Dış basında Türkiye - Çek Cumhuriyeti maçı geniş yer buldu

Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) Türkiye'nin D Grubu'ndaki üçüncü maçında Çek Cumhuriyeti'ni 2-0 mağlup etmesi, İsveç basınında da geniş yer aldı.
Dış basında Türkiye - Çek Cumhuriyeti maçı geniş yer buldu
Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) Türkiye'nin D Grubu'ndaki üçüncü maçında Çek Cumhuriyeti'ni 2-0 mağlup etmesi, İsveç basınında da geniş yer aldı.

İsveç'in önde gelen gazetelerinden Expressen, "İsveç için kabus, Türkiye kazandı'' başlığıyla duyurduğu haberde, Türkiye'nin son şansını iyi kullanarak İsveç'i kabus görmeye ittiği belirtildi. Türkiye'nin grupta üçüncülüğünü garantilediği hatırlatılarak, İsveç'in en iyi üçüncüler arasına girebilmek için Belçika karşısında kazanmasından başka şansı olmadığının altı çizildi.

Aftonbladet gazetesi, "Kabus gibi skor" başlığını kullanırken, Türkiye'nin kazanmasından sonra İsveç'in Belçika karşısında berabere kalma lüksünün kalmadığını yazdı. Türkiye'nin galibiyetinden sonra gazeteye açıklamada bulunan İsveç Milli Takımı Teknik Direktörü Erik Hamren, "Türkiye'nin aldığı galibiyet bizi strese sokmadı. Yarın Belçika maçı için bir planımız var. Akıllı ve ofansif oynayıp kazanmaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Ülkenin devlet televizyonu SVT, "İsveç için kabus, kazanmaktan başka yol yok" başlıklı haberin devamında Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti'nden üç puan alarak İsveç'i ateşin içine attığını yazdı.

- Danimarka gazetelerinde Emre Mor haberleri

Danimarka gazeteleri, Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti karşısında aldığı galibiyetin haberlerini manşetten görürken, Emre Mor'u ön plana çıkardı.

Jyllands-Posten gazetesi, "Emre Mor'un süper asisti, Türkiye'yi galibiyete taşıdı" başlığıyla haberi duyurdu.

Devlet televizyonu DR ise "Emre Mor, Türkiye'nin umutlarını devam ettirdi" başlığıyla haberi okurlarına aktarırken, Emre Mor'un oyundan çıkana kadar göz dolduran bir performans sergilediğini belirtti.


"İspanya karşısında küçük düşürücü bir yenilgi alan Türkler Çekleri yendi"

Marca gazetesi "Türkiye, kendi Avrupa Şampiyonası'na başlıyor" başlığıyla verdiği haberde, "Türkler, Çekleri mağlup ederek en iyi 3'üncüler arasına girme fırsatı yakaladı. İspanya karşısında küçük düşürücü bir yenilgi alan, Hırvatistan karşısında da iyi bir futbol oynayamayan Türkiye, Çek Cumhuriyeti'ne karşı kazanmak zorundaydı ve bunu başardı. Geç oldu ama Türkler halen varlar." yorumunda bulundu.

Maçın en iyisi olarak Burak Yılmaz'ı gösteren Marca, Arda Turan'ın da futbolunu düzelterek kalitesine yakışır bir maç çıkardığını yazdı. İspanyol gazetesi, Türkiye'nin ilk golünün asistini veren Emre Mor'dan da övgüyle bahsetti.

Türkiye'nin Avrupa Şampiyonası'ndaki umutlarını devam ettirdiğini vurgulayan As gazetesi, "Türkiye gibi bu kadar çok mucize arayan ve olağanüstü güçlere bağlı olan başka bir milli takım yok. Ölüm kalım maçlarını hep Türkiye kazanıyor ve bu kez de aynısı oldu." yorumunu yaptı.

"Arda'nın Türkiyesi hayatta kalmaya devam ediyor" başlığını kullanan El Mundo Deportivo gazetesi, "Türkiye, aldığı onca sert eleştiriye yanıt verme kapasitesini gösterdi. Türkiye şimdilik bir üst tura çıkma umudunu sürdürüyor." diye yazdı.

"Arda, Avrupa Şampiyonası'nda hayatta kalıyor" başlığını atan Sport gazetesi ise "Yeniden doğan Arda Turan, ıslıkları alkışa dönüştürmeyi başardı. Futbolda neler olacağı gerçekten belli olmuyor. Geçen hafta İspanya'ya 3-0 yenildikten sonra bir ayağı Avrupa Şampiyonası'nın dışında olan Türkiye, bir üst tura çıkma umudunu sürdürüyor." değerlendirmesini yaptı.

- İspanya'da İtalya telaşı

D Grubu'nda İspanya'nın Hırvatistan'a 2-1 yenilerek gruptan 2. sırada çıkması, ülkede hayal kırıklığına neden oldu. "Büyük fiyasko" başlığını atan Marca gazetesi, son 16 turunda İspanya'nın İtalya ile karşılaşmasının hiç hesapta olmayan bir sonuç olduğunu belirtti.

İspanyol basınında yer alan haberlerde, İspanya'nın Hırvatistan'a yenilerek elindeki avantajı kötü değerlendirdiği ve 3. kez art arda Avrupa Şampiyonu olma fırsatını zora soktuğu yorumu yapıldı.
-Hollanda basını:  "Türkiye beklenmedik şekilde Çek Cumhuriyeti'ni evine gönderdi"

"Türkiye son anda tutundu ama henüz yeterli değil" başlığını kullanan NOS televizyonu, ay-yıldızlı ekibin bir üst tura çıkabilmesinin bugün oynanacak maçlarda alınacak sonuçlara bağlı olduğunu ön plana çıkardı. Haberde, büyük bir çekişmeye sahne olan maçta, Türkiye'nin daha etkili oynadığı değerlendirmesine yer verildi.

Hollanda'nın en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf ise "Türkiye umudunu koruyor" başlığını tercih ettiği haberinde, ilk iki maçında yaşadığı mağlubiyetlerden sonra büyük oranda umutlarını tüketen Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti'ni yenerek üst tura çıkabilmek için yeniden şans yakaladığını yazdı. İspanya maçında seyircilerin tepki gösterdiği Arda Turan'ın ilk 11'de sahaya çıktığını, Hollanda doğumlu Oğuzhan Özyakup'un ise yedek soyunduğu ayrıntısına yer veren gazete, ilk yarıda Burak Yılmaz'ın attığı golde asisti yapan Emre Mor'dan "Borussia Dortmund'a giden yetenek" diye söz etti.

AD gazetesi de Türkiye'nin dün aldığı galibiyetle Çek Cumhuriyeti'nin EURO 2016'daki gösterisini sonlandırdığını belirtti. Haberde, EURO 2016 elemelerinde Hollanda'nın yer aldığı gruptan çıkan iki takımın mücadelesinden galip ayrılan Türkiye'nin, küçük de olsa bir üst tur için şans yakaladığı kaydedildi.

De Volkskrant gazetesi haberi, "Türkiye beklenmedik şekilde Çek Cumhuriyeti'ni evine gönderdi" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazete, ay-yıldızlıların üst tura çıkıp çıkamayacağının bu akşam oynanacak maçların ardından belli olacağını hatırlattı.

-Fransız basını: "İmkansızı başarmak"

Le Parisien gazetesi, "Türkler, Çekleri batırdı." başlığı ile verdiği haberde, "Fatih Terim'in girişken ve organize oyuncuları Çeklere sürpriz yaptı." ifadesini kullandı. Gazete, "Çeklerin maçta yeteri kadar hırslı olmadıkları" yorumunda bulundu.

"Türkler, Çekleri yenerek umutlarını sürdürdü.'' başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Le Figaro gazetesi, "Türkler 2-0'lık galibiyetle yeniden doğdu.'' yorumunda bulundu. Türk Milli Takımı'nın savunmada iyi oynadığını yazan gazete, taktiksel olarak da Terim'in öğrencilerinin maça iyi hazırlandığına dikkati çekti.

Liberation gazetesi, "Türklerin umut etmeye hakkı var." başlığıyla verdiği haberde, maç sonucunun Türk seyircileri tur atlama konusunda yeniden umutlandırdığı yorumunu yaptı. Gazete, ilk iki maçını kaybeden Türkiye'nin tur atlamasının "imkansızı başarmak" olarak nitelendirilebileceğini belirtti.

Türkiye'nin aldığı 2-0'lık galibiyetle en iyi üçüncüler arasına girerek tur atlayabilmek için diğer maç sonuçlarını beklemeye başladığını yazan L'Equipe gazetesi, karşılaşmanın oldukça zevkli ve çekişmeli geçtiği yorumunda bulundu. Gazetede, milli formayla ilk defa ilk 11'de yer aldığı hatırlatılan Emre Mor için "Emre Mor etkileyici ve iş bitirici." değerlendirmesi yapıldı.

L'Equipe gazetesi, Emre Mor'un maç sonu açıklamalarına da geniş yer ayırdı. İyi bir performans sergilediği için mutlu olduğunu ifade eden genç futbolcu, "Takım olarak da iyi oynadık, takım iyi olmasa gol pasını veremezdim. Takıma yardımcı olduğum için memnunum. Turnuvada yolumuza devam edeceğimize inanıyordum ve hala inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Oynadığı futboldan zevk almaya çalıştığını aktaran Emre Mor, "Bir sonraki turda karşımıza kimin çıkacağı beni ilgilendirmiyor. Teknik direktörüm bana 'topla koşu yap, topu kaybedersen yine yap.' diye talimat verdi. Takım arkadaşlarım bana sakin ve kendim gibi oynamamı söylüyor. Gazeteler, takım arkadaşlarımın beni sevmediğini yazıyor, bunlar aptalca. Onlar bana küçük kardeşleri gibi davranıyor ve bana takılıyor." şeklinde görüş bildirdi.

Hırvatistan'a 1-0 kaybedilen maçın ardından Modric ile özçekim yapmasını da değerlendiren Emre, "Bu bir sorun değil ki. 19 yaşındayım ve bu seviyede ilk kez forma giyiyorum. Bu yüzden dünyanın en iyi futbolcularından biriyle özçekim yapmak istedim." değerlendirmesinde bulundu.