Fikret Orman'dan Sosa, Gomez, Arda ve Matiheu sözleri!

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, takımın Avustruya'da yaptığı kampta bir basın toplantısı düzenledi.
Fikret Orman'dan Sosa, Gomez, Arda ve Matiheu sözleri!
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, takımın Avustruya'da yaptığı kampta bir basın toplantısı düzenledi.

Fikret Orman, Jose Sosa'nın durumundan Adriano transferine, Arda Turan'ın durumundan Mario Gomez'e kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman'ın sözleri şu şekilde:


Jose Sosa, futbol takımımızın genel yapısına zarar vermiş durumda. Şu an İstanbul'da. Antremanlarına orada devam edecek. Biz ilk günden beri aynı duruştayız. Burası dünyanın en prestijli kulüplerinden bir tanesi. Bizim duruşumuz sabit. Kararı kendisi verecek. Bizim arzu ettiğimiz şey bir kendine gelsin, toparlasın ve takımdaki yerini alsın. Bunu ona da söyledim. Gitmek istiyorsa bu ticari bir durum. Bizim bir yönetim prensibimiz var. Üçüncüsü de kendine zarar verecek. Şu an yaptığı da bu. Prensipli ve insani bir taraftar duruyoruz. Temenni ediyorum ki iyi bir hale gelir.

"TRANSFERDE ZORLANIYORUZ"


Dünya çok zor günlerden geçiyor. Terörizm her yerde artık. Son olan olaylar, bu işin üstüne tuz biber ekti. Maalesef ki ahlaksız bir dünyada yaşıyoruz. Bir oyuncu transfer etmek istiyorsunuz, bir telefon açılıyor oyuncuya Türkiye'ye gitmeyin diye. Transferler engellenmeye çalışıyor. Şu bir gerçek: ülkemiz normal şartlar yaşamıyor. Hepimiz açısından şok bir süreç yaşanıyor ve bu süreç tam anlamıyla bitmiş değil. Bu bir gerçek. Beşiktaş'ın da bir gerçekleri var. Açıkçası zorlanıyoruz. Mario Gomez de Türkiye'nin politik durumundan dolayı ayrılmak istediğini söyledi. Türkiye terörizmden sıyrılıp barışa hizmet etmek isteyen bir ülke. Transferde çok zorlanıyoruz. Taraftarımızın bunu tam anlamıyla anlamıyor. Beşiktaş oyuncu satmadan oyuncu alamaz. Daha önce UEFA'yla yaptık bu açıklamayı. Herkeste transferin hızlı bitmesi açısından heyecan var. Geldiğimiz noktaya baktığımızda çizdiğimiz çizgi, aynı çizgi. Beşiktaş menfaatleri ön planda. Adriano çok önemli bir oyuncu. Onu nasıl transfer ettiğimiz de ortada. Çok önemli katkılar sağlayacak.

"ADRIANO'YLA GEÇEN YIL GÖRÜŞMEYE BAŞLADIK"


Geçen devre arasında başladık Adriano'yla görüşmelere. Beşiktaş herkesin takip ettiği bir kulüp. Adriano da bizde oynamak istedi. Süreç biraz zor geçti. Havaalanı, darbe girişimi falan... Türkiye'de bir şey yok. Dışarıdan baktığınızda farklı görünüyor ama ülke insanı için hayat devam ediyor. Eşini aldı, geldi. Taraftarın coşkusunu gördü. Bizim bir çizgimiz var, onu bozmuyoruz. Dünyanın en kolay işi transfer yapmak. Bizim geldiğimiz zamandaki gibi birçok oyuncunun mahkemeye gittiği, Beşiktaş'ı şikayet ettiği bir kulüp mü görmek istersiniz yoksa maaşını günü gününe ödeyen ve yükümlülüklerini yerine getiren bir kulüp mü? Ülke bu durum olmasaydı, daha iyisini yapabilir miydik? Evet yapabilirdik.

Hiçbir kulüp Beşiktaş'a bir şey vermezken Beşiktaş bu noktaya geldi. Beşiktaş itibarlı bir kulüp, herkesle iyi ilişkilerimiz var. Bu transferin bedeli için sadece bizim değil, Adriano'nun da başarısı var. Bir kulüpte 6-7 sene oynayıp transferinde kolaylık sağlatarak ayrılması bir profesyonellik başarısı.

"MATIHEU KARİYERLİ BİR OYUNCU AMA..."


Biz bir oyuncuyla ilgileniyoruz, kuyruk acısı olan kulüpler 1'ken 5 öneriyor. Bazen hedef şaşırtma da yapıyorum. Bazı menajerler çıkıyor, 100'lük oyuncuyu Beşiktaş'a 500'e satarım diyor. Şu an Mathieu ile ilgili detay veremem. İlgilendiğimiz tek oyuncu o değil. Transfer sezonu Eylül'ün 2'sine kadar devam eden bir süreç. Bizim temel mantığımız maddi olarak uygun bir şekilde transfer yapmak olduğundan ona göre devam ediyoruz. Önümüzdeki sene, Beşiktaş'ın en önemli senesi. Gelecek yıldan sonra maddi olarak daha iyi noktaya gitmeye başlayacak. Yeni yayın gelirleri olacak, yayın anlaşması sezon sonuda bitiyor. Önümüzdeki sene çok önemli bir sene. Temlikler boşa çıkyor. Üçüncü yıldızı gelecek sezon takmak istiyoruz. Bunu bir hedef olarak ifade etmek istiyorum.

Mario'ya saygı duyuyorum. Kulüple, arkadaşlarıyla, basınla olan ilişkisi çok düzgündü. Beşiktaş'ı çok iyi temsil etti. Geçen sene de sözleşme imzalarken aklında kalmak vardı. O da şanssız bir çocuk. Milli maç sırasında bomba patlıyor, Münih'te evleniyor bomba patlıyor, Türkiye'de sorunlar çıkıyor... Ben çok katılmıyorum söylediklerine ama saygı duymak lazım. İnşallah tekrar bizde futbol oynar. Biz onu çok sevdik, bakarsınız belki şimdi geri gelir.

İki tane ilgilendiğimiz mevki var. Stoper ve santrafor. Cenk hem karakteri hem de oyunculuğuyla önemli bir isim. Daha önümüzde bir süreç var, gerekli hamleleri yapacağız. Beşiktaş bizim için dünyanın en büyük kulübü. İnşallah önümüzdeki hafta ülkemizdeki biter ve biz de değerlerimize ve bütçemize uygun transferler yaparız.

"EREN DERDİYOK'A TEKLİF YAPMADIK"


Eren Derdiyok'la alakalı bir teklifte bulunmadık. 1 yıllık kontratı var, satarlar mı, satarlarsa hangi koşullarda satarlar diye sorduk. Resmi yazı istediler, o şekilde gönderdik. Eren bildiğim kadarıyla Beşiktaşlı. Kesin bir teklif yapmadık.

"ETO'O'YU BEŞİKTAŞ'TA GÖRMEK İSTERİM"


Samuel kendini kanıtlamış çok önemli bir oyuncu. İyi işler yaptı Türkiye'de fakat bizim disiplinsel çizgilerimiz var. O çizgilere uyduğu ve maddi konularda anlaşıldığı takdirde Eto'o gibi bir ismi Beşiktaş'ta görmek isterim. Ancak şu an için resmi bir durum yok.

Hocamızla devamlı görüşürüz. Kaliteli bir insan, mükemmeliyetçi bir insan. Metin Albayrak'la iyi anlaşıyorlar. Tabi o da bazı eksiklerin tamamlanmasını istiyor. Çok iyi diyaloğumuz var. Artık yavaş yavaş halledilecek her şey. Biz yönetim kurulu olarak sakin, paniklemeden ve sağlam bir şekilde hareket eden bir yapımız var.

"ERDAL TORUNOĞULLARI HATA YAPTI"


Alıştım artık. Erdal Torunoğulları çok yakın arkadaşımız. Aile gibiyiz. Duygusal bir yapısı var. Hata etti, fevri bir harekette bulundu. Biraz dinlensin. Kulüp başkanı olarak bu ailenin de babasıyım. Biraz dinlensin. Daha iyi olur. Biz menajerlerle yönetilmeyiz. Beşiktaş menfaatleri vardır. Menajerler o menfaatler çerçevesinde bize hizmet ederler. Herkes Ahmet Bulut'un üstüne gidiyor ama ben daha önce hatırlıyorum, Jorge Mendes -iş ortağı- 17 futbolcusu vardı. Adriano transferinde önemli bir rol oynadı. Bizim işimize ne geliyorsa, ona göre hareket ediyoruz.

"ARDA TURAN SOSA'YA BAĞLI"


Arda Turan gündemimizde değil ama o milli takımın çok önemli bir oyuncusu. Bu gibi bir karar, Sosa'nın netleşmesiyle ortaya çıkacak bir şey. Aynı mevkinin oyuncuları. Bizim, takımın, hocasının tek isteği Sosa'nın aklının başına gelip işine geri dönmesi. Sezon başlarında hep böyle şeyler oluyor, sonra toparlanıyor. Biz her işimizde profesyonel hareket ediyoruz.