Fikret Orman: "Beşiktaş, rakiplerinden fazla kazanır hale geldi"

Fikret Orman:Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 2015 yılı Olağan Mali ve İdari Kongre'de üyelere ve basın mensuplarına bir konuşma gerçekleştirdi.İşte Fikret Orman'ın tüm açıklamaları:

"Türkiye'nin en muhteşem ve en güzel stadını yaptık. Mimarisi ve içindeki lüksüyle. Her yeri muhteşem oldu. 'Niye acele ediyorsunuz?' Diyenler oldu. Biz stadı şampiyon olabilmek için açtık. Hiçbir şeyden kaçınmadık. 26 Aralık 2013'te başladık ve 26 aylık süre içinde stadı bitirdik. Kimseden korkmadık. O kupayı da orada kaldıracağız.


Kulüp merkezimizi Vodafone Arena'ya taşıyacağız.
Geçen yıl 79 bin, bu yıl 300 binin üzerinde forma sattık.
Kartal Yuvası mağazalarında ürün çeşitliliğimiz 5 bin 800'den 12 bine çıktı.
Sosyal medyada hiçbir doldurma hesabımız yoktur. Bazıları yapıyor, biliyoruz.
2006'da 2012'ye kadar yaklaşık 78 milyon bonservis ücreti ödenmiş.
2012'den 2016'ya kadar devamlı yatırım yaptık. Artık kadronun zeminini oluşturup ‘al-al-al' döneminden ‘sat-al' dönemine geçilmiştir. Bonservisine harcanan para geçmiş yıllara göre çok azalmıştır.


25 sponsorluk anlaşması yapılmış ve 237 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Vodafone ile yapılan anlaşmalar buna dahil değildir. Beşiktaş, Türkiye'nin en pahalı forması haline gelmiştir. Beşiktaş formasının şu anki sponsor değeri 15.85 milyon dolardır. Marka değeri yükselmiş ve güven veren kurum olduğu için daha fazla gelir elde etmeye başlamıştır.


Önceleri senelik bütçe 150 milyon TL iken, bu sene 600 milyon TL'ye çıkardık.
Artık dava açılan değil, dava açan bir kulüp olduk. Şu an FIFA ve CAS'ta 2 davamız var. Bunlar Fernandes ve Atınç ile ilgili bizim açtığımız davalardır.

"Üniversite için vakıf çalışmalarımız var, hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 2017'de YÖK'e başvuracağız ve üniversite kurulum aşamasına geçecek. 2018'de de üniversitemize öğrenci almaya başlayacağız."

Futbol altyapımızın ana merkezi artık Ümraniye olacak.
Size bir müjdem var. Bolu'da ve Bakırköy'de iki yeni tesis aldık. Bakırköy'deki yeni tesisimizde, tüm amatör şubelerimizin yer alacağı bir olimpiyat köyü kuracağız.

Beşiktaş'ın Vodafone Arena'ya gelene kadarki stadyum geliri 5 milyon TL, geldikten sonraki geliri 40 milyon TL'dir.
Bütün yönetim binalarını aynı çatı altında toplayacağız. Personel sayısında da daralmaya gideceğiz. Çok fazla faiz ödüyoruz.

Amatör şubeler senelik 33.3 milyon TL zarar ediyor. Basketbolda rakiplerimiz yatırımlar yapıyor, bizim de yapmamız lazım."Bizim planımız önümüzdeki 3 senenin sonunda Beşiktaş'ın borcunu 100 Milyon TL'nin altına indirmeye çalışmaktır."