Fenerbahçe'nin kazanması için...

SPORCOPE ANALİZ - Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi öncesinde gözler her iki takımın taktik tercihlerine çevrildi.
Fenerbahçe'nin kazanması için...
SPORCOPE ANALİZ - Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi öncesinde gözler her iki takımın taktik tercihlerine çevrildi.

Sezon başından bu yana kadro tercihleri ve oyuncu değişikliği kararları sebebiyle eleştiri oklarının bir numaralı hedefi haline gelen Vitor Pereira, şampiyonluk yolundaki bu kritik derbide en ciddi sınavlarından birini verecek.

Fenerbahçe - Beşiktaş maçı, ligin en kaliteli ekibi ile en verimli takımını karşı karşıya getirecek olmasından dolayı ayrı bir anlam da taşıyor.

FENERBAHÇE'NİN SAVUNMA SİGORTASI

Vitor Pereira yönetiminde savunma anlamında adeta seviye atlayan Fenerbahçe, yalnızca az gol yemekle kalmıyor aynı zamanda rakiplerine de adeta pozisyon vermiyor. Sarı lacivertli ekip, ligin en az pozisyon veren ve en az gol yiyen takımı konumunda. Ancak Beşiktaş da, ligin en fazla gol atan ve en fazla pozisyona giren takımı.

Vitor Pereira'nın en büyük hatası, Beşiktaş karşısında savunmaya kapalı bir oyun anlayışı benimsemesi olur. Savunma bloğu her ne kadar başarılı olsa da, Beşiktaş'ın yıpratıcı hücum gücü ve sabırla hücum etmesi verilecek en ufak açığın cezalandırmasına yol açabilir. Zira Beşiktaş, maçların ikinci yarısında ilk yarılara nazaran daha skorer bir kimliğe bürünüyor. (İlk yarılarda 15 gol/İkinci yarılarda 33 gol).

Siyah beyazlı ekibin en fazla gol bulduğu dakika aralıkları; 61-75 (14 gol) ve 76-90 (13 gol). Kronometrenin ilerlemesi Fenerbahçe için savunmanın yorulacağı anlamına gelirken, Beşiktaş için ise en etkili gol dakikalarının başlaması anlamına geliyor.

Bu noktada Vitor Pereira'nın kalabalık bir orta saha ile rakibine önde basması ve oyunu ileride tutarak üçüncü bölgeye mümkün olduğunca geç geçit vermesi bekleniyor. Bu doğrultuda, Beşiktaş karşısında Fenerbahçe savunması Van Persie / Fernandao'dan başlayacak ve orta saha hattı ile perçinlenecektir.

FENERBAHÇE'NİN JOKER HAKKI

Sarı lacivertli ekibin, kritik derbideki en büyük artısı ise sağlı-sollu bekleri olacak. Caner Erkin ve Gökhan Gönül, an itibariyle Türkiye'nin en iyi bek ikilisi. Ancak Fenerbahçe'ye yaptıkları katkı, bununla sınırlı değil. Fenerbahçe, bu ikilinin aynı anda sahada olduğu maçlarda neredeyse 8 kişi ile hücum ediyor. Caner Erkin ve Gökhan Gönül, hücum varyasyonlarında bek gibi değil birer orta saha gibi pozisyon alıyorlar ve bu da rakiplerin hiç alışık olmadığı ve savunulması ciddi anlamda zor bir şablon.

Fenerbahçe'nin kağıt üzerindeki artılarından biri de kaleci konusunda. Son dönemde ciddi anlamda kaleci sıkıntısı çeken Beşiktaş, yalnızca bu sezonun değil son 20 yılın en istikrarlı takımlarından birine karşı oynayacak. Maç içerisinde performansları şimdiden ön görmek tabii ki mümkün değil ancak arkasında yılların tecrübesi Volkan Demirel ile sahaya çıkan Fenerbahçe'nin psikolojik anlamda bir gömlek daha rahat olacağını söylemek mümkün. Zira Volkan Demirel, Fenerbahçe kariyerinde henüz Kadıköy'de hiçbir derbi kaybetmedi. (24 maç, 16 galibiyet - 8 beraberlik) Beşiktaş'ta ise kalecilik konusunda sürekli bir şüphe, kuşku ve hatta korku hakim olacak. Ne Tolga ne de Boyko, siyah beyazlı taraftarlara güven vermiyor.

FENERBAHÇE'NİN KİLİT OYUNCUSU

Beşiktaş maçında Fenerbahçe'nin en belirleyici oyuncusu şüphesiz Mehmet Topal olacaktır. Savunma ve hücum arasında kusursuz bir köprü görevi gören Mehmet Topal, rakibini karşılarken yaptığı alan savunması ile dahi Beşiktaş'ı ideal hücum düzenin vazgeçirerek farklı, hakim olmadığı, doğaçlamaya dayalı varyasyonlara sürekleyebilir. Topal'ın yanına Souza ve Ozan gibi isimlerin eklenmesi her ne kadar iç sahada oynanan bir maç için fazla defansif gözükse de, Pereira'nın muhtemel planına en yakın orta saha üçlüsü olarak dikkat çekiyor.

FENERBAHÇE'NİN ZAAFI

Sarı lacivertli takımın Beşiktaş karşısında en büyük zaafiyetinin hücum bölgesinde yaşanması yüksek ihtimal gözüküyor. Bunun sebebi, ileri uçta görev alacak isimlerin kalitesizliği değil. Aksine Fernandao ve Van Persie'nin gol vuruşlarında ne kadar etkili olduğu biliniyor. Ancak gol yollarındaki sıkıntı, üçüncü bölgeden değil, ikinci bölgeden kaynaklanacaktır. Rakip ceza alana girmekte zorluk çeken Fenerbahçe, her ne kadar top ve oyun hakimiyetini elinde bulundursa da bu baskı ikinci bölgede kalıyor. Sarı lacivertlilerin bu zaafı için bal yapmayan arı benzetmesini yapmak mümkün. Gol bölgesine yani üçüncü bölgeye ne kadar az ulaşılırsa, gol bulma şansı da o kadar düşüyor. Bu bekleyişin uzun süreli olması da Beşiktaş'ın işine gelecek bir başka detay. Çünkü yazının başında da dikkat çektiğimiz gibi siyah beyazlı ekibin gol açısından en üretken olduğu bölüm, bu dakikalar. Fenerbahçe, Beşiktaş karşısında erken gol bulmak zorunda.

EDİTÖRÜN GÖRÜŞÜ

Mental ve puan açısından avantajlı olan taraf Beşiktaş. Fenerbahçe'nin avantajı ise zor mağlup edildiği Kadıköy'de oynayacak olması. Fenerbahçe, son 11 maçtır sahasında Beşiktaş'a mağlup olmuyor. Beşiktaş'ın son Kadıköy galibiyeti 17 Nisan 2015 tarihinde oynanan ve Pancu'nun tarihe geçtiği 4-3'lük maçtı. Kişisel görüşüm, mücadelenin beraberlikle sonuçlanacağı yönünde. Skor tahminim ise; 1-1.