EURO 2016'nın en iyi 10 lezzeti

SPORCOPE - EURO 2016'nın başlamasına kısa bir süre kala takımlar hazırlıklarına hız verirken taraftarlar da yavaş yavaş turnuvanın havasına girmeye başladı.
EURO 2016'nın en iyi 10 lezzeti
SPORCOPE - EURO 2016'nın başlamasına kısa bir süre kala takımlar hazırlıklarına hız verirken taraftarlar da yavaş yavaş turnuvanın havasına girmeye başladı.

Fransa'da yer alacak takımlar, futbolcuların performanslarının düşmemesi için son derece titiz çalışmalar içerisinde. Öyle ki, maçlarını oynayacakları şehirlere özel aşçılarını dahi yanlarında götürecekler.

Peki, takımlarını desteklemek için Fransa'ya gidecek taraftarlar, hangi şehirde ne yeyip içebilir? İşte maçların oynanacağı 10 şehre özgü yöresel lezzetler:

1) Nice

Salade Niçoise: Nice salatası, Tuna balığı ve çiğ sebze ile hazırlanır. Bölgenin en özel lezzetlerinden olarak bilinen Salade Niçoise görenleri iştahını yemeye başlamadan artırıyor.

Salade Niçoise

2) Marsilya

Bouillabaisse: Türk taraftarların, özellikle Karadeniz insanının yabancılık çekmeyeceği bir lezzet Bouillabaisse. İstenen her balıkla yapılabilen buğulama tarzındaki bu yemek Marsilya'nın geleneksel lezzeti olarak bilinir. En önemli özelliği safran ve domatesle tatlandırılmasıdır.

Bouillabaisse

3) Toulouse

Cassoulet: Türklerin Fransa'da belki de hiç yabancılık çekmeden yiyeceği tek yemek. Güveçte kuru fasulyeye benzerliği ile bilinen Cassoulet domuz, kuzu ve hatta keklik etiyle de yapılabiliyor. Bildiğimiz 'az kuru, bol sulu' kavramının tersine daha yoğun kıvamda hazırlanmakta.

Cassoulet

4) Bordeaux

Bordeaux Şarabı: Paris ve İspanya sınırının kesişiminde yer alan Bordeaux yöresinin, taraftarlara pek uygun olmayacağı düşünülen lezzeti. Fransa'nın en büyük şarap üretim merkezleri buradadır. Yılda 860 milyon şişe şarabın üretildiği şehir, Porto ile birlikte Avrupa'nın en önemli şaraplarının üretildiği yerdir. İsmi şarapla adeta özdeşleşen şehrin UNESCO kültür mirasları listesinde yer alması taraftarların pek ilgisini çekmeyecektir ama şehirle alakalı en değerli bilgilerden biridir.

Bordeaux Şarabı

5) Lyon

Grattons: Dünyanın birçok mutfağında kullanılan Grattons, Fransa'nın Lyon bölgesinde fazlasıyla meşhur. Domuz, kaz, tavuk ya da ördek etinin kızartılmasıyla yapılan Grattons hem soğuk hem de sıcak şekilde salata ya da garnitür eşliğinde servis ediliyor.

Grattons

6) Paris

Kruvasan: Artık bizden bir yiyecek haline dönüşen kruvasanın 13. yüzyılda Paris'te ortaya çıktığını birçok kişi bilmez. Muhtemelen Türkçe karşılığı 'hilal açması' anlamına geldiği içindir ancak Fransa'nın ulusal yemeği oluşu bir nebze hayal kırıklığı yaratabilir. Açmaya benzeyen kruvasan, hamurun içinde çikolatanın yer almasıyla farklı bir hamur işi çeşidi olarak yer edindi.

kruvasan

7) Saint-Denis

Rougail: Paris'e 9 kilometre uzaklıktaki Saint-Denis'te, baharatların büyük bir uyum içerisinde yer aldığı Rougail; et, balık, yumurta ya da sebze eşliğinde hazırlanan bir çeşit salatadır. Eğer Fransa'da Dünya Kupası düzenlenmiş olsaydı, muhtemelen Saint-Denis Meksikalıların uğrak yeri olurdu.

Rougail

8) Lille

Çikolatalı kek: Taraftarlar yemeğin üstüne tatlı yemek için en çok Lille'i tercih edecekler. Özellikle çikolatalı kekler yemeyip de yanında yatılacak kalitede.

lille chokoladekage

9) Lens

Midye: Türkiye'de en güzel midyeyi Ege'de yersiniz. Bu işin piri de Mardin ve Adıyamanlılardır. Fransa bazlı baktığımızda ise Lens şehri, midye konusunda üst seviyede. Taraftarlar kuru kuru bira içmemek için midye stoklarını tükenişini hızlandıracaklardır.

lens midye

10) Saint Etienne

Çikolata: Mevlüt Erdinç ile tanışıp, Karabükspor'un UEFA macerası ile aşina olduğumuz Saint Etienne artık futbolseverlere meşhur çikolatalarıyla hitap edecek. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, çikolataların fiyatları. Ağzınızın tadını yerine getirmek isterken cüzdanınızı boşaltmayın.

çikolata