"Trabzonspor mağdur oldu"Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Galatasaray-Trabzonspor maçında yaşananlarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

İşte Kuddusi Müftüoğlu'nun açıklamaları

"Maçın tamamlanmasından bu yana kamuoyunda ciddi eleştriler oldu. Özellikle Trabzonspor cephesinde oluşan infialin farkındayım. Hiç lafı dolandırmaya gerek yok. Deniz Ateş Bitnel kötü bir hakem performansı sergiledi. Trabzonspor'un mağdur olduğu su götürmez. Ama şu gerçeği de dile getirmeliyiz. İlk kez Trabzonspor maçı yönetmiyor. Trabzonspor'un önce Osmanlıspor, sonra da Fenerbahçe maçlarını yönetti."

"Maçtan önce hakemin bu müsabakayla atanmasıyla ilgili tarıtşma olmadı. Dünkü performans bizi üzdü. Samimiyetimle söylüyorum. Biz de en az tüm futbolseverler kadar üzgünüz. Trabzonspor camiasının üzüntüsünü paylaşıyoruz. Bununla yetinmeyeceğiz. Sorumluluğumuzun farkındayız. Hepinize saygılar sunarım"

"Bundan sonra hakemlerimiz bütün maçlarda objektif şekilde maç yönetecek. Bununla ilgili hakemlerle de bir toplantı yapacağız. Çalışmalarımız da devam ediyor"

"GÖRÜNTÜ HOŞ DEĞİL"

"Görüntü hoş değil. Bu konuda sanıyorum kurullar gerekli cezaları verir. Futbol adına hoş değil. Deniz Ateş Bitnel'in performansının kötü olduğunu belirttim. Zamanla yaptırımların ne olduğunu göreceksiniz. Salih'in kahraman olmasını doğru bulmuyorum"

"Sezon başında göreve geldiğimizde Türk hakemliğinde değişim konusu masaya yatırıldığında birçok proje masaya yatırıldı. Önümüzdeki yıl 22 arkadaş Süper Lig'de görev yapacak. Bir bölümü genç, bir bölümü tecrübeli olacak. Tecrübeli hocaları bundan sonraki haftalarda da görmeye devam edeceksiniz"

"DEMİRÖREN YANIMIZDA OLDUĞUNU BEYAN ETTİ"

"Yıldırım Demirören ve yönetim kuruluyla istişare ettik. Yanımda olduklarını beyan ettiler. Biz bir proje için buradayız. Bu konuda bir sancı yaşıyoruz. Sizler de takdir edersiniz ki hakem 1 günde olmuyor. Görev vere vere hakemleri kazanmaya çalışıyoruz"

"15 yıl Süper Lig'de görev yaptım, 1 yıldır bu görevdeyim. Hakem hataları her dönemde oluyor. Bu sezon spesifik hatalar çok konuşulduğu için genel performansı değerlendirmede sıkıntılar oldu. Geçtiğimiz sezonlarla bu sezon arasında fark olmadığını istatistikler söylüyor. Bir maçta hata olunca tüm maçlarda böyleymiş gibi bir algı oluşuyor. Diğer liglerde de hatalar oluyor"

"HAKEM ODAKLI SEYREDİYORUZ"

"Sadece biraz hakem odaklı seyrediyoruz. Pozisyonları sadece hakem üzerinden değerlendiriyoruz. Genel olarak hakemleri başarılı buluyorum. Biz hakemleri cezalandırmıyoruz, dinlendiriyoruz."

"FIFA kokartının ağırlığı ve kendi üstüne biçtiği rol kendisini etkilemiş olabilir. O ağırlığı sanıyorum dünkü maçta biraz fazla hissetti. Performans anlamında hak ettiği bir kokartı taktı. Herkes beğeniyordu, bu unutuluyor."

"İstifa etmek hiç aklımdan geçmedi. Gelecek haftalara odaklandım."

"BAHİS İSPATI OLAN BİZE GELSİN"

"Bahis konusunda elinde belgesi olan bize getirsin bütün işlemleri anında yaparız. Biz böyle bir belge, bilgi duymadık. Kaldı ki biz kendi hakemlerimize güveniyoruz. Bu konuda en ufak şüphemiz yok. Bu iddiaları atanlar ispatlarsa bize gelebilir"

"O an ki maçın geldiği noktada maçı o an bitirmek durumunda kaldı. Herhangi bir art niyeti olduğunu düşünmüyorum. Ben de uzun yıllar hakemlik yaptım. Böyle bir maçtan sonra o ahakemin üzüntüsünü en iyi ben bilirim. Sizin düşündüğünüzden kat kat daha üzüntülü. Bir süre sonra konuştuk. Onun duygusunu ben bilirim. Hakem arkadaşlar daha iyi bilir"

"HATALAR OLACAK"

"Hatalar olacak. Sonuca etki etmemesi için çaba sarfediyoruz. Hakemlerle kamplar yapıp müsabakalara hazırlamak için toplantıyı tekrar yapacağız. Somut olarak her gün bir aktivite var bizde. 9 profesyonel arkadaşımız hem idmanlarını hem analizlerini yapıyor"

"Serdar Çakır'ın hakem atamalarında etkili olduğunu kim söyledi bilmiyorum, gerçek değil. Atamaları ben yapıyorum. Deniz Ateş Bitnel'i atadığım için pişman değilim. Kimse böyle bir performans beklemiyordu. Atamada biz hata yapmadık. Ancak maçta hakem hataları oldu. Burada da yapacağımız bir şey yok"

"TÜRK HAKEMLİĞİ KABUK DEĞİŞTİRİYOR"

"Türk hakemliği bir kabuk değiştiriyor. Yeni isimler görev almaya başladı. Tecrübe eksikliği önemli. Burada bazı hatalar yapılıyor. Tecrübeli arkadaşlar da hata yapıyor. Genel olarak baktığımız zaman hakemlerin çok hatalı olmadığını söyledim. Bir maçta yapılan iki veya üç spesifik hata bütün maçlarda yapılıyor gibi bir algı yaratmak doğru değil diye düşünüyorum"

"Hakemin performansının kötü olduğunu söyledik. Her şey sizin de gördüğünüz gibi ortada. Hakem kötü bir performans sergiledi sadece bunu söyleyebilirim. Biz de yetenekli hakemleri aradığımızı söyledik. Alt liglerden itibaren çok iyi bir tarama yapıyoruz. Evet oyunu okumada eksiklerimiz var. Ama zeka konusuna katılmıyorum. Hepsi zeki çocuklar"

"Her hafta 9 Süper Lig maçı var hepsi birbirinden değerli. Bu iddialı maçlarda en iyi hakemleri görevlendirmeye çalışıyoruz. Değerlendirmelerinde geçmiş maçların telafisi diye bir şey söz konusu olamaz. Son haftalarda hakem performansları hep iyiye gitmiştir. Yabancı hakeme olumsuz bakıyorum, her zaman da olumsuz bakacağım. Türkiye'de inanılmaz bir dedikodu ortamı var. Bu da bazen hakemler üzerinde baskı yaratıyor"