Galatasaray Fenerbahçe derbisi ertelendi!

Galatasaray Fenerbahçe derbisi ertelendi!


Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin güvenlik gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelendi. Statta bomba araması halen devam ediyor.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada: "Galatasaray-Fenerbahçe maçı alınan ciddi istihbaratın değerlendirilmesine bağlı olarak ve kulüplerin talep ve mütabakatı ile ileri bir tarihe ertelenmiştir" ifadeleri yer aldı.

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan da konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

"Bu akşam oynanması planlanan Galatasaray-Fenerbahçe müsabakası, İstanbul Valiliği'nin aldığı karar doğrultusunda kulüplerimizle de görüşülerek ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmasının tarihi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır."

GALATASARAY'IN AÇIKLAMASI

"Valilik, Emniyet ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında varılan mutabakat sonucunda, güvenlikle ilgili alınan ciddi bir istihbaratın değerlendirilmesine bağlı olarak 20 Mart 2016 Pazar günü saat 20:00'de Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'da oynanması gereken Galatasaray-Fenerbahçe derbisi ileri bir tarihe ertelenmiştir. Maçın oynanacağı tarih daha sonra açıklanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız."

Neler yaşandı?

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin güvenlik gerekçesiyle önce seyircisiz oynatılması kararı verilmesi, sonrasında ise ertelenmesinin ardından, statta bulunan taraftarlar dışarı çıkarıldı.

Maçın seyircisiz oynanacağının ilan edilmesinin ardından, Türk Telekom Arena'da yerlerini alan taraftarların dışarı çıkmaları istendi.

Bu uyarının ardından taraftarlar bir süre yerlerinden ayrılmak istemezken, daha sonra araya giren güvenlik güçleri, tüm tribünlerin boşaltılmasını sağladı. Bu esnada bazı taraftarlar ile güvenlik görevlileri arasında gerginlikler de yaşandı.

Yaşanan durumu protesto ederek tribünden atlayıp sahaya giren bir taraftar da çıkarıldı. Galatasaray taraftarları, sarı-kırmızılı yönetim aleyhine tezahüratlarda bulundu.

Taraftarların tepkileri üzerine statta yeniden anons yapılırken, İstanbul Valiliği'nin kararıyla ve güvenlik gerekçesiyle müsabakanın seyircisiz oynanacağı tekrarlanıp, sakin bir şekilde tribünlerin boşaltılması istendi.

Stat çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan güvenlik güçleri, taraftarları bölgeden uzaklaştırmak için çaba sarf etti.

Öte yandan, stat çevresinde polis helikopterinin sürekli uçuş yapması dikkati çekti.

Müsabakanın ertelendiğinin ilan edilmesinin ardından ise tüm taraftarlar stat çevresinden uzaklaşmaya başladı. Hiçbir kişi ve aracın stat bölgesine girişine izin verilmedi.

Takımlar gelmedi

Güvenlik gerekçesiyle oynanamayan Galatasaray-Fenerbahçe derbisi öncesi iki takım da stada gelmedi.

Sarı-lacivertliler Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nden, Galatasaray takımı ise Florya Metin Oktay Tesisleri'nden hiç ayrılmadı.

Erteleme kararının ilan edilmesinin ardından ise oyunculara evlerine gitme izni verildiği bildirildi.