Eto'o “Beşiktaş taraftarını unutmayacağım”

Antalyaspor’un tecrübeli yıldızı Samuel Eto’o, NTV Spor’da yayınlanan Güzel Oyun belgeseline konuk oldu.
Eto'o “Beşiktaş taraftarını unutmayacağım”
“Okocha, Weahi, Pele idolümdü”
“Her Afrikalı çocuk gibi sokaklarda başladım futbola. Daha sonra yeteneğim keşfedildi. Afrika olarak baktığımız zaman da Jay Jay Okocha, George Weah, Abedi Pele gibi futbolcular vardı, onlar da tabi idolümdü.”
“Mallorca'nın büyük katkısı oldu”
“Madrid günleri başta biraz zordu tabi. Real Madrid gibi bir dünya kulübünü bırakıp, daha mütevazi bir takıma geçmek her futbolcu açısından zordur. Benim için de böyle oldu ilk etapta. Ama bir yandan da bir avantaj vardı. Daha fazla forma şansı bulacaktım. O yüzden Mallorca'nın da büyük katkısı oldu.”
“Bir vitrine ihtiyacım vardı”
“Barcelona'ya transferim uzun ve gergin bir süreç sonunda oldu. Ama mutlu sonla bitti. Benim bir vitrine ihtiyacım vardı. Kendi yeteneklerimi göstermek için. Barcelona da bu açından müthiç bir fırsat oldu benim için. Dünya'nın en iyi oyuncularıydı kendi pozisyonlarında. Onlar da bana kendi yeteneklerimi göstermem açısından çok yardım ettiler.”
“Barcelona bir futbol felsefesidir”
“Barcelona bir futbol felsefesidir. Benim felsefemle de örtüşüyor. Barcelona felsefesi sadece kazanmak üzerine kurulu. Oynayarak, zevkini alarak, insanlara zevkini yaşatarak, mutlu etmek üzerine kurulu. İnsanlara da bu zevki yaşatarak kazanmak. Barcelona da bunu yapıyor. Normal olan da bu.”
“Messi'ye sormanız gerekiyor”
“Messi'nin ben ve Ronaldinho ile mi yoksa Neymar ve Suarez ile mi daha iyi olduğu sorusunu Messi'ye sormanız gerekiyor. Çünkü hepimizle birlikte sadece o oynadı. Ancak iki grup içinde de Barcelona adına tarih yazdığını söyleyebilirim.”
“El Clasico'nun önemi farklıdır”
“Bütün maçlar önemli tabi ki ama Real Madrid ile oynanan tüm karşılaşmalar önemliydi. El Clasico maçlarının önemi diğer maçlardan farklıdır.”
Beşiktaş taraftarını unutmayacağım”
“O dönem beni hiç tanımayan Beşiktaş taraftarları müthiş bir ders verdiler. Aslında bu anlamda ırkçılıkla ilgili bana büyük bir destek oldular. Bunu hayatımın sonuna kadar unutmayacağım. Gerçekten muhteşemdi. Futbol bana göre bu. Medyayı kullanarak ya da çeşitli yayın organlarını kullanarak hepimiz beraber olarak aslında futbolun ne olduğunu, ırkçılığın iyi bir şey olmadığını biz anlatmalıyız. Bazı insanlar var ki, hiç hayatlarında farklı ırktan insan görmemiş durumdalar. Dolayısıyla bunu tam bilemiyorlar ve ayrım yapamıyorlar ve biz yardımcı olmalıyız onlara.”
“Hepsi çok anlamlıydı”
İtalya daha taktiğe dayalı ve defansif bir lig diyebilirim ispanya'ya göre. O dönem bizim takımımız çok önemli isimlerden oluşuyordu ve hocamız çok değerliydi. Hepsi çok savaşçı isimlerdi. İtalya'da beraber bir çok kupa kazandık,hepsi çok anlamlıydı.
“Sneijder dünyanın en iyi oyuncularından biri”
Mourinho'nun bana yaşlı dediği dönem 2 yıl önceydi. Inter'de 2009'da beraber olmuştuk. Sneijder'e gelince, o da dünyanın en iyi oyuncularından biri. İstediği zaman, onun verdiği gol paslarını kimse veremiyor bence. O yüzden onun oynadığı dönemlerde Inter'in kazandığı kupalarda katkısı çok büyük.
“Gençtim çok heyecanlıydım”
“Bütün finaller çok önemli tabi ki ama eğer bir tane seçin diyorsanız Kamerun ile 2000 yılında Nijerya'ya karşı oynadığım finali sayabiliriz. O dönem 19-20 yaşlarında bir gençtim, çok heyecanlıydım.”
Kendisinden altın 11 kurulmasını istenen Eto'o neredesyse tamamı eski Barcelonalı takım arkadaşlarından oluşan şu 11'i kurdu; “Victor Valdes, Belleti, Lucio, Puyol, Abidal – Toure, İniesta, Xavi- Messi, Ronaldinho, Larsson.”
“Antalya muhteşem bir şehir”
“Teklif gelince ben de şaşırdım tabi ki ilk başta. Ancak eski başkan Gültekin Gencer çok ısrar etti ve ısrarları sonucunda Antalya'ya geldim. Şuan ismini veremeyeceğim bir ki daha var ki bu kişi Türkiye için çok önemli bir insan. Pazarlıklar sırasında beni aradı, Türkiye'de çok rahat olacağımı söyledi ki yanılmadı da. Antalya muhteşem bir şehir. Buraya gelmeyen bilmeyen kişi de bunu söyler.”


(Ajansspor)
HABER YORUMLARI