Ergin Ataman: Galatasaray yönetimi başarısız

Türk basketbol tarihinde ilk kez Galatasaray ile Eurocup'ı kazanan tecrübeli koç Ergin Ataman kupa serüveni ve geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Galatasaray yönetimini eleştiren Ataman Fenerbahçe'yi Berlin'de tribünde destekleyeceğini söyledi. İşte Ataman'ın çarpıcı açıklamaları...
Ergin Ataman: Galatasaray yönetimi başarısız
Türk basketbol tarihinde ilk kez Galatasaray ile Eurocup'ı kazanan tecrübeli koç Ergin Ataman kupa serüveni ve geleceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Galatasaray yönetimini eleştiren Ataman Fenerbahçe'yi Berlin'de tribünde destekleyeceğini söyledi. İşte Ataman'ın çarpıcı açıklamaları...

TT ARENA'DA YEDEK KULÜBESİNDE OLMAK İSTİYORUM

İlk kez takım fotoğrafı çektirdik Arena'da. Tabi ki ilk kez çimlere çıktım ben Arena'da hep tribünde izliyorduk. Stat boş da olsa atmosfer müthişti. O statta futbol oynamak, o statta antrenörlük yapmak, idarecilik yapmak o stadın içinde bir mücadelede bulunmak hakikaten çok heyecan verici. Bana çok büyük heyecan verdi. Tam da o sırada yedek kulübesi vardı. O an içimden 'ben de olsam' geçti. Dolu tribünler önünde bir Avrupa Kupası ya da ligde bir derbi maçında olmayı herkes ister. Kupayı aldıktan sonra Podolski soyunma odasına geldi, bu sezon çok kez maçlarımıza geldi. Ben de onu soyunma odasına davet ettim. Geldi ve hemen kupaya sarıldı hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdik, o çok istedi. Sevgili yıldırım Demirören ve TFF'deki bir çok üst düzey yöneticiyle eskiden kalma dostluğum var. Keşke bana bir maçlığına izin verseler de Türkiye Kupası finalinde yedek kulübesinde olsam da o heyecanı yaşayabilsem diye çok istedim.

ŞAMPİYONLOK GECESİ "İSTİFA" SESLERİ YAKIŞMADI

Ben futbol tarafına karışmam ama basketbol tarafında biz nasıl başarılı olduysak bu yönetim ve başkan da başarılı olmuştur. Futbolda başarısız olmuştur. Spor bir sonuç işidir. Futbolda başarısız. Futbol takımımız başarısız, futbol takımı başarısızsa yönetim de başarısızdır. Bunu birbirinden ayırt edemezsin. Ama basketbol takımı böyle bir başarı yaşatıyorsa, Avrupa şampiyonluğu kazanıyorsa, yönetim de başarılıdır. Şimdi herkes 'Ergin Ataman' diyor. Belki bu işin başında lider olarak, antrenör olarak başarıda payım çoktur ama beni bu göreve getiren Ünal Aysal ve Lütfi Arıboğan. Büyük Galatasaray Basketbol Takımı projesiyle ben 4 yıl önce buraya geldim. Geçen sene kontratım bittiğinde bu projenin devam etmesi için ısrarcı olan Dursun Özbek. Bir sezon önce maddi anlamda sıkıntı çeksek de manevi olarak hep yanımda olan da Duygun Yarsuvat. Onun için Galatasaray'ın tüm başkanları bana destek oldular. Taraftarın yönetimle arasındaki probleme ben bir şey söyleyemem. Tabi ki bir basketbol Avrupa şampiyonluğu kazanıldığında 5-10 saniyelik bir tepki geldi ama ben beklemiyordum. Orada kupa coşkusu yaşanırken, futbol maçına gidersiniz tepki gösterirsiniz.

"GALATASARAY YÖNETİMİ FUTBOL ANLAMINDA BAŞARISIZ"

Bu konuda taraftarla polemiğe girmek istemiyorum ama ben olsam yapmazdım o tepkiyi. Futbol maçında tepki gösterilir, herkes fikrini söylemekte özgür. Ben yönetim başarılıdır, başarısızdır konusuna giremem. Ama Galatasaray'ı sadece futbol takımı olarak düşünürsek evet yönetim başarısızdır. Galatasaray'ın sadece futbol takımı olmadığını gösteren de taraftardır.

"GALATASARAY BAŞKANI OLABİLİRİM"

Galatasaray o kadar büyük bir marka ki ne Ergin Ataman, ne Fatih Terim, ne de herhangi bir kişi Galatasaray'ın üzerinde olamaz. Bizler sadece, Fatih hocamız Galatasaray'da çalıştığı dönemde çok başarılı oldu. İlk kez Avrupa Kupası kazandı, şampiyonluklar kazandırdı. Ergin Ataman da 4 yıl boyunca Galatasaray'a büyük başarılar kazandırdı, şampiyonluklar yaşadı. Ergin Ataman'ın da taraftarın gözünde yeri var. Ama tarihte hiçbir futbolcu, başkan, antrenör kulübün üzerine çıkamaz. Biz yarın öbür gün bugün Galatasaraylı olan çocuklar Metin Oktay gibi Turgay abiler gibi bizi efsane kabul ediyorsa bu büyük mutluluktur. 'Ergin Ataman Avrupa Şampiyonu oldu, başkan olsun' böyle bir şey yok yani. Her mevkinin bir yolu var. Sağolsun başkanımız bana başkanlık kontenjanından Genel Kurul üyeliği takdir etmişler. Önümüzdeki günlerde kartımı teslim edecekler. Demek ki ben de artık bir Galatasaray Genel Kurul Üyesiyim. Ama pasif bir üye olacağım. Çünkü şu an profesyonel çalışıyorum. Günün birinde ben profesyonel basketbol antrenörlüğünü bırakırsam, ihtiyaç oldursa Galatasaray Yönetimi'ne de girerim. Galatasaray'a yönetici olarak da hizmet edebilirim. O günkü koşullarda kendimde o gücü, o desteği hissedersem Galatasaray başkan adayı da olabilirim. Ama bugün ben Avrupa Şampiyonu oldum, Ergin Ataman kulübe başkan olsun yok öyle. Fatih hoca Avrupa Şampiyonu oldu, Fatih hoca başkan olsun böyle bir şey yok. Her müessesenin bir takım kurumsal yapısı var. Benim için önemlisi bu taraftarın bana olan sevgisi. İnşallah ileride Ergin Ataman Galatasaray'ın efsanelerinden bir tanesi denmesi benim için büyük gurur olur.

"FENERBAHÇE EN BÜYÜK FAVORİM"

İstikrar çok önemli. Fenerbahçe üst üste ikinci defa Final Four'da. Bu sezon Euroleague'de en iyi basketbol oynayan iki takımdan birisi. Diğeri CSKA Moskova. Fenerbahçe 24 maçlık seriyi lider bitirdi, playoff'u 3-0 ile geçti. CSKA da aynı şekilde geldi. Burada Fenerbahçe ve CSKA'yı aşmpiyonlukta en büyük favori olarak görüyorum. Tek bir maç olacak burada da ben Fenerbahçe'yi favori görüyorum. Çünkü Obradovic var. U tip maçları nasıl yönetebileceğini çok iyi biliyor. CSKA'nın hocası Itoudis'in de eski başantrenörü. Ben kadro kapasitesi belki yüzde 51 CSKA'dan yana olsa bile Obradovic yüzde 80 üstünlük sağlayacaktır. Fenerbahçe benim çok ciddi favorim. Onlara bir kez daha başarılar diliyorum. Sonuçta basketbolda Avrupa'nın 1 ve 2 numaralı kupasının sahibinin Türk olması çok büyük bir olay.

"FENERBAHÇE'Yİ BERLİN'DE DESTEKLEYECEĞİM"

Evet Fenerbahçe'yi desteklemek, desteklemek derken taraftar gibi bulunacağım. Ama Avrupa basketbolunun en önemli turnuvası bu. Benim için de orada olmak çok önemli. Tabi ki Fenerbahçe'yi destekleyeceğim ama Galatasaray antrenörü olarak elime Fenerbahçe bayrağı almayacağım. Türk milli takımının antrenörü olarak Türkiye tişörtü giyip gidebilirim. Fenerbahçe bayrağıyla Berlin'de olmayacağım çok açık.

Kaynak: Yeni Şafak