"Çakır'ı görmek istemiyoruz"Beşiktaş başkanı Fikret Orman Vodafone Arena'da basın toplantısı düzenledi.

Orman Fenerbahçe maçında hakem Cüneyt Çakır'ın yaptığı hakem hatalarının yanı sıra Konyaspor maçına atanan hakem ve gündemle alakalı açıklamalarda bulundu.

Fikret Orman ayrıca Cüneyt Çakır'ın Fenerbahçe derbisine direkt etki edecek bir yönetim gösterdiğini söyleyerek derbilerde artık Cüneyt Çakır'ı görmek istemediklerini söyledi.

"CÜNEYT ÇAKIR'IN YÖNETİMİ..."

"Gündem yoğunlaştı ve kamuoyu ile paylaşmamız gereken konuların sayısı arttı. Bunun için basın mensuplarını davet ettik. Fenerbahçe derbisindeki hakem hatalarına değinmek istiyoruz. Cüneyt Çakır gibi tecrübeli bir hakemin, böyle bir maçı Avrupa'da yönettiği zaman bir daha maç verilir miydi gözden geçirilmesi gerekir. MHK seminerinde bunun gösterilmesi gerekir ders diye. Bir hakem maçın sonucunu nasıl direkt etkiler kanıtıdır. Kırmızı kartla ilgili soruya ilk maçta Ersan'a verilmemişti, bu maçta da böyle oldu demek bu maçın hatalarının ortaya çıkmasıdır."

"MHK'NİN ACİL BU İŞLERLERE EL ATMASI GEREKİYOR"

"Cüneyt Çakır 11 derbimizden 7'sini kaybetmişiz. 3'ü beraberlik, 1 galibiyet. Bu maçlarda Beşiktaş'a 30 sarı kart 4 de kırmızı kart göstermiş. Beşiktaş ile alakalı derbi maçlarla alakalı hareketleri rakamlarla böyle. Koşu mesafeleri olarak 11 km koşan birisi yoktur. Adil bir yönetim bizce ortaya koymamıştır. Durumu idare etmiştir. İşin vahim tarafı gazeteciler, ERman Toıroğlu, Hıncal Uluç, Turgay Demir de böyle böyle olacak diye yazdılar. Senaryo aynı şekilde olmuştur. Biz ilk defa F.Bahçe ile oynamıyo, ilk defa da yenilmiyor. Galibiyetler, yenilgiler olabilir. Skoru hakeme bağlamak da değildir niyetimiz. Zaten skor ortadadır. Değiştiremeyiz. Buna artık tahammül etme sınırımız kalmamıştır. MHK'nin acil olarak bu işlere el atması gerekiyor. Türkiye'de derbileri yönetecek Çakır'dan başka hakem mi yok? Sanki Avrupa'da çok başarılı olmuş bir hakemi her derbiye atamak doğru mudur? Böyle durumlar devam ettiği sürece böyle görüntülü olarak da açıklayacağız herşeyi. Bizim de taraftarın da sınırlarını zorlayacak noktalara gelmiştir"

"KENDİ TARAFTARINA İSTEDİĞİ GİBİ BAĞIRAN BAŞKAN SEBA'YA GELİNCE..."

"Süleyman Seba'ya Fenerbahçeliler Lokomotiv maçında küfürler edilmiştir. Süleyman ağabeyi herkes sever. Beşiktaşlılar kadar Fenerbahçeliler de sever. Cenazesini tüm takım taraftarları ile birlikte kaldırdık. Fenerbahçe'nin yüzde 98'i Seba'yı severler. Fakat Lokomotiv maçında küfür oldu, tepki gösterilmedi. Burada edilecek küfürün mazeretini çıkartmamamız lazım. Stadın içindeki herkes etmiştir demiyoruz tabii ki. Baktık ki devam etti. Bunlar ayıp şeylerdir. Spor adamlarının görevi bu gibi şeylerin önüne geçilmesidir. Beşiktaş'ın stadında da başka camianın büyüklerine küfür edilmesinin önünü açamayız. Beşiktaş maçında edilen küfrü yenildik diye yapıyorlar diyorlar, Lokomotiv maçında Beşiktaş ile mi maç yapmıştır Beşiktaş. Çok ayıp şeyler bunlar. Bunlar kınanması gereken şeyler. Taraftarınıza başkan olarak bağırıp çağırabiliyorsunuz, çok sevdiğinizi söylediğiniz Seba'ya yapılanlarda sessiz kalıyorsunuz. Ben bunu yakıştıramadım. Bir Fenerbahçe başkanına küfür edilmesini kınıyoruz biz. Tüm statlarda maça gitmekteyim. Centilmen taraftarlara teşekkür ediyorum, bize kimse küfür etmemiştir. Fenerbahçeli taraftarlarla fotoğraf çektirmişizdir. Futbolu bu zerafetten uzaklaştırırsak zararlar görürüz. Kulüp başkanlığı sadece kendi takımı için konuşmak değildir. Türk sporu için de çalışılmasıdır. Bizim için Lefter de Metin Oktay da bizim için çok önemli insanlardır. Stadımız açılınca onlarla ilgili de şeyler yapacağız"

"KONYA MAÇINA ATANAN HAKEMİ DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ"

"Konya maçı ile ilgili MHK'dan art niyet aramadığımızı söylemiştik. Ellerinden gelen gayreti gösteriyorlardır. Konya maçına atanan hakemin Konya nüfuslu birinin atanması şaibe oluşturur bir pozisyondur. Bir ortada çifte standart olmaması için uğraşıyoruz. Biz burada buna dikkat çekmek istiyoruz ve maçın hakeminin değişmesini istiyoruz."

"BİZ HAKEM ODASI BASAN BİR CAMİA DEĞİLİZ"

"Önümüzde 12 maç var. Beşiktaş'ın kaybettiği hiçbir şey yoktur. Tüm camia şampiyonluğa konsantre olmuş durumdayız. Kendi sahamızda biz, onların sahasında onlar kazanmıştır. Daha köprünün altından çok sular akacaktır. Adil yönetimlerle maçların oynanmasını istiyoruz. Biz oda basmalara, kontrol kaybetmelere, hakemlere çeşitli ithamlarda bulunan bir camia değiliz. Beşiktaş'ın hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Bunu yapanların artık dur demesi gerektiğini düşünüyoruz."

"BEN DE AHMET NUR ÇEBİ DE 1 GÜN CEZA ALMADIK"

"Başakşehir maçından sonra Fenerbahçe maçından sonra Aziz Yıldırım'ın soyunma odasına inip söylediği şeyleri biliyoruz. Türk sporuna hizmet etmeye gayret ediyoruz. Kötüyü örnek haline getirirseniz herkes oraya doğru gider. 4 senedir başkanım 1 gün ceza almadık, Ahmet Nur Çebi de aynı şekildedir. Kurumumuz bununla ilgili ceza alırsa, biz de ceza alabilecek kapasitedeyiz. Beni tanırsınız, konu Beşiktaş olursa kimse daha önde olamaz. Adama hakaret etmeyi raporuna yazamayan adam maça atanabiliyor. Bunlar oluştuktan sonra da biz dur demeyeceğiz. Stat etki altına girilebilen biyer. Biz iki senedir deplasmanda oynuyoruz. İnşallah biz de stadımıza döneceğiz"

"CÜNEYT ÇAKIR'I GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

"Biz hangi maça hangi hakemin verileceğini biz bilemeyiz. Bizim derdimiz maça kimlerin atanması gerektiği değil ki. Bu işin muhattabı kimse onlar ayarlayacaklar. Bana verilen tenkit hep Beşiktaş'ın hakları yeniyor şeklindedir. Hergün basın karşısına mı çıkayım, bağırıp çağırayım mı? Biz bir daha Cüneyt Çakır'ı derbi maçlarda görmek istemiyoruz. Gidin Avrupa'daki Cüneyt Çakır yönetimini, bir de buradaki yönetimine bakın"

"AVRUPA'DA NORMAL OLANLAR BURADA HAKEMLERİ ALDATMAK İÇİN OYNUYOR"

"İlhan Ekşioğlu, bunlar ayıp şeyler. İlhan'da bizim tanıdığımız bir adamdır. Fenerbahçe için hapislere girmiş bir arkadaş. Bir değil iki değil, bunu bizim yöneticilerimiz de yapar ama biz bunların içine girmeyiz. Bizim yöneticilerimiz böyle bir şey yapmaz. Burada yöneticilik dalaşmak değildir. Misyondur. Sahaya çıkılacak, adil bir oyun oynanacak. Taraftarların stada gelip maç izlemesini sağlayamıyoruz. Passolig'den değil futboldan uzaklaştırıyoruz insanları. Avrupa'ya gidiyorsunuz, orada tepki göstermeyenler burada hakemi aldatmaya yönelik hareketler görüyoruz. Teknik adamlarda bile"