına bir kadro kurma düşüncesi olan yönetim, 2 sezondur düşüş yaşayan Selçuk İnan'dan indirim bekleyecek. Yeni sözleşme isteyen ve Fransa'dan talipleri olan Chedjou da elden çıkarılacak. Yabancılardan Carole, Linnes ve Donk alternatif olarak kadroda tutulacak. Denayer ile de yeniden görüşülecek ve genç oyuncunun da istemesi durumunda 1 yıl daha kiralanacak. Sezon başındaki iyi performansına rağmen yedek kulübesine mahkum edilen Jose'nin de kiralanması gündemde.

İşin özü, Galatasaray yönetiminin kimsede bir kredisi kalmadı. FFP kriterlerine uyma zorunluluğu olan yönetim, yeni antrenöre hareket alanı sağlamak amacıyla kadro temizliği kararı aldı. Bundan sonra yola maliyeti düşük ama daha faydalı olabilecek isimlerle devam edilecek.
Haber - Serhat Karakaş