Dursun Özbek Divan Kurulu'nda konuştu

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşma yaptı.
Dursun Özbek Divan Kurulu'nda konuştu
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşma yaptı.

Dursun Özbek sarı kırmızılı kulübün geleceği ve mali anlamda yaşadıkları ile ilgili üyelere bilgilendirmelerde bulundu.

Futbol takımı başta olmak üzere diğer branşlardaki son durumu da aktaran Özbek, futbolda 70 milyon olan harcamayı 65 milyon euro'nun altına, voleybolda 17 milyon TL olan harcamayı 15 milyona, basketbolda ise toplam 41 milyon TL'lik harcamayı 51 milyona çıkartılacağını ifade etti.

İşte Özbek'in Divan Kurulu'ndaki açıklamaları:

"SİZLERE DAHA İYİ HABERLER VERMEK İSTERİM"

"Cezayı kabullenmediğini belirtmiştik. Bunun tekrar irdelenmesi için CAS'a başvurmuştuk. Kötü giden bir mali yapının ardından verilen cezanın yeni yönetim ile değiştiğini, bu cezada yeni yönetimin çabalarının kararı değiştirmesi gerektiği düşüncesindeyim. Ayın 16'sında CAS duruşmasında yer alacağız. Sizlere daha iyi haberler vermek isterim"

"FUTBOLDAKİ HARCAMAYI 65 MİLYON EURO'NUN ALTINA İNDİRECEĞİZ"

"UEFA bize 'Sen bundan sonraki Sportinf Faaliyetlerini disiplin içinde yönetmek için 65 milyon euro'yu geçmemen lazım dedi. Biz de bu sene, önümüzdeki sezonu planlarken 65 milyon euronun daha altına nasıl inebiliriz diye çalışma yapıyoruz. Şuandaki harcamalarımız 40 kişilik kadromuzla 70 milyon euro mertebesindedir. Bunda oyuncu ücretleri, maç başları kapsıyor. Malesef sözleşmesi biten oyuncu sayımız çok az. Performansı daha yüksek bir kadro kurmak için kolları sıvadık. Daha efektif bir kadro kurmaya çalışacağız. 40'a yakın oyuncunun büyük kısmı kiralık, sakattı. Bunlardan kurtulmanın yollarını arayacağız"

"BASKETBOLDA BÜTÇE ARTACAK"

"Futboldan sonraki en yüksek harcaması olan branşımız basketbol. Basketbolda geçen sezonu başarıyla geçirdiğimizi söyleyebilirim. Türkiye'ye bugüne kadar gelmiş en büyük kupayı getirdi. Erkeklerde Euroleague'e terfi ettik. Daha pahalı bir lig. Oraya bir bütçe oluşturulması lazım. Kısmen basına da yansıdı. Basketbolda bayan ve erkeklerde geçen sene toplamda 41.5 milyon TL harcama yapmışız. Bu bütçeyi bu sene 51 milyona çıkartmayı planlıyoruz. Bayanlarda daha tasarruflu gitmeyi planlasak da erkeklerde bütçeyi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Geçen sene 6 milyon dolarla oynadık. Bu sezon 8.5 9 milyon dolar seviyelerine çıkartmaya çalışıyoruz. Sponsorlarla konuştuk, aradaki ek harcamanın sponsorlar vasıtası ile karşılanması için çaba içindeyiz. Burada da başarıya ulaşacağımıza inanıyorum. Euroleague'de Galatasaray'ı başarılı şekilde temsil edeceğiz"

"VOLEYBOLDA ALTYAPIYA YÖNELECEĞİZ"

"Voleybolda geçen sene başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Avrupa'da kupayı kılpayı kaçırdık ve 2. olduk. Bunu da ben Galatasaray için başarı olarak addediyorum. Voleybolda altyapımız çok kuvvetli. Önümüzdeki sezon altyapıyı daha çok kullanmayı düşünüyoruz. Bu sezon kadromuzda altyapıdan çok sayıda oyuncumuz vardı. Geçen sene voleybol şubesine 17 milyon TL gibi bir bütçemiz vardı. Önümüzdeki sezon 15'e indirmeyi düşünüyoruz. Su sporlarında yelken ve kürekte başarılı bir sezon geçirdik. Olimpiyatlara yelkende 2 sporcumuz katılacak. Bu spor dalındaki sporcularımız için bir alkış istiyorum"

"GİDEREK TASARRUFA YÖNELEN BİR ANLAYIŞ İÇİNDE OLACAĞIZ"

"Kulüpte 550 çalışanımız var. Bunların en efektif şekilde kullanmaya çalışyıoruz. Fazlalık varsa bunların da değişikliğini yapmaya çalışıyoruz. En verimli kişileri seçeceğimizi bilmenizi istiyorum. Geçen sene ve bu sene Mayıs ayları itibarı ile kulübün kendi getirileri dışında 556 milyon TL kredi kullanmışız. Bu paranın 504 milyonu kredileri ödemek için çekilmiş. Giderek tasarrufa önem veren bir yönetim anlayışı içinde bunun da daha aşağılara düşürmek için çalışacağız"

PROJELERİN SON DURUMU

"Sportif başarıları yükselterek gelirlerimizi arttırmayı düşünüyoruz. Buna gayrimenkullerle destekleyecek bayağı bir çalışmamız var. Size maketini de sunduğum Riva maketinde de çalışmalarımız sürüyor. Otel inşaatımız, kapalı spor salonu konusunda ruhsat aşamasına gelmiş durumdayız."