Fenerbahçe'den bombardıman

Fenerbahçe resmi internet sitesinden sitem dolu açıklamalarda bulundu.
Fenerbahçe'den bombardıman
Fenerbahçe resmi internet sitesinden sitem dolu açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe, 20 Şubat 2015 tarihinde Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasındaki Bursaspor – Fenerbahçe karşılaşmasına hakkında bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, Bursa İl Güvenlik Kurulu'nun aldığı karar üzerine Bursaspor'un aldığı seyircisiz oynama cezasından dolayı Fenerbahçe taraftarının da maça giremeyeceği kararına 'skandal' denildi.

İşte o açıklama;
Valilik ve emniyet birimlerinin en temel görevi, herhangi bir müsabaka veya organizasyonda ortaya çıkma ihtimali bulunan ya da yaşanan bir olayı önlemek ve bu tür olayların yaşanmaması için gerekli önlemleri almaktır.

Ancak Bursa İl Güvenlik Kurulu'nun bahse konu maçla ilgili aldığı karar, bu devirde son derece ilkel, taraflı ve bundan sonraki maçlar için kötü bir emsal olarak tarihe geçmiştir ve hiçbir şekilde anlaşılabilir değildir. Ev sahibi takımın taraftarının olmadığı bir maçta, 2000 civarı Fenerbahçe taraftarının güvenliğinin sağlanamayacağını iddia etmek ve bu yönde karar almak, akıllara "Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederim" sözünü getirmektedir.

Olayın daha vahim yanı ise, Türkiye'de futbolu organize etmekle yükümlü kurum olan Türkiye Futbol Federasyonu, bu yanlı ve yanlış uygulamaya seyirci kalmakta, müdahale etme ihtiyacı duymamaktadır. Aynı durum bir UEFA müsabakasında ortaya çıksaydı, bu karara imza atan kurumların takınacağı tavır, tarafımızca merak konusudur.

Bursaspor'un talebi üzerine ve sırf Bursaspor'a şirin gözükmek adına alınan, Fenerbahçe taraftarının maça güvenlik gerekçesiyle alınmamasını öngören bu kararı yerel idari yapının fanatizminin bir tezahürü olarak değerlendiriyor, takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.