Furkan Korkmaz, Sporcope.com'a konuştu

Amerika Ulusal Basketbol Birleşimi(NBA)'nde mücadele eden Philadelphia 76'ers takımı tarafından 1.tur 26.sıradan seçilen Türk Milli Takımı basketbolcusu Furkan Korkmaz, 2016 Draftı ardından Sporcope.com'a konuştu. Genç basketbolcu Furkan Korkmaz; NBA, 2016 Draftı ve Milli Takım hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Furkan Korkmaz, Sporcope.com'a konuştu
Amerika Ulusal Basketbol Birleşimi(NBA)'nde mücadele eden Philadelphia 76'ers takımı tarafından 1.tur 26.sıradan seçilen Türk Milli Takımı basketbolcusu Furkan Korkmaz, 2016 Draftı ardından Sporcope.com'a konuştu. Genç basketbolcu Furkan Korkmaz; NBA, 2016 Draftı ve Milli Takım hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Röportaj: Zafer Çeri

Röportaj kaynak gösterilmeden alınamaz.

-2016 NBA Draftı'nda 1.tur 26.sıradan 76'ers'a seçildin, duygularını öğrenmek istiyorum. NBA'da forma giyecek 10. basketbolcu olacaksın.

Aslında duygularım şu an çok karışık çünkü benim için Philedalphia 76'ers tarafından 26. sıradan seçilmek sürpriz oldu. Philedalphia'nın benim beklediğim picklerde ilk sıradan hakkı vardı. O seçimlerde benim için mümkün olan bir şey değildi ancak Dario Saric ile aynı takımda olacağım, Draft'in 1. sırasından seçilen Ben Simmons ile de aynı formayı giyme imkanımız olacak ama ben Draft gecesi oldukça heyecanlıydım. Draft öncesi hiç bir şey belli değildi. Hangi takım olacağı, kaçıncı sıradan olacağı belirsizdi. Benim için pickler, sıralamalar ve takımlar da çok önemli. Doğru bir organizasyona doğru bir sıradan gitmek istiyordum. Draft gecesi çok heyecanlı geçti zaten takımdaki büyüklerim ile izledik. Cedi Osman vardı sabaha kadar uyanıktık. Benimle heyecanımı paylaştılar.

-Geçen haftalarda ABD'ye deneme antremanlarına gittin ve Boston Celtics'in sana bir yıl daha Avrupa'da kal dediği konuşuluyor. Bu süreç nasıl gelişti? Seni izlemeye gelen NBA takımlarının varlığından da haberdarız.

Evet, Boston Celtics beni seçseydi Avrupa'da bir yıl daha kalmanı isteyeceklerdi daha hazır şekilde NBA'e adım atmamı beklediler. Oraya gittiğimde antremanlar da çok olumlu geçmişti. Bütün takımlar ile iyi de çalıştım ancak biraz fazla yoruldum. Amerika büyük bir ülke, uçakla İstanbul-Amerika arası çok uzun sürdü. 4 kere de orada şehirler arasında uçtum. Zorlayıcı ve sıkıştırılmış bir antreman programıydı. Bu mesafelerin ardından bir de ağır antremanlar yaptık ama benim için büyük bir tecrübe oldu.

Screenshot_2

-Philadelphia 76'ers scoutlarıyla herhangi bir konuşma gerçekleştirdin mi ? Los Angelas Lakers ve Utah'ta seni en çok izleyen ekiplerden arasıdaydı.

Philadelphia'yı aslında Dario Saric nedeniyle yakından tanıyorum. Scoutlar ile konuşma imkanı bulamadım ancak Dario Saric nedeniyle Anadolu Efes maçlarını gelip sürekli takip ediyorlarmış.

-Hangi takımın Draft'ta seni seçmesini bekliyordun ya da isterdin?

Açıkçası ben ilk 16'dan veya 20'den seçilmeyi bekliyordum. Takım olarak benim içimden geçen Denver Nuggets veya Chicago Bulls olabilir diyordum ancak 2016 NBA Draft'ında çok olaylar oldu. Hiç beklenmedik isimler beklenmedik sıralardan seçildi. O yüzden hala şoktayım.

-NBA draftlerinde Yeşil Oda'ya davet edilmek genç basketbolcular için çok önemli olmalı ancak sen Milli Takım kampındaydın bir burukluk oldu mu?

Yeşil Oda muhabbeti sadece Enes Kanter'e nasip olmuştu. Onun dışında davet edilen oldu mu bilmiyorum. Benim için orada olmak çok büyük bir prestij olacaktı Yeşil Oda'da olmayı gerçekten isterdim ama burada Milli Takım için çok önemli bir hedefimiz var. Kamp yapmak ve beraber olmak için sayılı günümüz var. Milli Takım'da olduğum için çok mutluyum. Milli Takım benim de hedeflerimin olduğu bir yer. Yeşil Oda'da bulunmak Türk Milli Takımı'nda bulunmaktan daha önemli değil.

-Philadelphia genç bir kadroya sahip ve bu genç oyuncular da isminden söz ettirilen isimler; Jahlil Okafor, Nerlens Noel ve Nik Stauskas bu isimlerin yanında forma giyecek olmak seni de heyecanlandırıyor mu ?Böyle bir ortam senin süre almanı da arttıracak olmalı.

Kesinlikle dediğinize katılıyorum. Çok büyük bir ekibe katılacak olmak belki benim alacak olduğum süreyi kısaltacaktı. Zaten biliyorum ki ilk sene orada çok fazla oynayamayacağım amacım kendimi geliştirmek olacak.

Furkan Korkmaz

 

-Türkiye'de ve ya özellikle Avrupa ülkerinde bir genç basketbolcu 19 yaşına gelince A takımlarında oynamak yerine NBA'e gidiyorlar. Bu konuyu neye bağlayabilirsin? NBA hayalleri basketbolcularda ağır mı basıyor?

Kendi adıma konuşayım mesela Anadolu Efes'te birlikte oynadığımız ve benim çok yakın arkadaşım olan Dario Saric, Draft'ta seçildiği zaman direkt gitmemeyi tercih etti. Bana söylediği şey; mental olarak kendisini hazır hissetmediği, forma savaşını Amerikalıların arasında kaybedeceğine inandığı için Avrupa'da kalmayı tercih ettiğiydi. Şimdi hazır bir oyuncu Saric. NBA'de dominant bir basketbolcu olacaktır. Ben sistemden uzaklaşmak istiyorum. Konuyu açacak olursak; Avrupa'da hedefi olan kulüplerde çalışma programları çok ağır. Kişisel çalışmalarınız pek mümkün olmuyor. Belki de maçtan çok vücudum üzerinde çalışmalıyım. Kaslarımı geliştirmeliyim. Zaten belli bir seviyeye ulaşırsanız forma da size gelecektir. 19 yaşına geldim Dünya'da artık 21-22 yaşındaki sporcular "genç" olarak görülmüyor. Bede Avrupa'da o potansiyele 3 yılda ulaşacağıma Amerika'da bunun daha kısa sürede gerçekleşeceğine inandığım için oraya gitmeye kendime hedef koydum.

-Genç basketbolcuların yaşadığı problemlerden biri dış atış sorunu. Bu problem oyuncunun üst seviyelere çıktığında da karşısına çıkabiliyor. Bu sezon %40.3 isabet oranı yakalamış birisin. NBA'de dış atış çizgisi ölçüleri daha farklı bu probleme hazırlıklı mısın ?

Daha önce bu konu hakkında hiç çalışma yapmadım Amerika'da da sorular hep çalışmadığım yerlerden geldiler. Oraya gidince çok zorlandım. Normalde 8-9 metreden çok rahat üçlük atabiliyorum ama NBA'de o çizgiyi görünce biraz zorlandım. Top farklılığı da vardı tabi ki Avrupa ile Amerika'da basketbol topları birbirinden çok farklı. Beni zorlayan en büyük kriterlerden biri de buydu.

-NBA'de gelecekte oynamak istediğin takım var mı?

Ben küçüklüğümden beri Kevin Durant hayranıyım. Oklahama City'ye karşı bir sempatim var.

-Furkan Korkmaz'ın buy-out bedeli sebebiyle bu sezon da Avrupa'da kalacağı konuşuluyor? Seni gelecek sezon kesin olarak NBA'de mi izleyeceğiz yoksa Anadolu Efes'te devam mı edeceksin ?

Draft'ten önce bu konu hakkında menajerlerim ve ailemle çok konuştuk. Sıkıntılı bir konu. Anadolu Efes ile olan kontratım 2 milyon Dolar gibi çok yüksek bir miktar. Aslında henüz bir karar vermedim çünkü bu bedelin bir kısmını orada oynayacağım kulüp bir kısmını da kazanacağım maaştan ödeyeceğim. Çünkü beklediğim pickler ilk 20'deydi. Şimdi 26 olunca hem maddi hem manevi açıdan prestij kaybı oldu. Kendi düşüncem henüz Draft'ın şokunu atlatamadım. Draft'a girmemin amacı NBA'e gitmekti henüz kararım kesin değil kulübümle, menajerimle, ailemle oturup kararı vermeye çalışacağım.

-Milli Takım Rio'ya yürüyor. Filipinler'de Kanada ve Senegal ile oynayacaksınız ancak diğer grupta'da Fransa bulunuyor düşüncen nedir?

Hazırlanma dönemimiz çok azdı. 1 gün bile dinlenemeden kampa geldik. Biz sonuçta Türküz ve her zaman yapabileceğimiz işler var. Çok kritik zamanlarda çok kritik zaferler kazandı Türk sporu. Gidersek bizim için çok büyük bir onur olacak. Yetenekli gençlerimiz var az bir zamanımız kaldı. İyi bir sinerji yakalarsak yenemeyeceğimiz takım yok. Rakipler çok güçlü. Tecrübeli isimler ile genç basketbolcuları iki dönemdir mix etmeye çalışıyoruz. Niye olmasın ?

Furkan Korkmaz