FIFA ABD'den intikam aldı

2026 Dünya Kupası için ABD-Meksika-Kanada ortak adaylık teklifinin başka teklif beklenmeden kabul edilmesi için yapılan başvuru FIFA tarafından reddedildi.
FIFA ABD'den intikam aldı
Bu üç Kuzey Amerika ülkesi 2026 Dünya Kupası için başka rakip çıkmayacağını belirterek sürecin hızlandırılmasını istemişti.

Ancak FIFA bu teklifi reddederek 11  ğustos 2017'ye kadar teklif verme süresinin devam edeceğini açıkladı. FIFA 11 Mayıs'ta Bahreyn'de yapılacak kongrede 2026 Dünya Kupası'nın sahibinin belirlenmeyeceğinin de altını çizdi.

Bir kıtanın dünya kupasına ev sahipliği yapabilmesi için en az 12 yıl beklemesi gerekiyor. Rusya 2018 ve Katar 2022 nedeniyle Avrupa ve Asya kıtalarının 2026 Dünya Kupası için teklif yapma şansı yok. Bu durumda geriye Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya ve Afrika kalıyor.
Kuzey Amerika adına ABD-Kanada-Meksika ortak bir teklif sunmuşken Güney Amerika ise 2030 Dünya Kupası'nın kupanın 100. yılı kapsamında ilk yapıldığı yer olan Uruguay'da (Arjantin ortaklığıyla) yapılması beklendiğinden 2026'ya aday olmayacak. Bu nedenle de Kuzey Amerika lehine süreçten çekildiler. Okyanusya'dan da bir aday çıkması beklenmiyor.

Afrika'da ise Fas'ın 2026'ya aday olmayı düşündüğü belirtiliyor. Ancak Fas şu ana kadar FIFA'ya bir teklif sunmadı.

ABD'de bu durumu öne sürerek sürecin hızlandırılmasını talep etmişti. Ancak FIFA bu kararı reddederek Fas ya da olası başka adayların dilerlerse teklif yapabilmesi için sürenin 11 Ağustos'a kadar devam edeceğini açıkladı.

Eğer başka aday çıkmazsa kupa ABD-Kanada-Meksika ortaklığına verilecek.

Ancak bu ortaklık da aslında sözde bir ortaklık. Çünkü sunulan teklife göre 2026 Dünya Kupası'nda oynanacak 80 maçın 60'ı ABD'de, 10'u Kanada'da, 10'u da Meksika'da oynanacak. Çeyrek final ve sonrasındaki bütün maçlar ABD'de oynanacak.

Geçtiğimiz yıllarda FIFA'yla ilgili ABD merkezli bir soruşturma başlatılmış ve başta FIFA Başkanı Sepp Blatter olmak olmak üzere çok sayıda FIFA yöneticisi görevinden alınmış ya da istifaya zorlanmış ve haklarında dava açılmıştı.

HABER YORUMLARI