''Galatasaray\'a kitap yazmaya geldim''

Marina Maljkovic, Sırbistan Milli Takımı'nı yoktan var edip önce Avrupa Şampiyonu, ardından olimpiyat üçüncüsü yaparak, kadın basketbolunun en başarılı koçları arasına girdi. Yeni sezondan itibaren Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nı çalıştıracak Maljkovic, Sözcü gazetesine konuştu.
''Galatasaray\'a kitap yazmaya geldim''
Marina Maljkovic, Sırbistan Milli Takımı'nı yoktan var edip önce Avrupa Şampiyonu, ardından olimpiyat üçüncüsü yaparak, kadın basketbolunun en başarılı koçları arasına girdi. Yeni sezondan itibaren Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nı çalıştıracak Maljkovic, Sözcü gazetesine konuştu.

Galatasaray'a geliş öykünüz?

Lyon'da çalışmama kararı aldığımda resmi olarak açıklamamıştım. Menajerime bile söylemedim, Hiç kimse Lyon'dan ayrılacağımı bilmiyordu. Galatasaray'ı takım olarak tanımıyordum ama İstanbul'a geldiğimde taraftarlarını görüyordum. Bu yüzden fazla tereddüt etmedim beni aradıklarında. Bana karşı dürüst oldular. Doğruları söylediler. Bu takımın yeniden yapılanma içinde olduğunu ifade ettiler.

Taraftar baskısı olacak mı?

"Bu yılki tamamen farklı bir öykü. Galatasaray vizyonu olan bir kulüp. Ama tamamen farklı öykü başlıyor. Farklı bir kitap açıyoruz. Ve bu kitabın zamana ihtiyacı var. Belki bazı taraftarlar bunu anlamayabilir. Ama bize, bu takıma yardım etmeliler. Onlar da bu kitabın bir parçası olacak. Ateşi nasıl ve nerede yakacağız, bunu göstereceğiz. Gençlerle bunu yapacağız. Her projenin zamana ihtiyacı var.

Bu ortaklık uzun süreli mi?

Bir proje üzerinde çalışıyoruz. En az 2 yıllık. Tabii ki bu işleri konuşmak için erken ama gençlerle çalışmak için can atıyorum. Harika bir ortam var takımda. Yola çıkacağız, kazanacağız, kaybedeceğiz. Sezon sonunda 2 ya da 3 Türk oyuncuyu Türk basketboluna kazandırırken, ligi de en iyi yerde bitirmeye çalışacağız.

Eski kulüpleriniz ile Galatasaray'ı kıyaslamak için erken mi?

Tamamen farklı ülke ve kulüp kültürlerinden söz etmemiz mümkün. Tutkumuz var. Ayaklarımız yere basacak. Ve iyi sonuçlar almaya çalışacağız. Geldiğim için çok heyecanlıyım. Babam gelmemişti. Benim için harika bir deneyim olacak. Oyuncularıma şunu söyledim:
Sorumluluğu çok büyük olan bir kulüpte oynuyorsunuz. Bu kulübün bir parçası olmaktan gurur duymalısınız. İsteğim, salonun olabildiğince dolması. Taraftarımız sadece Fenerbahçe maçlarında değil, tüm maçlara gelip bizi desteklesin.

MARINA MALJKOVIC KİMDİR?

Avrupa basketbolunun efsanelerinden Bozidar Maljkovic'in kızı. 16 yaşındayken asistan koç olarak çalıştırıcılığa adım attı. Hemofarm ve Partizan ile 10 kupa kazandı. 2011'de Sırbistan Milli Takımı'nda göreve başladı. 2015'te Avrupa Şampiyonu oldu, Rio 2016'da olimpiyat üçüncülüğü elde etti. 2013'ten itibaren Fransa'da Lyon'u çalıştırdı.

KAN TER VE GÖZYAŞI

"Sırbistan'da kadın basketbolu neredeyse yokken, Federasyon Başkanı Djilas ile bir araya geldik. Bir plan ortaya koyduk. Uzun vadeli 4 yıllık bir plandı. En anlamlı başarı, bir spor insanı olarak tabii ki olimpiyat madalyası. Çünkü sporun zirvesi. Rüyalarımızı gerçekleştirdik. Bir devrim yaptık. Her şeyi sıfırdan ele aldık ve bu noktaya geldik. Kan, ter ve gözyaşı. Sırbistan Milli Takımı'nın öyküsü bu…"

MARINA'NIN BABASI

"Avrupa Şampiyonu olduktan sonra bir de olimpiyat üçüncülüğünü kazanınca, herkes babama şunu demeye başladı: Sen Marina Maljkovic'in babası mısın? Bence bu da her iş gibi. Sizi kıskananlar, arkanızdan hançerlemeye çalışanlar… Her şeyin ve herkesin size karşı olduğunu düşünürseniz, kendinizi öldürmeniz lazım! Ben bunların hiçbirini önemsemedim. Babam benim antrenmanlarımı bile izlemez, yorum yapmaz…" (Devrim Demirel-Sözcü)