En büyük şansını açıkladı!

En büyük şansını açıkladı!


Sosyal yönden dezavantajlı çocukları futbolla topluma kazandırmayı hedefleyen 'Futbola Bir Şans Ver' projesi için kamere karşısına geçen Emre Belözoğlu, "Futbol hayatımdaki en büyük şansım, çocukken kendi sokağımda, mahallemde futbol oynayabilmekti. Her çocuk benim kadar şanslı olsun istiyorum. Sen de tüm dünya çocukları için futbola bir şans ver" dedi.

Proje için daha önce de; Abdullah Avcı, Rıza Çalımbay, Cihat Arslan, Giray Bulak, Andre Santos, Ali Adnan, Salih Uçan, Enes Ünal, Okay Yokuşlu, İrfan Can Kahveci, Lua Lua, Milan Mitrovic, Hasan Kabze, Adem Büyük, Yattara, Osvaldo Nartallo, Sezer Özmen, Oumar Kalabane, Andre Castro, Yonathan Del Valle, Kaan Ayhan, Bilal Başacıkoğlu, Aydın Yılmaz, Veysel Sarı ve Enver Cenk Şahin de futbol hayatlarındaki en büyük şanslarını açıklamıştı.

Give Football A Chance (Futbola Bir Şans Ver) nedir?
'Futbola Bir Şans Ver' 8 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilecek uluslararası bir sosyal sorumluluk projesi. Altınordu Futbol Kulübü önderliği ve İngiltere merkezli 2nd Chance Gorup CIC derneğinin liderliğiyle hayata geçirilecek. Tamamen bir Türk projesi.

Partner kulüpler hangileri?
Türkiye'den Altınordu, İspanya'dan Athletic Bilbao, Almanya'dan Schalke 04, İngiltere'den Sheffield United, Hollanda'dan Vitesse, İsveç'ten Hammarby, Bosna Hersek'ten Sarajevo ve Yunanistan'dan Atromitos.

GFAC'nin hedefi nedir?
Projenin hedefi ekonomik ve sosyal yönden dezavantajlı çocukları futbolun gücüyle topluma faydalı bireyler haline getirmek. Proje ikinci yılında 16, üçüncü yılında ise 5 kıtada 32 ülkede gerçekleştirilecek. Türkiye'nin gurur projesi olması hedefleniyor.

Projenin resmi sosyal medya hesaplarından ünlü futbolcular ve teknik direktörler 'futbol hayatlarındaki en büyük şanslarını açıkladıkları' videolar ile projeye olan desteklerini ortaya koyuyorlar. (Abdullah Avcı, Rıza Çalımbay, Cihat Arslan, Emre Belözoğlu, Andre Santos, Salih Uçan, Enes Ünal, Okay Yokuşlu, Yattara, Makukula.)

GFAC nasıl uygulanacak?
8 ülkede partner kulüplerle birlikte, sosyal yönden dezavantajlı ve yetenekli çocuklar yapılacak seçmelerle seçilecek. Partner kulüplerin teknik ekipleri ve İngiltere'den her ülkeye gidecek mentörlerle seçilen çocukların eğitimleri başlayacak. 8 ülkede oluşturulan GFAC takımları (Örnek: Athetic Bilbao GFAC takımı) Mart ayı sonunda kulüplerin gerçek U12 takımı ile İzmir'e gelecek. Dünyaca ünlü takımların katıldığı İzmir U12 CUP'ta yaşıtlarıyla aynı turnuvada yer alacaklar.

Futbola bir şans ver takımlarında yer alan çocuklar, İzmir'de çeşitli eğitimler alırken, dünyaca ünlü futbol adamlarıyla da bir araya gelecek.

Çocuklar ülkelerine döndükten sonra da kulüpler ve İngiliz Second Chance Derneği tarafından eğitim almaya devam edecek. 2nd Chance Derneği ve üniversite iş birliğiyle çocukların bir yıldaki gelişimleri takip edilecek ve bir rapor ortaya çıkarılacak.

Proje ile ilgili tüm detaylar için: www.givefootballachance.org'da