FIFA\'daki yolsuzluk skandalında yeni perde

SPORCOPE DIŞ HABERLER - FIFA'daki yolsuzluk skandalı gündeme düşen flaş haberlerle tekrardan su yüzüne çıktı. FIFA etik gözlemci kurumunun bir görevlisinin hukuk bürosunun dünya futbolundaki yolsuzluk skandalı sebebiyle hakkında soruşturma açılan üç kişiyle ilişkisi tespit edildi.
FIFA\'daki yolsuzluk skandalında yeni perde
SPORCOPE DIŞ HABERLER - FIFA'daki yolsuzluk skandalı gündeme düşen flaş haberlerle tekrardan su yüzüne çıktı. FIFA etik gözlemci kurumunun bir görevlisinin hukuk bürosunun dünya futbolundaki yolsuzluk skandalı sebebiyle hakkında soruşturma açılan üç kişiyle ilişkisi tespit edildi.

Ulaşılan gizli belgeler, FIFA Bağımsız Etik Komitesi üyesi Juan Pedro Damiani ile üç kişi arasındaki ilişkiyi gözler önüne serdi. Dosyalara göre Damiani ve hukuk bürosu, FIFA eski asbaşkanı Eugenio Figueredo ile bağlantılı en az yedi off-shore şirketle iş yaptı. Figueredo, dolandırıcılık ve kara para aklama sebepleriyle ABD yetkilileri tarafından cezaya çarptırılmıştı.

İDDİALAR: RÜŞVET VE DENİZ AŞIRI ŞİRKETLERE AKAN PARA

Damiani hakkındaki bir başka bilgi ise hukuk bürosunun, Hugo ve Mariano Jinkis'e ait Nevada merkezli şirkete aracılık yaptığı. Baba-oğul iş adamı olan bu ikili, FIFA etkinliklerinin yayın haklarını almak için on milyonlarca dolar rüşvet vermekle suçlanıyordu.

Aynı zamanda Latin Amerika'nın en önemli kulüplerinden Club Atletico Penarol'ün başkanlığını da yürüten Damiani, yaptığı açıklamada ABD'deki FIFA soruşturmasında adı geçen isimlerle hiçbir profesyonel ilişkisinin bulunmadığını belirtti.

Etik Komitesi'ndeki bir yetkili Damiani'nin 18 Mart tarihinde komiteye yaptığı açıklamada, Figueredo ile iş bağlantısının bulunduğu konusunda komiteyi bilgilendirdiğini açıkladı.

Özellikle Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'un araştırmalarıyla ortaya çıkan belgelerde Mossack Fonseca isminde Panama merkezli bir hukuk bürosu dikkatleri çekiyor. Varlıklı ve güçlülere off-shore şirketler kurma konusunda uzmanlık kazandığı belirtilen Mossack Fonseca'da ortaya çıkan belgelerde tanıdık isimler de var.

EN DİKKAT ÇEKİCİ İSİM MESSI!

Futbol dünyasında geçmişte oynamış ve hala oynamakta olan 20 üst düzey futbolcunun ismi de bu belgelerde yer alıyor. Bu oyuncuların oynadıkları kulüpler arasında Barcelona, Real Madrid ve Manchester United kulüpleri bulunuyor. Ancak isimler arasında en dikkat çekeni; Arjantinli süperstar Lionel Messi.

Beş kez dünyanın en iyi futbolcusu seçilen Barcelonalı yıldızın adı İspanya'da vergi kaçakçılığı iddiaları ile anılıyordu. Messi, babası Jorge Horacio Messi ile birlikte Belize ve Uruguay'da off-shore şirketleri kullanarak devletten milyonlarca dolarlık vergi kaçırmakla suçlanıyordu.

MESSI VE YİNE BABASI...

Son belgelere göre Arjantinli yıldız ve babasının Panama: Mega Star adında off-shore bir şirkete daha sahip olduğu ortaya çıktı.

Messi'nin sahip olduğu bu şirketin adının Mossack Fonseca dosyalarında geçtiği ilk tarih 13 Haziran 2013 olarak gözüküyor. Bu tarih, tam olarak İspanyol savcıların Messi ve babasına dair vergi kaçakçılığı dosyasını açmasının bir gün sonrasını işaret ediyor. Ortaya çıkan yazışmalara göre Messi, savcıların bu dosyayı açmasının ardından mevcut şirket belgelerinin kontrol edilmesi sorumluluğunu eski yetkilisinden alıp Mossack Fonseca'ya transfer ediyor.

Belgeler incelendiğinde bu transferin yaklaşık iki hafta sonrasında (23 Haziran 2013) Messi'nin Mega Star'a sahip olduğu ilk kez görülüyor.

Lionel Messi ise bu iddialar hakkında sessiz kalmayı tercih etmişti.

Fonseca'nın belgelerinde aralarında Inter ve Boca Juniors gibi oldukça bilinen en az 20 kulübün de yer aldığı belirtiliyor.