Fernandao'dan sürpriz dövme

SPORCOPE - Fenerbahçe forması giyen Brezilyalı golcü Fernandao'nun A Milli Takım tutkusu sürüyor.
Fernandao'dan sürpriz dövme
SPORCOPE - Fenerbahçe forması giyen Brezilyalı golcü Fernandao'nun A Milli Takım tutkusu sürüyor.

Ay-yıldızlı forma altında EURO 2016'ya gitme hayalleri kuran ancak statü gereği Türkiye Futbol Federasyonu'ndan gelen haberle sarsılan yetenekli oyuncu, milli takım hayalini gizlemiyor.

Milli arayı dinlenerek geçiren Brezilyalı futbolcu, son fotoğrafı ile Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e adeta mesaj gönderdi. Oğlu ile birlikte olduğu bir görsel paylaşan Fernandao'nun kolundaki ay-yıldızlı dövme dikkatlerden kaçmadı.

Ancak Fernandao, sosyal medyada kısa sürede beğeni rekoru kıran fotoğrafı Brezilyalı taraftarlardan gelen tepki üzerine kaldırdı. Bu paylaşımın ardından Fatih Terim'in Fernandao hakkındaki kararının ne olacağı büyük merak konusu haline geldi.

ferhan_dogu

[caption id="attachment_52306" align="alignnone" width="618"]29 yaşındaki futbolcu, daha önce de milli takım forması ile verdiği bu pozla gündeme gelmişti. 29 yaşındaki futbolcu, daha önce de milli takım forması ile verdiği bu pozla gündeme gelmişti.[/caption]

Fernandao, milli takımın sevincine de böyle ortak olmuştu.
FERNANDAO MİLLİ TAKIMA ALINABİLİR Mİ?

İki yıldır Spor Toto Süper Lig'de futbol oynayan deneyimli futbolcu, Türk vatandaşlığına geçse dahi A Milli Futbol Takımı'nda oynayabilmesi için Ocak 2019'a kadar Türkiye'de forma giymesi gerekiyor. Öte yandan Fernandao, Cumhurbaşkanlı tarafından çıkarılacak özel izin dahilinde 5 yıl beklemeden de milli takıma dahil edilebiliyor.

FIFA'nın ulusal takımlarda oynama statüsünde yer alan 7. maddeye göre; 18 yaşını geçen bir futbolcunun, bir ülkenin milli takımında forma giyebilmesi için o ülkede aralıksız en az 5 yıl futbol oynaması şart koşuluyor.

Fernandao'nun 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 25. maddesine göre Bakanlar Kurulu kararıyla derhal Türk vatandaşlığına geçme hakkı bulunuyor.

"ÇOK BAŞARILI OLUR"

Öte yandan milli takımın eski devşirme oyuncularından olan Mehmet Aurelio, geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte vatandaşının Türkiye forması altında başarılı olacağını ifade etmişti.

Aurelio, "Türk pasaportu alırsa ve Milli Takım'a çağrılırsa çok başarılı olur. Eğer seçilirse orada kalacaktır ve adaptasyon sıkıntısı çekmeyecektir. Çünkü Türk oyuncular hemen benimseyip aralarına katıyorlar" şeklinde konuşmuştu.