Bir devrin sonu! Ergin Ataman bıraktı

A Milli Erkek Basketbol Takımı'nda başantrenör Ergin Ataman'ın görev süresi sona erdi. Ataman görevine sadece Galatasaray'ın başında devam edecek.
Bir devrin sonu! Ergin Ataman bıraktı
A Milli Erkek Basketbol Takımı'nda başantrenör Ergin Ataman'ın görev süresi sona erdi. Ataman görevine sadece Galatasaray'ın başında devam edecek.

Aynı zamanda Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı'nı da çalıştıran Ataman, yaptığı açıklamada, milli takımdaki görev süresinin dolduğunu söyledi.

Ataman: "Milli takımda büyük bir onurla görev yaptım"

Galatasaray Odeabank ya da A Milli Takım arasında tercih yapması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getiren Ataman, "Burada herhangi bir tercih söz konusu değil. Milli takımda 3 yıllık sözleşmem sona erdi.

Galatasaray Odeabank ile 2017 yılının haziran ayına kadar sözleşmem var. A Milli Takım'ın 2017 Avrupa Şampiyonası öncesine kadar herhangi bir faaliyeti olmadığı için tercih yapmamı gerektirecek bir şey söz konusu değil. Milli takımda büyük bir onurla görev yaptım, gelecekte de görev verildiği takdirde onurla çalışırım" diye konuştu.

Ergin Ataman, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Ortada kırgınlık gerektirecek herhangi bir şey yok. Milli takımdaki sözleşmem bitti. Takımın 2017'nin yaz aylarına kadar faaliyeti yok. Milli takımda herhangi bir faaliyet yokken, sözleşmemin devam etmesinin zaten bir anlamı yoktu. Türkiye Basketbol Federasyonu, antrenör konusunda zamanı geldiğinde tercihini yapacaktır. Ben görüşlerimi başkanla paylaştım. Başkanla sürekli bir istişare içindeyiz. Dolayısıyla herhangi bir kırgınlık söz konusu değil.

Galatasaray Odeabank ile sözleşmem sezon sonunda tamamlanıyor. Galatasaray Odeabank ile sözleşmem bittikten sonra farklı bir tasarrufta bulunma hakkım doğar."

Edenay: "Ataman Galatasaray'ı tercih etti"

Harun Erdenay ise yaptığı açıklamada Ataman'ın Galatasaray'daki hedefleri doğrultusunda milli takımdaki görevini bıraktığını belirtti.

Tecrübeli teknik adamın sarı-kırmızılı takımı tercih ettiğini belirten Erdenay, önümüzdeki günlerde yeni antrenörü açıklayacaklarını söyledi.

Harun Erdenay, "Ergin Ataman'a, 'milli pencereler açılıyor. Antrenörün milli takıma konsantre olması gerekiyor. Sezon sonu kararını ver, ona göre yolumuza bakalım' dedim. Ergin hoca da sezon sonunda bana gelip, 'Ben Galatasaray'ı tercih ettim. Bu sene Euroleague'de olacağız dedi" sözleriyle süreci anlattı.
Milli takım kariyeri

Ergin Ataman, 2014 yılında başına geçtiği A Milli Takım'da resmi ve özel 45 karşılaşmada görev yaptı. Ataman yönetimindeki ay-yıldızlı takım, 2014 Dünya Kupası'nda çeyrek finale yükselirken, 2015 Avrupa Şampiyonası'nda ikinci turda elendi.

Milli takım, Ergin Ataman yönetiminde katıldığı 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nde ise başarılı olamadı. Ay-yıldızlı ekip, Ataman'ın görev süresinde oynadığı 45 maçtan 20 galibiyet, 25 mağlubiyetle ayrıldı.

AA