Galatasaray satılıyor mu?

Dursun Özbek’in ibrası Galatasaray’da birinci gündem maddesi… bir grup, ” Özbek eğer ibra edilmezse, 'parasıyla rezil oldu' diyerek başkan adayı çıkmaz. Galatasaray’ın satışının önü açılır” iddiasını ortaya attı.
Galatasaray satılıyor mu?
Bu da akıllara Faruk Süren'in geçen yıl yaptığı; “Galatasaray'a 235 milyon TL  sermaye lazım. Bu yüzden Çin'den gelen teklifi değerlendirmek gerek. Ancak bu satış değil ortaklık. Yüzde 25, 30, 40 ama 50'si bizde kalmak şartıyla olabilir. Zaten imtiyazlı hisselerimiz de var" sözlerini getirdi.
2011'DEN BERİ GALATASARAY'IN SATIŞI GÜNDEMDE
Galatasaray'ın satışı ile igili ilk iddia 2009 yılında ortaya çıktı… Chelsea'nin sahibi Roman Abramovic'in Galatasaray'ı almak istediği iddia edildi.
2011'de bu kez Galatasaray Kulübü Derneği'nin, Galatasaray Sportif'in yüzde 20.3'ünü satmak için başvurduğu iddia edildi. Hisselere İnan Kıraç'ın talip olduğu bile gündeme geldi. Ardından bir süre sular duruldu.
2014'te Duygun Yarsuvat, o dönemde ortaya atılan “Galatasaray'ın Ruslar'a satılacağı” iddiasına, “bu akla mantığa uyar mı?” diye cevap verdi.
2015'teki gündem ise “altın hisselerin satışı” oldu. Ünal Aysal'ın kulübün altın hisselerini satacağı iddia edildi. Aslında, “altın hisse satılamaz, devredilemez. teminat dahi gösterilemez”di.
2015'in son günlerinde bu kez Adnan Polat, “Galatasaray'ın 200 milyon dolar'a yakın kredi borcu var. Ruslara ait olan Denizbank yarın öbür gün bir karar verip, Sportif A.Ş'ye el koyabilir. Bir Katarlı gelip alabilir bizi yani çok iyi yöne gitmiyor” deyip ortalığı iyice karıştırdı.
2016'da ise bu kez Yiğit Şardan, “Galatasaray'ın futbolda başarılı olması için büyük bir gruba Sportif AŞ'yi satması gerekir. Katarlı olur, Rus olur, Kazak olur fark etmez. Böyle bir gruba devredilmesi lazım” ifadelerini kullandı.
2017'de Çinliler ilk kez ortaya çıktı… bu tarihte ilk kez isim de verildi.  500 milyon dolar vermeye hazır olduğu iddia edilen Zhu Xingliang. Hatta Özbek, “kulübe ulaşmış resmi bir teklif yok ama gayriresmi girişimler var” diyerek ilk kez işi resmiyete döktü.
2017'nin son döneminde de eski yöneticilerden Ahmet Dedehayır, “kulübün tek kurtuluşunu yabancı sermayeye satışında görüyorum!..” açıklamasını yaptı.
2018'in ilk günlerinde ise Levent Nazifoğlu, Galatasaray'ın Azerilere satılacağını iddia etti. Ardından Başkan'ın Point Otel'de Socar'ın iki yöneticisinin kulübün satışı ile görüşmek üzere konuk ettiği gündeme geldi.


Fotospor
HABER YORUMLARI