"Emre Galatasaray'da olsa!"

HABER - YORUM Galatasaray'ın içinde bulunduğu durumu anlamak için derin analizlere gerek yok, lider durumda bulunan ezeli rakibi Fenerbahçe'nin kadrosuna bakmak yeterli.
HABER - YORUM Galatasaray'ın içinde bulunduğu durumu anlamak için derin analizlere gerek yok, lider durumda bulunan ezeli rakibi Fenerbahçe'nin kadrosuna bakmak yeterli.

Galatasaray yıllardır bek ve kanat oyuncusu sıkıntısı yaşarken, Fenerbahçe ise sağ bek ve sol bekte Türk Milli Takımı'nın en iyi beklerine sahip. Caner Erkin, Hasan Ali Kaldırım, Gökhan Gönül ve Şener Özbayraklı.

Galatasaray'da ise milyonlarca dolar harcanan onlarca isim gelip faydalı olamazken, sarı kırmızılılar sürekli eleştirilen Sabri Sarıoğlu'ndan mucize beklemeye devam ediyor. Tarık Çamdal, Carole ve Denayer ise kaos ortamında kaybolup gidenlerden.

Fenerbahçe'nin kaliteli bekleri sayesinde Bruno Alves ve Simon Kjaer'in de işi kolaylaşıyor. Alternatifleri Abdoulaye Ba ve Kadlec de şans verildiğinde o bölgeyi doldurmayı başardılar.

Galatasaray savunmasında ayakta kalmaya çalışan isimler Hakan Balta ve Aurelion Chedjou. Sakatlık sorunu yaşayan Semih Kaya ve bir türlü beklenen düzeye gelemeyen Koray Günter bu sezon çok önemli katkı verebilmiş değil.

Bir tarafta sınırsız seçenek, diğer tarafta stoperden ön libero

Fenerbahçe orta sahanın ortası için de altı kaliteli alternatifi kadrosunda bulunduruyor. Mehmet Topal, Ozan Tufan, Josef de Souza, Diego Ribas, Raul Meireles ve Mehmet Topuz... Portekizli tenik direktör Vitor Pereira, bu isimler arasında en formda olanı sahaya sürmenin telaşını yaşıyor. Fenerbahçe'nin bu bölgedeki sayısız alternatifi, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli isimlerden olan Emre Belözoğlu'nun bile geçtiğimiz sezon takımdan gönderilmesine sebep oldu.

Galatasaray'da ise teknik direktörler ön libero yaratma derdinde. Bunda uygulanan yanlış transfer politikalarının da etkisi gözardı edilemez. Kasımpaşa'da stoperde başarılı olan Ryan Donk, Melo'nun boşluğunu doldurmak için kadroya katıldı. Donk'tan beklenen verim, doğal olarak alınamadı. Fransa'da yılın savunma oyuncusu seçilen Aurelion Chedjou, ön liberoya çekildi. Elinden geleni yapsa da bu bölgenin oyuncusu olmadığı açıkça görülüyor. Orta sahanın değişilmez ismi Selçuk İnan'ın da performansı düşünce, Galatasaray orta sahası tamamen düştü.

Galatasaray'ın şu tablosuna bakıldığında Fenerbahçe'den gönderilen Emre Belözoğlu'nun, sarı kırmızılı takımda oynasa el üstünde tutulacağını söylemek zor olmasa gerek. Tabii Emre'nin geçmişi nedeniyle Galatasaray'da oynaması imkansız ama burada söz ettiğimiz Emre'nin deneyimi ve yetenekleri.

Fenerbahçe'nin kanatlarında Türk Milli Takımı'nın da EURO 2016'da en büyük kozlarından biri olması beklenen Volkan Şen ve Portekiz Milli Takımı'nın en önemli isimlerinin başında gelen Luis Nani yer alıyor. Alternatifleri de yine milli oyuncular Alper Potuk ve Liverpool'dan kiralanan Lazar Markovic.

Galatasaray'ın kanatları Yasin Öztekin ve Olcan Adın'a emanet.

Forvet konusunda ise fazla bir şey yazmaya gerek yok. Geçtiğimiz sezonun gol kralı Fernandao ve Avrupa futbolunun en iyi golcülerinden Robin van Persie denilmesi yeterli. Fenerbahçe'deki tartışma hangisinin forma giymesi gerektiği.

Galatasaray'da ise Burak Yılmaz'ın gidişi ve Sinan Gümüş'ün sakatlığının ardından tek seçenek Umut Bulut. Umut, büyük takımın tek başına forveti olabilecek yeteneklere sahip değil. 2016 yılında golünün olmaması ve kaleyi bulan tek şut atması da bunun en büyük ispatı.

Galatasaray'da suçlu teknik direktör mü?

Sarı kırmızılı takımda çabasına yazık olduğu düşünülen isimler ise Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera ve Avrupa'nın en iyi 10 numaralarından olan Wesley Sneijder. Bu iki isim Galatasaray taraftarının desteğini alan nadir isimlerden. Avrupa'dan alınan ceza nedeniyle bu iki ismin sezon sonu kalıp kalmayacağı ise kesin gözükmüyor.

Bu tabloya bakıldığı zaman da Galatasaray'da tek suçlunun teknik direktörler olmadığı ortada. Mustafa Denizli'nin gitmesi ya da bir başka teknik adamın gelmesi, bu kadro doğru bir şekilde yapılandırılmadığı takdirde pek bir şey fark etmeyecektir.

Peki geçtiğimiz sezon elde edilen üç kupa nasıl geldi? Galatasaraylı futbolcuların ortaya koyduğu performans tabii ki gözardı edilemez ama geçtiğimiz sezon yakalanılan hava ve rakiplerin kötü durumunun üç kupanın kazanılmasında önemli etkenler olduğunu da söylemek gerekir.