Ryan Donk ne yapar?

30 Mart 1986 Amsterdam doğumlu Hollandalı futbolcu; 1.92 boyunda, stoper ve defansif orta saha olarak oynayabiliyor. Kasımpaşa'da gösterdiği iyi performans sonrası Galatasaray'a transfer oldu. Hasan Yıldırım sarı-kırmızılı takımın yeni transferi Ryan Donk'u A'dan Z'ye Sporcope.com için yazdı.
Ryan Donk ne yapar?
30 Mart 1986 Amsterdam doğumlu Hollandalı futbolcu; 1.92 boyunda, stoper ve defansif orta saha olarak oynayabiliyor. Kasımpaşa'da gösterdiği iyi performans sonrası Galatasaray'a transfer oldu. Hasan Yıldırım sarı-kırmızılı takımın yeni transferi Ryan Donk'u A'dan Z'ye Sporcope.com için yazdı.

Kısaca Ryan Donk'un kariyerinden bahsedelim;

Kariyerine SC Neerlandia altyapısında başladı. 7 sezon SC Neerlandia forması giydikten sonra, 1999 yılında AVV Zeeburgia takımına transfer oldu. 2005'te RKC Waalwijk takımı ile profesyonel sözleşme imzaladı. 2005-2006 sezonunda sadece 7 (5'i lig) resmi maça çıktıktan sonra sezon sonunda AZ Alkmaar'a transfer oldu. AZ Alkmaar formasıyla 2 sezonda 54 (44'ü lig) resmi maçta AZ Alkmaar forması giydi. 2008-2009 sezonu öncesi West Bromwich'e kiralandı. 19 (16'sı lig, 3'ü FA Cup) resmi maçta forma giydi.

CX-Ul8lWsAEQz0I

2009 yazında Belçika'nın köklü takımlarından Club Brügge'e transfer oldu. 4 sezon bu takımın formasını giydi. 2009-2010 sezonunda 35, 2010-2011 sezonunda 45, 2011-2012 sezonunda 52, 2012-2013 sezonunda ise 40 resmi maçta (toplam 172 resmi maçta) Club Brügge formasını giydi. 2013 yazında Kasımpaşa'ya transfer oldu. 2.5 sezon Kasımpaşa formasını giydi. 2013-2014 sezonunda 28 (27'si lig) resmi maçta forma giydi. 2014-2015 sezonunda ise 32 resmi maçta forma giydi. 2015-2016 sezonunun ilk yarısında 16 resmi maçta forma giydi ve Kasımpaşa kariyerini noktaladı.

Peki Ryan Donk nasıl bir futbolcu? Galatasaray'ın ihtiyaçlarını, veya Galatasaray taraftarının beklentilerini karşılayabilecek mi?

Ryan Donk'un; 1.92'lik uzun boyuyla hava toplarında, güçlü fiziğiyle de ikili mücadelelerde çok etkili bir oyuncu olduğunu söyleyerek söze başlayayım. Bir savunma oyuncusuna göre oyun zekası, pası ve tekniği iyi, bileklerine hakim bir futbolcu. Top kontrolü ve top hakimiyeti iyi bir isim. Oyunun merkezinde olmayı seviyor. Süper Lig'de forma giyen en kaliteli yabancı oyunculardan desek yanlış olmaz.

donk-roportaj-e1447681714278-620x400

Orta sahada oynatıldığı zaman; ikili mücadelelerdeki başarısıyla dikkat çekiyor. Rakiplerinden kazandığı toplarla driplingle kendisi de rakip kaleye gidebilme özelliği var. Melo gibi takım arkadaşlarının koşu yollarına attığı uzun paslarla takımını hızlı hücuma çıkarabilen, rakip kaleye yakın olduğu zaman savunma arkasına ara pası atabilen bir futbolcu. Konsantre olduğu maçlarda sahanın en iyi oyuncularından olabilirken, eğer maça iyi konsantre olamazsa çok dağınık bir futbolcu görüntüsü çizebiliyor. Sahada takımının yıldızı da olabilecek, yapacağı hatalarla takımını da yakabilecek potansiyele sahip.

Stoper olarak oynatıldığı zaman da yine öncelikle hava toplarındaki ve ikili mücadelelerdeki etkinliğiyle ve rakiplerine sert müdahaleleriyle dikkat çekiyor. donk_idmannnTakımına sertlik kazandırabilecek bir isim. Savunmada topu ayağına aldığı zaman; pası iyi bir futbolcu olduğu için geriden oyunu yönlendirebiliyor, takımını hızla kontraatağa çıkarabilecek uzun paslar atabiliyor. Ama bazen ceza sahası içinde doğru pozisyon alma ve rakibini doğru yerde karşılama sıkıntısı yaşayabiliyor. Riskli bölgelerde rakiplerine çok fazla kayarak müdahale etmeyi tercih eden bir futbolcu. Savunma önünde karşıladığı rakip futbolcuları marke etmeye çalışırken, savunmadaki yerini kaybederek savunmada rakiplerine boş alanlar bırakabiliyor. Stoper olarak oynatıldığı zaman bile, sanki arkasında onun açığını kapatacak başka bir oyuncu varmış gibi rahat davranabiliyor. Topla oynamayı seven, topu ayağında çok tutabilen bir futbolcu. Topla riskli bölgede fazla oynaması sonucu top kayıpları yapabiliyor, penaltı yaptırabiliyor veya takımına basit goller yedirebiliyor. Kariyerinde stoper olarak oynamışlığı, defansif orta saha oynamışlığından fazladır. Ama Donk'u defansif orta saha olarak değerlendirilmek, Donk'tan daha fazla verim alınmasını sağlayabilir.
Galatasaray'ın sezonun ilk yarısı boyunca özellikle orta sahada yaşadığı sıkıntılar nelerdi? Bu sıkıntıların kaynağı neler?

Galatasaray'ın yeni transferi Ryan Donk sezonun ilk yarısında 129 ikili mücadele kazandı. Ligin en fazla ikili mücadele kazanan futbolcularından. Galatasaray'da ise en fazla ikili mücadele kazanan isim, kazandığı 86 ikili mücadeleyle Selçuk İnan. İki futbolcunun kazandıkları ikili mücadele sayısındaki fark, Galatasaray'da en fazla ikili mücadele kazanan futbolcunun yarısı kadar. Galatasaray orta sahasının bu sezon defansif açıdan yaşadığı en büyük sorunlardan birisi, bu istatistikte net olarak ortada. Aynı şekilde Galatasaraylı futbolcular koşu mesafelerinde de birçok maçta rakip futbolcuların gerisinde kaldılar. Kısacası Galatasaraylı futbolcular fizik ve kondisyon olarak sezonun ilk yarısında rakiplerine karşı tabiri caizse sahada ezildiler.

4a19c1fd8135479fb037ade170658388

Galatasaray orta sahada Felipe Melo'nun yokluğunu bu açıdan çok hissetti. Felipe Melo; çok koşan bir futbolcu olmamasına rağmen, kötü oynadığı maçlarda dahi ikili mücadelelerde her zaman etkili olan bir futbolcuydu. Melo'nun ikili mücadelelerde etkili bir isim olması, hırsı ve tabiri caizse rakibi ısıran tarzda sert futbolu, hem tribünleri ateşleyen, hem de takımı ateşleyen bir unsurdu. Galatasaray Melo'yu satarak, sadece bir futbolcusunu değil; tribünleri ateşleyen, takımı ateşleyen, kötü sonuçlara ve kötü futbola sahada isyan eden karakterini de kaybetti.

Melo'nun yeri doldurulamayınca da takım sezonun ilk yarısında büyük sıkıntı yaşadı. Çünkü Galatasaray kadrosunda Felipe Melo'nun yerini doldurabilecek bir defansif orta saha oyuncusu yok. Bilal Kısa zaman zaman orada denendi, ama o da takımın defansif sıkıntısına çözüm olamadı. Çünkü Bilal defansif açıdan çok iyi bir futbolcu değil, daha ofansif bir futbolcu. Bilal'in defansif olarak Galatasaray orta sahasının yükünü çekmesini, veya Melo'nun yerini doldurmasını beklemek, Bilal'i taraftarının önüne atmaktan başka birşey değil. Bilal ikili mücadelelerde çok güçlü, rakipleriyle omuz omuza mücadele etmeyi seven, kesici özellikli, (Melo'da bahsettiğim gibi) rakibini 'ısıran', rakibinin rahat top yapmasını engelleyen tarzda bir futbolcu değil. Zaman zaman ise José Rodriguez Selçuk'un yanında defansif orta saha olarak görev yaptı. Ama onun da asıl mevkisi defansif orta saha olmadığı için, genç İspanyol da beklentileri karşılayamadı. Hatta son haftalarda performansının düştüğünü, sezon başında %90'ın üzerinde olan olumlu pas yüzdesinin, son maçlarda %80'lere kadar düştüğünü, İspanyol futbolcunun çok fazla top kayıpları yaptığını ve savruk bir görüntü çizdiğini de not olarak ekleyeyim.

Donk_foto_

Son 2 sezonunda sakatlık yüzünden Reading'de çok az maçta forma giyebilmiş Jem Paul Karacan'ın bu sıkıntıyı çözmeyeceği, sezon başında bile belli olan bir durumdu. Jem Paul Karacan bırakın Melo'nun yerini doldurmayı, en formda olduğu 3-4 sezon önce bile (yabancı oyuncu kontenjanının da rahatladığı düşünüldüğü zaman) Galatasaray'da en fazla yedek olabilecek seviyede bir futbolcu. Son 2 sezon yaşadığı sakatlıklara rağmen, nasıl transfer edilebildiği ise, eski teknik direktör Hamza Hamzaoğlu'nun cevaplaması gereken bir soru.

Hamit Altıntop'un sezon başından beri sakatlık nedeniyle oynamaması ve diğer bir orta saha oyuncusu Emre'nin defansif açıdan yetersiz bir futbolcu olması yüzünden Chedjou bile defansif orta saha olarak denendi. Chedjou Lille'de daha önce defansif orta saha olarak oynamış bir futbolcu. Ama uzun zamandır bu bölgede oynamadı ve yaşadığı bel sakatlığı sonrası artık daha ağır, geri dönmekte sıkıntı yaşayabilen bir futbolcu. Çok pas hatası veya top kaybı yaptığı zaman, Galatasaray savunmasını zor durumda bırakabiliyor. Yani çözüm Chedjou'yu orta sahada oynatmak da değil.

Peki Ryan Donk Galatasaray'da neler yapabilir? Donk Galatasaray'ın yaşadığı sorunun çözümü mü? Donk Melo'nun yerini doldurabilecek bir futbolcu mu?

Donk stoper için de bir alternatif. Ama Galatasaray savunma oyuncularının yaptıkları basit hatalar nedeniyle çok fazla güven vermedikleri ve Donk'un da stoper olarak oynadığı zaman bu tarz hatalar yapabilen bir futbolcu olduğu düşünüldüğü zaman, Donk Galatasaray savunması için kesin bir çözüm olamaz diye düşünüyorum. Uzun boyu ve güçlü fiziğiyle her halükarda faydalı olacaktır. Ama orta sahada yaşanan defansif zaaf için daha iyi bir çözüm olabilir. Donk'un öncelikle orta sahada değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Donk üst düzey bir futbolcu değil. Ama Galatasaray kadrosunda Donk'tan daha iyi bir defansif orta saha oyuncusu yok. Donk'tan daha iyisi alınana kadar (daha iyi bir defansif orta saha oyuncusu alınır mı, orası da muamma)

CX9tYKeWcAAUDMT

Donk defansif orta saha için formanın ilk adayı olacaktır. Donk eğer göstereceği iyi performansla beklentileri karşılayabilirse, daha iyi bir defansif orta saha oyuncusu için bir hamle zaten gelmeyecektir büyük ihtimalle. Donk'un sezon sonuna kadar göstereceği performans önemli. Donk Melo tarzı bir oyuncu değil. Yani rakibini ısıran, sürekli rakibine basarak onu rahatsız eden tarzda bir futbolcu değil. Tam olarak Melo'nun yerini doldurabilmesi zor. Ama fizik gücüyle ve ikili mücadelelerdeki başarısıyla Melo'yu aratmayacaktır. En azından Galatasaray kadrosundaki diğer futbolculardan daha faydalı olacağı bir gerçek. Donk'un defansif bir futbolcuya göre iyi bir pasör olduğu da düşünüldüğü zaman, kaptığı topları etkili kullanması da fark yaratabilir. Donk en azından kısa vadede Galatasaray orta sahasının defansif sorunu için çözüm olacağını düşünüyorum. Uzun vadede Galatasaray için kesin çözüm olup, olamayacağını ise performansı gösterecek.