Bileklik değil indirim gerek!

SPORCOPE ÖZEL - Galatasaray yönetimi kulübe katkı sağlamak adına düzenlediği "Tek Yürek, Tek Bilek" kampanyası kapsamında hazırlattığı bileklikleri basına tanıttı. Yönetim, 10 liradan satışa sunulan bilekliklerden gelecek gelirle yaşadığı mali sıkıntıları bir nebze de olsa hafifletmeyi ve taraftarlarla olan bağını güçlendirmeyi amaçlıyor.
Bileklik değil indirim gerek!
SPORCOPE ÖZEL - Galatasaray yönetimi kulübe katkı sağlamak adına düzenlediği "Tek Yürek, Tek Bilek" kampanyası kapsamında hazırlattığı bileklikleri basına tanıttı. Yönetim, 10 liradan satışa sunulan bilekliklerden gelecek gelirle yaşadığı mali sıkıntıları bir nebze de olsa hafifletmeyi ve taraftarlarla olan bağını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Taraftar üyelik de istiyor

Taraftarların büyük bir kısmı ise kampanyanın yeterliliği konusunda kararsız olmakla birlikte, bilekliklere ilgi gösterecek gibi duruyor. Büyük bir kesim ise yaşanılan ekonomik sıkıntıların daha radikal çözümlerle aşılmasını bekliyor. Sarı kırmızılı taraftarlar özellikle kulüp üyeliği konusunda son derece dışa kapalı olan kulübün bu konuda esneklik göstermesini ve futbolcu maaşları konusunda düzenleme yapılmasını istiyor.

12 Şubat'ta UEFA ile önümüzdeki sezonları etkileyecek son derece kritik bir toplantı yapacak olan Galatasaray'da şu ana kadar yeni üyelik konusu ciddi olarak gündeme gelmedi. Başkan Dursun Özbek'in, futbolcuların maaşları konusunda da düzenleme yapmayacağını açıklaması, özellikle sosyal medyadaki taraftarların tepki gösterdiği bir konu oldu.

Zarar nasıl eriyecek?

Önceki yıllarda UEFA ile yaptığı anlaşma kapsamında 2016 yılı sonuna kadar 134 milyon euro'luk zararı eritmesi gereken Galatasaray kulübünün, bu süre zarfında açıklayacağı projeler ve atacağı tüm adımlar; UEFA kanadında iyi niyet göstergesi olarak görülebilir. Belki de gelecek ceza minimuma indirgenebilir. Fakat bu zamana kadar yalnızca "bileklik" kampanyası düzenleyen yönetimin, cezayı hafifletmesi zor görünüyor.

yötenim

Oynamayanlar da gönderilemedi

Ara transfer döneminde kadro revizyonu yapması  ve maliyetleri azaltması beklenen Galatasaray'da, Jem Paul dışında ayrılan oyuncu olmaması da taraftarların büyük bir çoğunluğunun tepkisini çekmişti. Burak Yılmaz'ın ise Türkiye'de transfer sezonu bittikten sonra satılması, taraftar kanadında ligde ve Avrupa'da bir iddianın kalmadığı intibası uyandırdı. Tabi akla gelen ilk soru "eğer iddia kalmadıysa neden revizyon yapılmadı?".

 

Kayıp büyük

Şampiyonlar Ligi ve Süper ligde galibiyet ve başarı primlerini arttıran TFF ve UEFA organizasyonlarında kazanamadığı maçlardan yaşadığı kayıp şu ana kadar 30 milyon lirayı aşan Galatasaray'da, şu an kadroda bulunan futbolculara ödenen güncel maaş listesi şöyle;

Wesley Sneijder - 3 milyon 200 bin euro garanti + 25 bin euro maç başı ücret.*
Fernando Muslera - 3 milyon 300 bin euro garanti + 20 bin euro maç başı ücret.
Lukas Podolski - 3 milyon euro garanti + 20 bin euro maç başı ücret.
Selçuk İnan - 2 milyon 800 bin euro garanti  + 25 bin euro maç başı ücret.
Burak Yılmaz - 2 milyon 800 bin euro garanti + 25 bin euro maç başı ücret.
Hamit Altıntop - 2 milyon 750 bin euro garanti + 25 bin euro maç başı ücret.
Aurelien Chedjou - 2 milyon 200 bin euro garanti + 10 bin euro maç başı ücret.
Umut Bulut - 1 milyon 850 bin euro garanti + 15 bin euro maç başı ücret.
Olcan Adın - 1 milyon 700 bin euro garanti + 15 bin euro maç başı ücret.
Semih Kaya - 1 milyon 600 bin euro garanti + 15 bin euro maç başı ücret.
Tarık Çamdal - 1 milyon 284 bin euro garanti + 10 bin euro maç başı ücret.
Yasin Öztekin - 1 milyon 50 bin euro garanti + 10 bin euro maç başı ücret.
Cenk Gönen - 900 bin euro garanti + 10 bin euro maç başı ücret.
Jose Rodriguez - 800 bin euro garanti + 10 bin euro maç başı ücret.*
Koray Günter - 800 bin euro garanti + 5 bin euro maç başı ücret.*
Bilal Kısa - 2 milyon 407 bin 500 TL garanti +45 bin TL maç başı ücret.
Lionel Carole - 700 bin euro garanti + 15 bin euro maç başı ücret.*
Ryan Donk - 750 bin euro garanti + 15 bin euro maç başı ücret.*
Sinan Gümüş -  550 bin + 6 bin euro maç başı ücret.
Hakan Balta - 1 milyon 250 bin dolar garanti + 10 bin dolar maç başı ücret.
Martin Linnes - 475 bin euro garanti + 10 bin euro maç başı ücret.*
Jason Denayer - 596 bin pound garanti + 11 bin pound maç başı ücret.
Emre Çolak - 1 milyon 500 bin TL + 20 bin TL maç başı ücret.*
Sabri Sarıoğlu - 4 milyon 800 bin TL garanti + 45 bin TL maç başı ücret.*
Eray İşcan - 800 bin TL garanti + 15 bin TL maç başı ücret.
İsmail Çipe - Alacağı ücret açıklanmadı.

Kiralıklara da ödüyor

Galatasaray kulübü sezon başında Genoa ve Şanlıurfaspor'a kiraladığı futbolculardan Dzemaili'nin maaşının 1 milyon 300 bin euro'sunu, Umut Gündoğan'ın ücretinin ise 150 bin TL'lik kısmını ödemeyi taahhüt etmiş bulunuyor.

cakma-bileklik001ssss

Özel durumlar

Galatasaray oyuncu sözleşmelerinde yer alan bazı özel maddeler nedeniyle Wesley Sneijder, Sabri Sarıoğlu, Emre Çolak, Koray Günter, Jose Rodriguez, Lionel Carole için de ekstra ücretler ödüyor.

Wesley Sneijder'e sözleşmesinde geçerli olan 1.3 milyon euro'luk imza parası ödeyecek olan yönetim;
Koray için sözleşmesi süresince her sezon 60 maça çıkarsa Dortmund'a ekstra 450 bin euro daha ödeyecek. (Genç oyuncu şu ana kadar 7 maça çıktı.)
Sabri Sarıoğlu için bu sezon 15 maçta oynarsa 300 bin TL, 30 maçta oynarsa ilaveten 300 bin TL daha ödenecek. Sabri şu ana kadar 27 maça çıktı.
Emre Çolak için 10 puan toplarsa 50 bin TL, 20 puan toplarsa ekstra 300 bin TL daha ve 30 puan toplarsa ekstra 150 bin TL daha ödenecek. Puan hesabı ise şöyle yapılıyor. İlk 11'de maça çıkma 1 puan, yedekten girme 0.5 puan, kadroda olma 0.25 puan. Genç oyuncu şu ana kadar 16,75 puan topladı ve ekstra 50 bin TL kazandı.
Jose Rodriguez sözleşme süresince her sezon 11'de oynayacağı 30 maç için 250 bin euro daha Real Madrid'e ücret ödenecek.
Carole ise 25 maça ilk 11'de çıkarsa 300 bin euro daha eski kulübü Troyes'a ödeme yapılacak. Carole şu ana kadar 16 maçta ilk 11'de sahaya çıktı.

Ayrıca yeni transferler Donk ve Linnes'in maç başı ücretleri ilk 11'de yer alacakları 12. maç sonrası devreye gireceği için toplam maliyete dahil edilmedi.

Toplam maliyet dudak uçuklatıyor

Galatasaray kulübü şu an kadrosundaki futbolculara ödeyeceği ücret yıllık toplamda 140 milyon lirayı aşıyor.

Not: Burak Yılmaz'ın kazanacağı garanti ücret, transferi henüz resmiyet kazanmadığı için maliyete dahil edilmiştir.

(Türkiye kupası karşılaşmaları maç başı ücretlere dahil edilmedi ve oyuncuların şu ana kadar oynadığı maç sayıları baz alındı. Özel durumlarda Sneijder'in imza parası dahil, diğer gerçekleşen durumlar maliyete eklendi. Euro kuru 3.2, dolar kuru 3.0 sabit kabul edildi. Kur konusu Galatasaray kulübünün tasarrufundadır ve yazıda belirtilen toplam rakam buna göre farklılık gösterebilir.)

Galatasaray'da herkes mevcut zararın belirtilen sürede eritilemeyeceğinin farkında. Sezondan ümidini kesse de takımına olan desteğini sürdüren taraftar yönetimden sadece iyi niyet bekliyor. Bakalım Dursun Özbek yönetimi, henüz birkaç ay önce kazanılan 3 kupanın ve dördüncü yıldızın sevincini yaşayamayan taraftarların bu beklentisini karşılayabilecek mi?
Haber: Serhat Karakaş