Ekrem Memnun'un antrenörlük kariyeri

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı Antrenörü Ekrem Memnun, 5 Mayıs 2016 (dün) tarihi itibari ile görevinden ayrıldı. Sporcope.com olarak, Ekrem Hocanın antrenörlük hayatının satır başlarını derledik.
Ekrem Memnun'un antrenörlük kariyeri
Galatasaray Kadın Basketbol Takımı Antrenörü Ekrem Memnun, 5 Mayıs 2016 (dün) tarihi itibari ile görevinden ayrıldı. Sporcope.com olarak, Ekrem Hocanın antrenörlük hayatının satır başlarını derledik.

Antrenörlük kariyerine 1988 yılında Galatasaray altyapısında başlayan Ekrem Memnun bayan takımı yardımcı antrenörlüğü ve alt yapı sorumluluğu görevini de yürüttükten sonra 1992'de Yıldırım Spor'a geçti. Burada üç yıl kalan Ekrem Memnun 1995'te Galatasaray (basketbol takımı)'na yardımcı antrenör olarak yeniden dönüp 1996-2002 yılları arasında Galatasaray (kadın basketbol takımı)'nın baş antrenörü oldu ve 1998-1999 sezonunda ülke tarihinin kadın basketbolundaki en büyük başarısı olan Euroleague Women üçüncülüğünü elde etti. Bu süre zarfında üç Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (1996-1997, 1997-1998, 1999-2000) üç Cumhurbaşkanlığı Kupası (1996, 1997, 1998) ve iki de Türkiye Kupası (1997, 1998) kazanan takımın başındaydı.

2002'de Erman Kunter yönetimindeki Galatasaray (basketbol takımı)'nda yardımcı antrenör olarak çalışmayı sürdüren Memnun, 2003'te Kosova takımı Sigal Prishtina baş antrenörü olup iki sezonda burada normal sezon liderliği ve bir Kosova Kupası, bir Kosova Millî Kupası, bir de Kosova Süper Kupa başarıları gördü. 2005'te yeniden Türkiye'ye dönen Ekrem Memnun, Oktay Mahmuti yönetimindeki Anadolu Efes SK'nın yardımcı antrenörlüğüne getirildi ve bu görevinde üç sezon boyunca devam etti.

2008'de Darüşşafaka Spor Kulübü'nün baş antrenörlüğüne geçip burada iki sezon kalan tecrübeli antrenör daha sonra Anadolu Efes SK da yardımcı antrenör pozisyonunda görev aldı.

2012 yılında antrenörlük kariyerine başladığı Galatasaray'a geri dönen Ekrem Memnun, son olarak 13 Haziran'da başladığı görevinden 5 Mayıs 2016 tarihinde ayrıldı. Aradan geçen 4 yılda Galatasaray tarihine altın harflerle geçecek başarılar kazandıran Ekrem Hoca, 5 Mayıs 2014 tarihinde play-off serisinin 5. maçında Fenerbahçe'yi 73-54 yenerek tam 14 yıl süren Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi şampiyonluğu hasretini sonlandırdı.

Ekrem Memnun

Ekrem Memnun

EUROLEAGUE ŞAMPİYONLUĞU 

Görev aldığı günden beri maddi manevi birçok sorunla karşılaşan Ekrem Hoca, 13.04.2014 tarihinde yarı finalde ev sahibi UMMC Ekaterinburg'u, finalde de Fenerbahçe'yi yenerek Euroleague Women şampiyonluğuna ulaştırdı. Bu şampiyonluk, Türk basketbol tarihinin en büyük başarısı olarak tarihe geçti.

Ekrem Memnun

GALATASARAY'I MİLLİ TAKIMA TERCİH ETMİŞTİ

10 Şubat 2015 tarihinde A Milli Kadın Basketbol Takımı'nda Ceyhun Yıldızoğlu'nun yerine başantrenörlük görevine getirilen Ekrem Memnun, aynı dönemde Galatasaray Odebank'ı da çalıştırıyordu.

O dönem TBF Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay ve diğer TBF yetkilileri Ekrem Hoca için, "Ekrem Memnun, Avrupa'nın en iyi antrenörlerinden biri... Çıtayı daha yukarı taşıyabileceğini düşündüğümüz Ekrem Memnun'da karar kıldık. Galatasaray Kulübü'ne birlikte çalışma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyoruz..." diye konuşmuşlardı.

Yine aynı dönem Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Ergin Ataman ve Memnun için, "Ya Milli Takımı çalıştıracaklar, ya da kulübü" açıklaması yapmış, Federasyon kanalından gelen "bir tercih yap" telkinleri sonrası seçimini Galatasaray'dan yana yapmış ve 5 Kasım 2015'te istifa etmişti. Daha sonra Milli Takım Başantrenörlüğüne de Aziz Akkaya getirilmişti.

RESMİ SİTEDEN AYRILIK MESAJI!

Galatasaray Spor Kulübü, dün resmi internet sitesinden Ekrem Memnun için şu kısa açıklamayı girerek ayrılığı doğruladı.

İşte o açıklama;

"Kadın Basketbol Takımımızın Baş Antrenörü Ekrem Memnun, her iki taraf açısından da yeni başlangıçlar yapılabilmesi, yeni heyecanlar yaratılabilmesi adına kulübümüzdeki görevinden affını istemiştir.

Galatasaray'a Türkiye Ligi Şampiyonlukları, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferleri yaşatan, bir ilke imza atarak kadınlar basketbolunun en büyük kupası olan Euroleague Women Şampiyonluğunu ülkemize getiren değerli Baş Antrenörümüz Ekrem Memnun'a kulübümüze verdiği hizmetler için teşekkür eder, bundan sonraki görevlerinde başarılarının devamını dileriz.
Unutulmamalıdır ki Ekrem Memnun bu camianın önemli bir parçasıdır ve bu kulübün kapısı her zaman kendisine açık olacaktır.
Saygılarımızla..."

Ekrem Memnun