Fenerbahçe'nin transferleri taraftardan not aldı

SPORCOPE DETAY | 2015-2016 sezonuna tarihinin en kaliteli kadrolarından biriyle giren Fenerbahçe, 34 hafta sonucunda elde yalnızca hüsran kalınca transfer düğmesine bastı.
Fenerbahçe'nin transferleri taraftardan not aldı
SPORCOPE DETAY | 2015-2016 sezonuna tarihinin en kaliteli kadrolarından biriyle giren Fenerbahçe, 34 hafta sonucunda elde yalnızca hüsran kalınca transfer düğmesine bastı.

UEFA'nın uyguladığı maddi kısıtlamaların gölgesinde yeni sezon kadrosunu kurmak için harekete geçen sarı lacivertli ekip, ilk dört transferinden geçer not aldı. Finansal Fair Play kriterleri sebebiyle yeni sezon kadrosu hakkında endişe duyan Fenerbahçe taraftarı, yönetimin izlediği akılcı transfer politikasıyla birlikte UEFA'nın verdiği cezanın ödüle dönüştüğü görüşünde.

Son yıllarda sergilediği performans ile Türkiye'nin en iyi sağ beki olarak kabul edilen Gökhan Gönül ve aynı kalibredeki Caner Erkin ile yollarını ayıran Fenerbahçe, bu iki oyuncuyu bonservis bedeli olmadan göndererek eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Akabinde Bruno Alves'i de gönderen Fenerbahçe, tüm bu kaos ortamında savunma hattını yeniden inşaa ediyor.

'CİMRİ' FENERBAHÇE

Geçtiğimiz sezon başında yalnızca Josef de Souza'ya 8 milyon avro bonservis bedeli ödeyen Fenerbahçe, şimdiye kadar kadrosuna kattığı Gregory van der Wiel, Roman Neustadter ve Aatif Chahechouhe için yalnızca 2.5 milyon avro harcama yaptı. Martin Skrtel transferi için kasasından çıkacak para henüz netlik kazanmayan sarı lacivertli ekip, geçen seneye kıyasla oldukça düşük bütçeyle kurmak üzere olduğu bu kaliteli ve verim potansiyeli bir hayli yüksek kadroyla taraftarlarından tam not aldı.

Luis Nani transferinden de 8.5 milyon avro bütçe yaratan Fenerbahçe, bir sol bek ve bir de 10 numara takviyesi ile transfer defterini kapatmayı planlıyor. Sarı lacivertli ekibi transfer döneminde bir adım öne çıkaran bir başka konu ise, aynı şekilde UEFA'nın gözetimi altında olan ezeli rakibi Galatasaray'ın 4.5 milyon avro gibi yüksek bir meblağ karşılığında Serdar Aziz'i ve potansiyeli büyük soru işareti olan Emrah Başsan'ı kadrosuna katması oldu.

GELEN, GİDENİ ARATIR MI?

Caner Erkin ve Gökhan Gönül gibi artık klasik bek görüntüsünden çıkarak komple birer kanat oyuncusuna devrilen iki ismin takımdan ayrılması ile hayal kırıklığı yaşayan Fenerbahçe taraftarı, sağ bekte aradığını buldu. Özellikle Gökhan Gönül'ün ayrılış sürecinden hoşnut kalmayan sarı lacivertli taraftarlar, yerine gelen Gregory van der Wiel'den sonra derece memnun. Hollandalı oyuncunun gerek geçen sezona ait istatistikleri gerekse yeteneği, Gökhan Gönül'ün yerini başarıyla doldurabileceğinin bir habercisi.

Hamleli bir stoper olması sebebiyle zaman zaman çok beğenilen, zaman zaman ise sert şekilde eleştirilen Bruno Alves'in yerine de daha kariyerli Martin Skrtel'i getiren Fenerbahçe yönetimi, bu mevkide yaptığı hamleyle de taraftarları mutlu etmeyi başardı. Geçtiğimiz sezon Jurgen Klopp'un gelişi ile kadroda düşünülmeyen ve fazla forma şansı bulamayan deneyimli savunmacı, aslında fazla maç kaçırmayan ideal bir ilk 11 oyuncusu. Zira, 2010-11 sezonundan beri 6 yıldır oynadığı Premier Lig'de yalnızca 11 maç kaçıran, forma giydiği 228 maçın 205'inde ilk 11'de yer alan, sakatlığı sebebiyle kaçırdığı söz konusu 11 maçın tam tamına 9 tanesi geçen sezona ait olan bir oyuncu için kronik sakat yakıştırması yapmak doğru olmaz. Skrtel'in, bahsi geçen 6 sezonun neredeyse tamamına yakınında 30 maç barajını aştığını da eklememiz lazım.

Martin Skrtel ve Simon Kjaer'den oluşan hamleci stoper ikilisi, geçtiğimiz sezon ligin en az gol yiyen takımın savunmasının sertliğine sertlik, geçilmezliğine geçilmezlik katacaktır.

CANER ERKİN'İN YERİ DOLAR MI?

Kan kaybettiği bölgelere iyi tampon yapan Fenerbahçe, henüz Caner Erkin'in yerini dolduramadı. Ancak Beşiktaş'ın imza aşamasına geldiği öne sürülen Kolarov da tercihini sarı lacivertli kulüpten yana kullanırsa, savunma hattı baştan aşağı yenilenmiş olacak. Türkiye'nin en iyi savunma hattının (İkisi milli takımın da sağlı sollu bekleri) radikal bir dizi kararla dağıtılarak; son derece ekonomik, verim potansiyeli yüksek, kariyeri su götürmez, çok yönlü oyuncular ile yeniden yapılandırılması takdir edilesi bir transfer politikası.

RAKİPLERE ÇALIM!

Fenerbahçe'nin kadrosuna kattığı yıldız oyuncular hakkında bir diğer dikkat çeken detay ise hepsinin perde arkasında bir transfer çalımı barındırıyor olması. İsmi ilk olarak Galatasaray ile anılan Roman Neustadter'i bir anda kadrosuna katan sarı lacivertli ekip, Beşiktaş'ın uzatmalı sevgilisi olan Martin Skrtel transferinde de mutlu sona ulaştı.  Aatif Chahechouhe ve Gregory van der Wiel isimlerinin de bir dönem kulislerde Galatasaray telaffuz edilmiş olması dikkatlerden kaçmadı.

Kısaca özetleyecek olursak; Fenerbahçe, maddi değeri düşük ancak manevi değeri yüksek bu transferler ile taraftarının gönlünü fethetmişe benziyor.

HABER - YORUM: Barlas Ateşli