Ergin Ataman: Galatasaray'a başkan olmak istiyorum

Galatasaray Odeabank'ı ULEB EuroCup şampiyonluğuna ulaştırdıktan sonra başantrenör Ergin Ataman Vatan gazetesinin sorularını yanıtladı. Ergin Ataman, sezon başında sarf ettiği ve artık slogan haline gelen "EuroCup'ı alıp yeniden Euroleauge'de oynayacağız bakalım o zaman nasıl engelleyecekler" sözlerini de kendi üslubu ile yorumladı.
Ergin Ataman: Galatasaray'a başkan olmak istiyorum
Galatasaray Odeabank'ı ULEB EuroCup şampiyonluğuna ulaştırdıktan sonra başantrenör Ergin Ataman Vatan gazetesinin sorularını yanıtladı. Ergin Ataman, sezon başında sarf ettiği ve artık slogan haline gelen "EuroCup'ı alıp yeniden Euroleauge'de oynayacağız bakalım o zaman nasıl engelleyecekler" sözlerini de kendi üslubu ile yorumladı.

İşte ‘Şampiyon' başantrenörün sözleri:

"Euroleague'de değil de bu kupada oynayacağımızın açıklandığı gün, temmuz 2015'in başındaki karardan sonra açıklamayı yapmıştım. Bu benim tarzım. Bazen kendimi büyük hedeflerle motive ediyorum. Üzülmüştüm o gün. Uzun yıllar sonra Eurolegaue'de koçluk yapamayacaktım. O gün bu kararı verdim. Yönetimle de hemen konuştum.

"BU GRUBUN LİDERLİ OLARAK..."

Bir kere boş konuşan bir insan değilim ben. Her konuda hedefleri olan ve gerçekleştirebileceğime inandığım hedefleri vaat olarak veren bir kişiliğim var. Onun için de burada tabii ki kişilik olarak hep önümde bir hedef varsa önce o hedefi yakalayabilecek organizasyonu kurup kuramayacağıma bakarım. Bunu kuracağımı gördüğüm anda da o hedefi cesurca koyarım.

Her şeyden önce bu o grubun lideri olarak beni motive edecek olan en önemli unsurdur. Benim ona motive olmam demek benimle birlikte yola çıkan tüm kadronun, bize inanan yönetimin, taraftarın hatta herkesin buna odaklanması demek. Ben bunu yapıyorum. Hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceğim hedefleri vaat olarak vermiyorum."

"EN BÜYÜK HAYALİM..."

"Olimpiyatlardan sonra 3 yıllık Milli Takım sözleşmem sona eriyor. Milli Takım benim için vatani bir görev. En büyük hayâlim 2017'de Türkiye'deki turnuvada Avrupa şampiyon olmak. Ama tabii ki bir ayrım, tercih yapılması konusu var. Aslında ev sahibi olacağımız için eleme maçları oynamayacağız.

Kulüp-Milli Takım ayrımı olmasında ben de hemfikirim ama 2017 için böyle bir zorunluluk var mı kararı Türk spor teşkilatı verecek. 2017 Avrupa Şampiyonası öncesi milli takımın liglerle çakışan bir maçı yok. Olimpiyat elemeleri geçsin değerlendirmesini yaparız."

"BAKARSINIZ BİR GÜN BAŞKAN OLURUM"

"2 yıldır kulübe üye yapılmak isteniyordum. Ama profesyonel olduğum için prosedürleri geciktiriyordum. Ancak bana haber geldi, şimdi başkanımız kendi kontenjanından üye yapmak gibi bir teveccühte bulunmuş. Benim için gurur kaynağı.

Ben de profesyonel yaşantım bittikten sonra, genel kurul üyesi olarak faydalı olmak için gönül bağımı sürdüreceğim. Bakarsınız bir gün başkan olabilirim."

"İLK MAÇTAN SONRA SARP HIÇKIRIKLARA BOĞULDU"

"Oğlum Sarp 4 yıldır bu takımın bir parçası. Büyüdükçe de takıma entegre oldu. Deplasmanlarımıza bile geldi. Takım ısınırken pas veriyor soyunma odasına giriyor. Kupa töreni başlarken de Sarp bir baktım tam sahanın ortasında oyuncularla. Euroleague başkanı benim madalyamı da oğlum Sarp'a taktı.

Kaybettiğimiz maçlardan sonra hıçkırarak ağlıyor. Sarp'ı Strasbourg'taki ilk maçtan sonra zor durdurmuşlar. Eşim Berna da bana çok destek oluyor. Başarı için huzur gerekiyor. O da başarıların bir parçası.""FUTBOLCULAR ATMOSFERDEN ETKİLENDİ"

"Futbolcu kardeşlerimiz sezon içinde de destek oldu. Podolski maçlara geliyor, soyunma odasına geliyor kucaklaşıyoruz. Diğerleri de öyle. Onlar da sanırım atmosferden çok etkilendiler.

Onlar da bu enerjiden, motivasyondan sonra inşallah Türkiye Kupası'nda finale kalacaklar ben de onların yanında olacağım.

Belki davet ederlerse soyunma odasında olurum. Lig kötü gitti ama sonuçta bir Türkiye Kupası var. Bu sefer de coşkuyu futbolcularla beraber yaşarız."

"MCCOLLUM'U TANIMIYORDUM"

"Errick McCollum çok skorer, değişik tarzda bir oyuncu. Çin Ligi'nde sayı kralı olmuş biri. Avrupa'da çok gücü olmayan bir ligden geldi. Tanımadığım da bir oyuncu. İzledik ve karakteristik özelliklerini iyi analiz ettik, cesurca bu kararı verdik. Tam point guard değil ama müthiş skorer. Biz de ona göre kullanmaya karar verdik. Bu bize başarıyı getirdi onu da Eurocup'ın MVP'si yaptı."

"ÖZGÜVENİM YÜKSEK"

"Basketbol, spor konusunda özgüveni yüksek bir insanım. Benim için çok önemli bir olay da değişik kulüplerde ilkleri başarıyor olmam. G.Saray'a geldim, 23 yıl sonra şampiyon olduk. 2. sene final oynadık. Finalin son maçına kadar... Eurolegaue'de çeyrek final oynadık. Bunlar G.Saray'daki ilklerdi. Buna bir yenisini ekledik. İlk kez bir kupa kazandık. Bu yalnız G.Saray'da gerçekleşmedi. Bunu daha önce çalıştığımı tüm takımlarda gerçekleştirdim. Demek ki ben de böyle bir özgüven var."

"DEVAM ETMEK ORGANİZASYONA BAĞLI"

"Bir yıl daha kontratım var. Şu ana kadar da hiçbir takımla görüşmedim, Real Madrid olayı doğru değil. Euroleague yeni bir formata dönüyor. Avrupa'nın en büyük takımları ve oyuncuları burada. G.Saray gibi emekle kazanılmış bir hak ile orada olmak gurur verir. G.Saray katıldığı her kupada iddialı olmalı.

Devam etmemin en önemli unsuru yaratılacak organizasyon olacak. Şampiyonluk, final four hedefleyen bir takım hayâlim var. Fedakârlığı sadece başkan ve yönetimin değil tüm camianın yapması gerekir. Sponsorlar daha da artmalı."

"BİR RÜYA GERÇEKLEŞTİ"

"Maçtan sonra 02.30 gibi eve geldim 4'e doğru uyudum 7'de kalktım. Ama o kadar adrenalin boşalması oldu ki uykusuz değilim. Son 1 ay içinde çok büyük bir baskı vardı... Öncelikle verdiğim bir söz vardı... Maçın ardından tüm kulüplerin taraftarlarından, tüm şehirlerden, herkesten mesajlar geldi. Asker kardeşlerimizden geldi. Herkes bu kupa için heyecanlandı. Bir rüya gerçekleşti."