Bırakacak mı? Geçmişte olan...

SPORCOPE ANALİZ - Galatasaray - Trabzonspor maçında hakem Deniz Ateş Bitnel'in yaptığı hatalar, TFF ve MHK kadar genç hakemin kariyerini de bitirme ihtimalini doğurdu.
Bırakacak mı? Geçmişte olan...
SPORCOPE ANALİZ - Galatasaray - Trabzonspor maçında hakem Deniz Ateş Bitnel'in yaptığı hatalar, TFF ve MHK kadar genç hakemin kariyerini de bitirme ihtimalini doğurdu.

Karşılaşmanın ardından gerek Trabzonspor camiası, gerekse de hakem yorumcuları tarafından düdüğünü asması gerektiği iddialarına maruz kalan Deniz Ateş Bitnel'in kararı şimdiden merakla bekleniyor.

Konuyla ilgili hakemler tarafından herhangi bir açıklama gelmezken geçmişte benzer nedenlerden dolayı düdüklerni maçlarda verdikleri kararlardan sonra gelen baskılar nedeniyle asmak zorunda kalan hakemler geldi.

İşte birkaç örnek:

TÜRKİYE'DEN ÖRNEKLER

Deniz Çoban: Geçtiğimiz sezon oynanan Kasımpaşa - Çaykur Rizespor maçında gösterdiği yönetim nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıklayan Deniz Çoban, birkaç gün sonra düzenlenen basın toplantısında gözyaşları dökerek düdüğünü asmıştı.

fft104mm3913078

Hakan Sivriselvi: Bir Fenerbahçe - Kayserispor maçında yaşanan olayların ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından istifaya davet edildikten sonra Sivriselvi görevinden istifa etmişti.

Ahmet Akçay: 1986-1987 sezonunda yönettiği Beşiktaş - Ankargücü maçında Beşiktaş ağlarına attığı gol nedeniyle büyük eleştiri alan Akçay, baskılara dayanamayıp düdüğünü asmıştı.

Cem Papila: 5 kırmızı kartlı Beşiktaş - Samsunspor maçının ardından 3 yıl daha görev yapsa da olayın kahramanı yakıştırmalarından kurtulamadı ve kariyeri bitmemesine rağmen hakemliği bırakmıştı.

Orhan Erdemir: Bir Galatasaray maçında Fatih Terim'i tribüne gönderince baskı yemiş ve seneler sonra Terim yüzünden bıraktığını açıklamıştı.muhittin bosat234

Muhittin Boşat: 21.09.2003 tarihinde oynanan Galatasaray - Fenerbahçe maçında Fenerbahçeli Luciano'nun topa açık şekilde elle dokunmasını görmeyerek maçın sonucuna etki ettiği ve yönettiği bir Trabzonspor - Gençlerbirliği maçının eleştirilerden kurtulamaması nedeniyle düdüğü astırılmıştı.

Bünyamin Gezer: Bir Galatasaray maçında Muslera'ya kırmızı kart göstermesinin ardından kızağa çekilip maç alamadı ve bıraktı.

Vahap Beyaz: 1997 yılında İstanbulspor - Galatasaray maçında Arif Erdem'e verdiği penaltı kararı ile kamuoyu tarafından üzerine çok gelindiğini öne sürerek hakemlik kariyerini noktalamıştı.

aliaydın24Ali Aydın: Fenerbahçe - Çaykur Rizespor maçında kural hatası yaptığı Rizesporlu Victoria'ya iki kez sarı kart gösterip kırmızı kartını çıkarmayan ve bir Galatasaray - Beşiktaş derbisinde gösterdiği yönetim nedeniyle dönemin G.Saray başkanı Özhan Canaydın'ın 'Düdüğünü asmalı' açıklamalarının ardından görevini bırakmıştı.

YURTDIŞI ÖRNEKLERİ


Uruguaylı Jorge Larrionda, 2010 Dünya Kupası'nda İngiltere'nin Almanya'ya 4-1 yenildiği maçta Lampard'ın çizgiyi açık şekilde geçen golünü vermedi. Dünya çapında üzerine yapılan baskıya dayanamayarak birkaç ay sonra düdüğü astırıldı.

İngiliz hakem Graham Poll, 2006 Dünya Kupası'nda yönettiği Hırvatistan karşılaşmasının ardından 1 yıl daha görev yapmış ve bu maçta verdiği kararlar nedeniyle eleştirilerden kurtulamayarak düdüğünü asmaya karar vermişti.

SKANDALA RAĞMEN DEVAM EDEN DE VAR

Almanya 2. Ligi'nde oynanan Duisburg - FSV Frankfurt karşılaşmasında yaşanan olayla gündeme gelen Marco Fritz, Tiffert'in şutunun direğe çarptıktan sonra kale çizgisinin 1 metre dışına sahaiçine düşmesine rağmen gol kararı vermişti.

Halen görevine devam eden Fritz, her an bu olayın hatırlatılması ile baskı yaşadığı halde görevini devam ettiriyor.

Fritz bu pozisyona gol vermişti...

 hakem-skandal-20413_501