Euroleague'de Fenerbahçe, Anadolu Efes'e veda ettirdi

Eurolague Top 16 turu E Grubu'nda iki temsilcimiz Fenerbahçe ve Anadolu Efes karşı karşıya geldi. Daha önce gruptan lider olarak çıkmayı garantileyen Fenerbahçe, mücadeleyi 90-86 kazandı.
Euroleague'de Fenerbahçe, Anadolu Efes'e veda ettirdi
Eurolague Top 16 turu E Grubu'nda iki temsilcimiz Fenerbahçe ve Anadolu Efes karşı karşıya geldi. Daha önce gruptan lider olarak çıkmayı garantileyen Fenerbahçe, mücadeleyi 90-86 kazandı.

13 maçında 11. galibiyetini alan sarı lacivertliler, Euroleague'de kendi evinde kazanma serisini 19 maça çıkardı.

Gruptan çıkabilmek adına mutlak kazanmak zorunda olan Anadolu Efes ise bu sonuçla birlikte Avrupa'ya veda etmiş oldu.


 

Karşılıklı basketlerle başlayan karşılaşmada 8-0'lık seri yakalayan Fenerbahçe'ye Anadolu Efes, Cedi Osman'ın sayılarıyla yanıt verdi ve ilk 5 dakika 10-10'luk eşitlikle geçildi. Çeyreğin kalan bölümünde Ali Muhammed ve Datome'nin basketleriyle skorda önde kalmayı başaran sarı-lacivertliler, ilk periyodu 19-16 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Johnson'ın sayılarıyla başlayan Anadolu Efes karşısında savunmasını sertleştiren Fenerbahçe, özellikle Antic'in üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu basketlerle 14. dakikada farkı 9 sayıya (30-21) çıkardı. İlerleyen bölümde Cedi Osman'ın üst üste bulduğu sayılarla farkı azaltan lacivert-beyazlılar karşısında Kalinic, Bogdanovic ve Udoh'un basketleriyle skordaki üstünlüğünü koruyan sarı-lacivertli ekip, devre sonunda soyunma odasına 37-34 önde gitti.

Mücadelenin üçüncü periyoduna Fenerbahçe Datome, Anadolu Efes ise Granger'ın basketleriyle başladı. Sarı-lacivertliler, Bogdanovic'in de skora katkı vermesiyle 24. dakika içinde farkı çift hanelere çıkardı: 49-38. Kalan bölümde, bu çeyrekte 14 sayı atan Datome'yle farkı daha da açan ve son dakika içinde Antic'le skor üreten Fenerbahçe, final periyoduna 66-50 üstün girdi.

Son çeyreğin büyük bölümünde farkı çift hanelerde tutan sarı-lacivertliler karşısında Anadolu Efes, özellikle son 3 dakika içinde aradaki farkı hızla eritti ve son iki saniyeye 2 sayı geride girdi. Taktik faulde hata yapmayan Fenerbahçe, salondan 90-86 galip ayrıldı.

Fenerbahçe'de 24 sayıyla oynayan Datome, maçın en skorer ismi oldu. Sarı-lacivertillerde Bogdanovic de 21 sayıyla galibiyete katkıda bulundu.

Beş oyuncusu çift haneli skor üreten Anadolu Efes'te ise 14 sayı üreten Heurtel'in çabaları yenilgiyi önlemeye yetmedi.

Salon: Ülker Sports Arena

Hakemler: Carmelo Paternico (İtalya), Vicente Bulto (İspanya), Petros Papapetrou (Yunanistan)

Fenerbahçe: Ali Muhammed 10, Bogdanovic 21, Datome 24, Kalinic 7, Udoh 8, Antic 13, Barış Hersek, Sloukas 4, Melih Mahmutoğlu 3

Anadolu Efes: Heurtel 14, Granger 13, Cedi Osman 13, Saric 12, Dunston 2, Brown 13, Diebler 6, Tyus 9, Johnson 4, Birkan Batuk, Furkan Korkmaz

1. Periyot: 19-16

Devre: 37-34

3. Periyot: 66-50