Galatasaray yönetimi, transfer yapmak için önce satmak zorunda

SPORCOPE ANALİZ - Bu sezon UEFA'dan Financial Fair Play cezası alan Galatasaray için tablo iç açıcı görünmüyor. Bu sezon şampiyonluk hedefleyen Galatasaray'ın, amacına ulaşmak için transfer yapması görüşünde birleşirken, Sarı kırmızılılar eğer transfer yapmak istiyorsa futbolcu satmak zorunda.
Galatasaray yönetimi, transfer  yapmak için önce satmak zorunda
SPORCOPE ANALİZ - Bu sezon UEFA'dan Financial Fair Play cezası alan Galatasaray için tablo iç açıcı görünmüyor. Bu sezon şampiyonluk hedefleyen Galatasaray'ın, amacına ulaşmak için transfer yapması görüşünde birleşirken, Sarı kırmızılılar eğer transfer yapmak istiyorsa futbolcu satmak zorunda.

Geçen sezon maaşları kademeli bir şekilde indiren Galatasaray'ın maaş yükü, kiralık oyuncularının kulübe dönmesiyle birlikte artış gösterecek.

Galatasaray'ın şuan ki güncel maaş kadrosuna bakıldığında ve UEFA'dan gelen ceza dikkate alındığında Sarı Kırmızılılar bütçede yer açmak için oyuncu satmadan transfer yapması imkansıza yakın görünüyor.

Şu an kulübe para getirecek isimler olarak; Alex Telles, Bruma, Dzemali, Wesley Sneijder, Lukas Podolski, Fernando Muslera gibi isimler ön plana çıkıyor. Ancak Galatasaray kulübü, taraftar tepkisinden dolayı Sneijder, Podolski, Muslera gibi oyuncuları satma fikrine sıcak bakmıyor.

EDERİNDE TEKLİF GELENLER SATILABİLİR

Güncel olarak takımdan bonservissiz bir şekilde ayrılan Hamit Altıntop ve Emre Çolak gibi isimlerden sadece Hamit  Altıntop maaş boşluğu yarattı. Galatasaray, fazla maaş alan diğer isimlerini de ederinde bir teklif gelmesi halinde elinden çıkarmayı düşünüyor.

Ayrılan oyuncuların maaşları ve kiralık dönen oyuncuların satılmasıyla ve Galatasaray'ın kurtulacağı maaş ve maç başı bütçesine bakalım:

İşte tablo;

Hamit Altıntop: Yıllık 2.900 milyon euro, maç başı 25.000 euro
Telles: Yıllık 1.6000 milyon euro, maç başı 10.000 euro
Bruma: Yıllık 1.000 milyon euro, maç başı 15.000 euro
Dzemali: Yıllık 2.100 milyon euro
Emrecan Çoşkun: Yıllık 500.000 euro
Jem Paul Karacan: Yıllık 600.000 euro, maç başı 15.000 euro
Furkan Özçal: Yıllık 600.000 euro, maç başı 8 bin euro
Lucas Ontiverio: Yıllık 500.000 euro, maç başı 1.500 euro
Oğuzhan Kayar: Yıllık 4000.000 euro, maç başı 2.000 euro
Salih Dursun: Yıllık 450.000 euro, maç başı 4.000 euro
Sercan Yıldırım: Yıllık 750.000 euro, maç başı 8.500 euro
Emre Çolak: Yıllık 500.000 euro, maç başı 1.000 euro

REÇETE

Galatasaray geçen sene başka takımlara kiraladığı isimleri satması halinde ve bu hamleden elde edeceği toplam 10 milyon euroluk bir kazanımın yanında toplam 12 milyon euro olan sabit maaş yükünden de kurtulacak. Neticede Galatasaray'ın bütçesi toplam 22 milyon euro artıya geçecek. Bütçede meydana gelecek olan bu artış, sarı kırmızılı yönetime gerekli gördüğü mevkiilere rahat bir bütçe ile transfer yapma olanağı sunacak.

Galatasaray yönetimi takımda tartışılan ve dolgun ücret alan Sabri, Tarık Çamdal, Yasin Öztekin, Ryon Donk gibi isimlerle de yollarını ayırması durumunda 30 milyon euro gibi bir bütçe yaratabilir. UEFA'nın kıskacından kurtulabilir.
Hazırlayan: Gökay Mert