Euro 2016 B Grubu değerlendirmesi

Euro 2016 B Grubu'nda mücadele edecek İngiltere, Slovakya, Galler ve Rusya'yı sizler için mercek altına aldık.
Euro 2016 B Grubu değerlendirmesi
Euro 2016 B Grubu'nda mücadele edecek İngiltere, Slovakya, Galler ve Rusya'yı sizler için mercek altına aldık.

İNGİLTERE

Nasıl geldiler: Uzun süredir Milli Takımlar bazında hemen hemen hiç turnuva kaçırmayan İngiltere, Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde E Grubu'nda mücadele etmişti. İngilizler oynadıkları 10 maçı da kazanarak İsviçre'nin 9 puan önünde rahatça adlarını finale yazdırmayı başardılar.

Ne yaparlar: İngiltere Euro 2016'da B Grubu'nda Rusya, Slovakya ve Galler ile mücadele edecek. Hem futbolcu kalitesi olarak hem de turnuva deneyimi olarak İngiltere, takılmadan geçmesi gereken bir gruba düştü. Tüm maçlarını kazanamasalar bile üç takımdan da daha üstün oldukları bir gerçek.

Takımın yıldızı: İngiltere'de her ne kadar son yıllarda formsuzluğu nedeniyle büyük eleştiriler alsa da Wayne Rooney takımın en kariyerli ve en uzun süredir Milli Takım'da yer alan ismi konumunda. Milli Takım kariyerinde de başarılar elde eden Rooney İngiltere adına rakiplerin en çok dikkat çeken isimlerinde başı çekiyor. Rooney'i bir kenara bırakırsak da Premier Lig'in gol kralı Harry Kane de takımın en dikkat çeken bir diğer yıldızı olarak öne çıkıyor.

Takımın patlaması muhtemel yıldızı: İngiltere kadrosuna baktığımız zaman genç oyunculardan kurulu olduğunu görüyoruz. İngilizler bu genç oyunculardan kurulu olmalarının meyvelerini turnuva boyunca yemek istiyor ancak takımın parlaması muhtemel ismi olarak en çok öne çıkan isim ise Manhester Unitedlı Marcus Rashford oluyor. 18 yaşındaki oyuncu İngiltere formasıyla boy göstereceği Euro 2016'da yapacağı her olumlu hareketle kariyerinin zirvesine koşar adımlarla çıkmaya devam edecek.

Editörün yorumu: İngilizler B Grubu'nda yarışacağı rakiplerinin bir adım önünde bulunuyor. Bunda eleme grubunu 10'da 10 yaparak geçmelerinin yanı sıra kadrolarındaki hemen her ismin müthiş bir sezon çıkartması ve heyecan verici performanslara imza atmasının da payı bulunuyor. Bu sebeple İngiltere Rusya, Slovakya ve Galler ile mücadele edeceği grupta liderlik koltuğunu elde edecektir. İngiltere'yi bu grupta zorlayacak ekipler arasında ise Rusya sayılarbilir. Bir çok oyuncusu İngiltere'de oynayan ve aynı toplumun bir parçası olan Galler ile İngiltere'nin karşı karşıya geleceği maç çekişmenin en çok yaşanacağı karşılaşma olacaktır. İngiltere'de ayrıca dikkat çekilmesi gereken noktalardan birisi de takımın gol atabilme potansiyeli. Premier Lig'in gol kralı Harry Kane'in yanı sıra hücum oyuncuları ağırlıklı bir kadro ile Fransa'ya giden İngiltere bunun meyvelerini güzelce yiyebilecek potansiyele sahip.

ing

 

 

RUSYA

Nasıl geldiler: Rusya Avrupa Şampiyonası'na son maçlardaki çıkışı ile katılan biri takım oldu. Yüksek maliyetli ve beklentili Fabio Capello'nun başarısızlığının ardından göreve getirilen CSKA Moskova teknik direktörü Leonid Slutski, devlet kararı ile tek kuruş para almadan Rusya'nın hocalık koltuğuna geldi. Slutski'nin ardından Rusya, oynadığı 4 eleme maçını da kazanarak Avusturya'nın ardından G Grubu'nu ikinci sırada tamamladı ve Fransa vizesini doğrudan almayı başarmıştı.

Ne yaparlar: Dünya devi Rusya'nın bu turnuvada işi hiç kolay olmayacak. Bugüne kadar şampiyonlarda uzun süredir yer alan Rusya grupta İngiltere, Slovakya ve Galler gibi rakipleri olacak. İngiltere ile başa çıkması zor gözüken Rusya Slovakya ve özellikle kapalı kutu olarak görülen Galler ile ikincilik koltuğu için çekişecektir. Kağıt üzerinde bir üst tur için İngiltere ile birlikte en yakın ekip olarak gözüküyorlar.

Takımın yıldızı: Rusya'da takımın öne çıkan yıldızından ziyade kazanmaya yönelik takım oyunu göze çarpıyor. Takımın adı en çok ön plana çıkan isim olarak tek bir kişiyi yazmamız gerekirse o Dzyuba olacaktır. Takımın eleme gruplarında attığı gollerin 18'ine doğrudan katkı yapan Dzyuba Rusya'nın skoru değiştirebilecek en önemli ismi olarak görülüyor. Dzyuba'nın dışında Shatov, Smolnikov ve Kokorin dikkat edilmesi gereken isimler.

Takımın patlama yapması muhtemel ismi: Rusya kadrosu yaş ortalaması yüksek bir takım. Turnuva sayesinde patlama yapabilecek ve kendisini kanıtlayabilecek isim ise CSKA Moskovalı Aleksandr Golovin. Takımın en genç ismi olan Golovin orta sahanın ortasında oynuyor ve attığı kritik paslarla tanınıyor.

Editörün yorumu: Rusya şampiyonaya son maçlarında gösterdiği performansla katılan bir ekip. Bu da şunu kanıtlıyor; eğer işler yolunda gitmezse takım bir şekilde kazanmaya olan inancını son dakikaya kadar yükseltebiliyor. Bu tarif Türk Milli Takımı için tam da tarif edilen şey. Rusya genel anlamda genç oyuncusu az ve deneyimli oyuncu sayısı fazla olarak turnuvaya gidecek. Rusya'nın genel anlamda kapanan ancak net pozisyonları değerlendirebilecek bir potansiyeli var. Bunu koruyarak rakiplerine göğüs germeye çalışacaklar. Euro 2016'daki beklentiler gruptan çıktıktan sonra fazla ilerleyemeyecekleri yönünde ve kimse de onlardan şampiyon olmalarını beklemiyor. Onlar için Capello faciasını atlatıp turnuvaya katılmaları en büyük başarıları oldu. Burada da İngiltere'nin ardından 2. sırayı alabilmek için çabalayacaklar.

rus

SLOVAKYA

Nasıl geldiler: Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde C Grubu'nda mücadele eden Slovakya, grubunu İspanya'nın ardından ikinci sırada tamamlamıştı. Eleme grubunda son 3 maçında puan kaybettikten sonra Lüksemburg'un grup sonunculuğundan kurtulması ve son maçlarında da Lüksemburg'u yenmeleri ile birlikte Fransa biletini kapmışlardı.

Ne yaparlar: İspanya'nın olduğu gruptan ikinci çıkmak onlar için her ne koşul olursa olsun başarıdır. Slovakya takımı iddiasız kadrosuna rağmen ufak da olsa bir potansiyel barındıran bir ekip. İngiltere'nin favori olduğu, Rusya'nın da plase olduğu yerde Slovakya'nın gruptan çıkması imkansızla eşdeğer olarak görülüyor. Takımın dinamiklerine bakıldığında potansiyeli olan isimler bulunuyor ancak tüm dünyayı şaşırtabilecekleri konusunda da derin şüpheler bulunuyor.

Takımın yıldızı: Slovakya'nın en üst düzey futbol oynayan ismi Napolili Marek Hamsik. Uzun süredir Serie A'nın tozunu yutan Hamsik'ten takımını kurtarması bekleniyor. Hamsik'in dışında Liverpoollu Skrtel savunmanın toparlayıcısı konumunda yer alıyor. Ayrıca Fenerbahçeli Stoch'da Slovakya'nın umut bağladığı isimlerden bir tanesi.

Takımın patlaması muhtemel isim: Slovakya'da en dikkatli şekilde izlenecek ve patlama yapabilecek isim Legia Varşovalı Ondrej Duda olarak görülüyor. 22 yaşındaki oyuncu transferin de gözdesi konumunda ve bu turnuvadaki performansı onun büyük bir imza atmasına olanak sağlayabilir.

Editörün yorumu: Slovakya takımı, üzerinde baskı olmadan, elemelerden kritik şekilde çıkarak turnuvaya adını yazdıran bir ekip imajını yarattı. Üzerlerinde beklenti olmamasına rağmen sürpriz yapabilmeleri ise çok zor. Başarıya aç bir İngiltere, ikinciliğe oynaması beklenen Rusya ve tamamen bir kapalı kutu olan Galler'in olduğu ortamda Slovakya'nın gruptan çıkması düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Herşeye rağmen sürpriz isimlerin devreye girmesi futbolun 90 dakika olduğu kuralını her an hatırlatabilir ancak ibreler şanslarının çok düşün olduğu ve grup maçlarının ardından evlerinin yolunu tutacakları yönünde.

slov

GALLER

Nasıl geldiler: Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde B Grubu'nda mücadele eden Galler Belçika'nın ardından ikinci sırayı alarak Fransa biletini cebine indirdi. Galler tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası'na katılırken tam bir kapalı kutu olarak B Grubu'nda var olma mücadelesi verecek.

Ne yaparlar: İngiltere, Rusya ve Slovakya karşısında var olma mücadelesi verecek olan Galler potansiyelini tüm dünyaya göstermek istiyor. Özellikle Bale'ın önderliğinde yapmak istedikleri ezeli rakipleri konumunda olan İngiltere'yi alt etmek olacak. Rusya ve Slovakya'nın arasından sıyrılmaları zor olsa da imkansız değil ve kendilerine has futbollarını ortaya koyarak bir sürprize imza atabilecek potansiyele sahipler.

Takımın yıldızı: Galler'in ön plana çıkan ve dünya futboluna mal olmuş ismi Real Madridli Gareth Bale. Dünyanın en pahalı oyuncusu konumunda olan Bale için bu turnuva büyük bir önem taşıyor. Takımını eleme grubundan çıkartırken gösterdiği başarıyı burada da göstermesi halinde tüm dünyaya kendisini bir kez daha kanıtlamış olacak. Galler'de dikkat edilmesi gereken bir diğer isim ise Arsenalli Aaron Ramsey olacak.

Takımın parlaması muhtemel ismi: Galler'in genç yaşıyla ön plana çıkan ve bu turnuvada kendisini göstermesi en muhtemel oyuncusu Fulhamlı George Williams olacak. Williams, 21 yaşında ve profesyonel anlamda oynadığı maç sayısı oldukça kısıtlı bir isim. UEFA'nın da Galler'de takip edilmesi gereken isim listesinde olan oyuncu Galler'in dikkat çeken ismi olabilir.

Editörün yorumu: Grubun, belki de turnuvanın performansı en çok merak edilen takımlarının başında geliyor. Galler tamamen kapalı kutu olan futbolları ve bireysel performansın yanında takım oyununu da geliştiren bir ekip konumunda. Eleme gruplarından Belçika'nın ardından ikinci olmaları bu uğurda ne kadar inatçı olduklarına bir örnek teşkil ediyor. Gareth Bale oldukça yüksek olan potansiyelini denemek için büyük bir alan bulacak. Grup içerisinde atacakları her gol iddialı olmaları için yeterli olacak. Ezeli rakipleri İngiltere'nin ardından ikinci olursa büyük sürpriz yapacak olan Galler için Rusya ve Slovakya ile oynayacakları maçlar belirleyici olacak.

bale

f16a25bfbcf1b0f3b9dd0937926e8c0f