Dursun Özbek derbi tarihini açıkladı

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Trtspor'daki Stadyum adlı programda açıklamalarda bulunuyor.
Dursun Özbek derbi tarihini açıkladı
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Trtspor'daki Stadyum adlı programda açıklamalarda bulunuyor.

Özbek'in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Terör ülkemizin başının belası. Her sektörü etkilediği gibi bizi de etkiledi. Terör geldi, Umut'un babasını da vurdu. Umut Bulut'un babası Kemal Bulut'a Allah'tan rahmet diliyorum. Vefatın ardından kulüp olarak, herkes Umut'un yanına koştuk. Diğer kulüpler de bize destek verdi. Beşiktaş ve Fenerbahçe taziyelerini iletti. Kayserispor kulüp ve takım olarak geldi. O gün teröre karşı bir duruş sergiledik. Bu tip saldırıları lanetliyorum. Olmaması için dua ediyorum. Aradan çok zaman geçmedi. Derbi maçı öncesinde alınan ihbarlarla maçımız ertelendi. Bize önce seyircisiz oynanacak diye iletildi. Seyircisiz oynama gündeme gelince taraftar da demoralize oldu. Daha sonra ikinci bir ihbarla çakıştı. Bambaşka bir seviyeye geldi ihbar. Fenerbahçe Kulübü ile konuşarak maçın ertelenmesini talep ettik."

"Derbiyi 28 Nisan'da oynamak istiyoruz"

"Derbi tarihi ile ilgili Pazartesi günü bir toplantı olacak ve tarih tespit edilecek. Derbide benzer şartların oluşması lazım. Yani geçtiğimiz hafta sonunki şartlar neyse onların olması lazım. Belirlenecek olan tarihin şartların benzer şartlarda olması lazım. Fenerbahçe'nin bir deplasman dönüşü bizim de evimizde oynadığımız bir haftanın, yani Trabzonspor maçının ardından oynanmasını istiyor. Yani 28 Nisan 206 günü oynamak istiyoruz. Şartlar belli ve benzer şartlara getirmemiz lazım. Galatasaray'ın deplasman dönüşüne denk getirirseniz şartları değiştirmiş olursunuz. Fenerbahçe ile derbi tarihi konusunda bir görüşmemiz olmadı ancak bizim oynamak istediğimiz gün 28 Nisan 2016 Perşembe günü."

"Hakan Balta'nın bağlarında zedelenme var. Birkaç haftaya dönebilecek. Sneijder ile mesajla konuşabildik. Adalesinde zedelenme var. O da birkaç haftaya dönebilecek. Tarihi belirlerken benzer şartların olduğu tarihe götürmek gerektiğini düşünüyorum. Derbiye giremeyen taraftarlara her türlü şartları sağlayacağız. Sporcular için de olduğu gibi taraftar için de şartlar değişiyor. Bir taraftarımız derbi dönüşü hayatını kaybetti. Belki maç oynansa bu olmayacaktı"

"2014'te UEFA'ya söz verilmiş"

"Aziz Yıldırım'ın Pereira ile konuştuğu görüşmeyi gördüm ancak bu konu üzerinde polemik yaratmak istemiyorum. Sayın Aziz Yıldırım'ın Pereira ile yaptığı görüşmeler federasyon ve bizim kararımızı değiştirmez."

"Galatasaray'ın borcu 130 milyon aşmışken, UEFA bizi incelemeye aldı. Biz de gittik savunmamızı yaptık. Giderken ümitliydim çünkü bunun izahı mümkündü. Savunma mekanizmasını tetikleyecek şeyler söyledik. Bizi dinlediler ve bunun karşılığında bize 1+1'lik bir ceza verdiler. 2014 yılında sayın Ünsal Aysal UEFA'yla bir anlaşma yapmış. UEFA, o dönemde Galatasaray'ın zarara uğramayacağı konusunda onları ikna ettiğimizi söyledi. Eğer o gün UEFA ile daha farklı bir anlaşma yapılmış olsaydı bugünlere gelinmezdi."

"Bize cezayı veren departman hukuk departmanıdır. Şartları tamamen kendi yazdıkları şartlar çerçevesinde değerlendiriyor. Biz FFP kurallarına uymadığımızı kabul ettik ve Galatasaray'ın marka değerine bakarak cezaların en ağırını vermemeleri gerektiğini söyledik. Biz cezayı ertelemelerini istedik. Daha 5 aylık bir yönetim olduğumuzu ek süre vermelerini istedik ancak kabul etmediler. 2014'te verilen sözlerin tutulmamasından dolayı talebimiz reddedildi."

"CAS'tan gelecek şansımızın yarı yarıya olduğunu düşünüyoruz. Çünkü CAS'ın özelliği şu; gelen cezaların artması söz konusu değil. Argümanlarınıza göre azalması söz konusu. Galatasaray'ın prestijini geri almak için hukuku sonuna kadar kullanıp, sonuna kadar mücadele edeceğiz."

"UEFA bizi kandırdınız dedi"

"Bazıları mağazacılığın kontrol altında tutulması halinde bunların başımıza gelmeyeceğini söylüyor. Müsaade edilen zararın 3-4 misli bir durum söz konusu. UEFA'nın böyle bir kanaate gelmemesi halinde. UEFA bizim yüzümüze bakarak bizi kandırdınız dedi. Ondan sonraki savunmanın zorluğunu düşünebiliyor musunuz? Ben 2014'teki bahsedilen diyaloğu bilmiyordum."

"Biz bir İngiliz firmasıyla anlaştık. Çok deneyimli, sportif anlamda önemli işler yapmış bir hukuk şirketiyle bir anlaşma yaptık. Geçmiş dönemde yapılanlar incelenecek. Bu sürecin, endişenin en kısa sürede bitirilmesi lazım. Çok fazla süre vermek niyetinde değilim ancak en az 10 sene süreceğini düşünüyorum. Galatasaray fakirleşirken bazıları zenginleşecek ifadesi durup dururken söylenmedi. Ancak basında öyle bir yankı buldu ki, isim verilmesi istendi. Duygun Yarsuvat da Şubat ayında,"Galatasaray'ın malı deniz, yemeyen domuz" ifadesini kullanmıştı."

"Galatasaray'da yanlış yönetimin verdiği yanlış kararların getirdiği bir sonuç var. Örnek vermek istiyorum, Galatasaray'ın Çatalca'da bir mağaza deposu var. Kimse nerede olduğunu vermiyor. Aylık 3 milyon kirası var. Biz hemen depoyu gelir gelmez kapattık. Al sana 15 milyonluk ek gelir. O depo kimin bilmiyorum. Ancak şu yapılabilirdi, o depo kullanılacağına mevcut yerler kullanılabilirdi ve 15 milyon çöpe gitmezdi. Biz bu manada camianın beklentisini cevaplamak zorundayız. Aksi takdirde bunlar yıllarca konuşulacak. Bu araştırmanın ne zaman sonuçlanacağı konusunda net bir tarih veremeyiz. Hiçbir yöneticinin de sorumluluğu direkt olarak üstüne almasını da istemiyoruz. Bizim tek isteğimiz bu sürecin mümkün olduğunca kısa sürede sona ermesi."

"Futbolculara ödenecek limit 65 milyon euro"

"Verilen ceza, bundan sonra UEFA bizi takibi bıraktı anlamına gelmiyor. UEFA sporcularla ilgili yapacağı harcamaların 65  milyon euro geçmemesi gerektiği limitini koyuyor. 2016-2017 sezonunda futbolculara 65 milyon euroluk harcama sınırı getirildi. Oyunculara ve personele yapılan harcamanın 65 milyon euroyu geçmemesi gerekiyor. Şu an futbolculara 95 milyon euro harcama yapıyoruz. Ancak bu sene daha dengeli harcama yapmak istiyoruz ve UEFA'ya yolladığımız bilançoda 67 milyon euroya kadar indirdiğimiz ilettik."

"Öyle bir şeyle karşı karşıyasınız ki, geçmişten gelen futbolcu kontratları var. Kontrata mecburen uymak zorundasınız. Galatasaray'ın bazı etik değerleri var. Bir kontrata imza atılmışsa onlara uymak zorundadır. Futbolcularla yaptığım konuşmada hiçbir şekilde fedakarlık istemedim. Ancak bu yapılan kontratlar yüksek bedelli kontratlar. Bu kontratların gereğini de sizin yapacağınızdan eminim dedim. Sahada kontrat değerlerinin gereğini yerine getireceklerinden eminim."

"2015-2016 sezonunun başında UEFA bizim üzerimize geldi. Kaç sene men edilirsin, kaç sene transfer yapamazsın süreci başladı. Bunlar sporcuları demotive ediyor. CAS'a gittiğimizde bunu da söyleyeceğiz. Performansımızın düşük olmasının sebeplerinden biri de bu. Bu ceza bizde ve takımdaki oyuncularda büyük bir yara açmıştır."

"Şu anda transfer yasağı gibi bir durum söz konusu değil. Öyle bir gündem yok, böyle bir ceza da yok. Herhangi bir transfer yasağı riski de yok. Söz konusu verilen ceza 2012 ile 2015 yılları arasındaki faaliyetlerle ilgilidir. Bu yapılanların tekrarlanması halinde yeniden böyle bir ceza alırız. Başımıza ne geldiyse aynısı gelebilir. Bu yüzden bu ve bundan sonraki yönetimin ders alması gerekmektedir."

 

 

"Bülent Korkmaz ile anlaşamadık"

"Riekerink'i Şubat sonu Mart başında çağırdık. Kendisi çok kariyerli bir antrenör. Çin'in 5 yıl boyunca, Ajax'ın geçmişte altyapısını hazırlamış. Önümüzdeki dönemlerde futbol yapısını belli bir yere getirmek istiyoruz. Altyapıda deneyimli bir hoca aradık ve Riekerink'i getirme kararı aldık. Bülent Ünder ve Bülent Korkmaz ile görüştük ancak netice alamadık. Sezon sonuna kadar anlaşmak istedik ancak onlar uzun vadeli istediği için anlaşamadık. Daha sonra da sezon sonuna kadar Riekerink ile sezon sonuna kadar devam etme kararı aldık."

"Guido Albers bizim birlikte çalıştığımız, Sneijder'in menajeri. Zaman zaman görüşüyoruz. Her menajerin fikrini aldığımız gibi Riekerink konusunda da Albers'in fikrini aldık. Riekerink ile altyapının başına geçmesi konusunda sözleşme yaptık. Riekerink'ten sezon sonuna kadar takımın başına geçmesini rica ettik ve sezon sonuna kadar takımı çalıştırıp maçlara çıkacak."

"Taraftara sesleniyorum"

"Gelecek teknik direktör her kimse Galatasaray'ın kadrolu bir antrenörü onun yanında olacak. Kondisyoner bile bizim kadrolu elemanımız olacak. Teknik direktör ayrılmak istediğinde ekip değil kendisi ayrılacak. Karizmasıyla Galatasaray'ı sırtlayacak bir antrenör ile anlaşacağız. Şu an birkaç antrenör ile görüşüyoruz ancak net bir isim söyleyemem. Yerli ya da yabancı bir ayrım içerisinde değiliz. Takımı sırtlayacak karizmada ve nitelikte olması yeterli."

"Taraftara sesleniyorum, önümüzdeki yıl daha başarılı bir sezon olacak ve kadroya takviye yapılacak. Gerçeklerden koparak bazı şeyler söylemek yanıltıcı olur. UEFA bize sporcu harcama limiti getirdi. Ayağını bu yorgana göre uzat dedi. Transferleri de ona göre yapmak zorundayız."

"Telles, Bruma ve Dzemaili için kiralık oynadığı kulüplerden henüz bir teklif gelmedi. Eğer onlardan bir teklif gelirse önümüzdeki sezon transfer politikamızı ona göre şekillendireceğiz."