'Beşiktaş kariyeri bitebilir'

NTVSPOR yorumcusu Mehmet Demirkol Süper Lig'in 13.haftasında oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş maçını yorumladı.
'Beşiktaş kariyeri bitebilir'
NTVSPOR yorumcusu Mehmet Demirkol Süper Lig'in 13.haftasında oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş maçını yorumladı.

Ünlü spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın karşı karşıya geleceği mücadeleyi değerlendirdi. Zorlu karşılaşmanın orta saha tercihleriyle çözüleceğini söyleyen Demirkol, maçın kilit adamını açıkladı.

ORTA SAHA BELİRLEYECEK

Maçın kaderini büyük oranda Beşiktaş orta sahasının pas başarısı, savunmasının top kaybı sayısı belirler. Çünkü Advocaat Atiba'yla ön tarafın bağlantısını kesmek üzerine planını kuracaktır. Bu bölgede rakibi top kaybetmeye zorlamak hedefi olacak. Sonrasını biliyoruz...

ŞENOL HOCA ALTERNATİF BULUP...

Fenerbahçe içeride ya da dışarıda rakibini çıkarken tek ayak üzerinde yakalayıp direkt kaleye gitmek istiyor. Şenol Hoca buna bir alternatif bulup Fenerbahçe baskısını boşa çıkarmak isteyecek.

GÜNEŞ'İN AVANTAJI

Güneş'in avantajı, Fenerbahçe'nin orta sahada ince işler yapan bir adamının olmayışı. Bunu daha çok fizik mücadele ile halletmeye çalışıyorlar. Ve Beşiktaş da orta sahada fizik olarak onlardan geride değil. Şenol Güneş'in buradaki en önemli kararı Atiba'nın yanında kimin oynayacağı konusunda olacak.

İŞİ ÇÖZECEK PERFORMANSLAR

Marcelo ve Atiba'ya oyunu açacak bir 3. bulursa baskıyı çözebilirler. Bu zor bir karar. Tolgay'ın ilk Napoli maçındaki ya da İnler'in ikinci Benfica maçındaki 2. devre oyununu yakalaması önemli. İşi çözecek olan bu performanslar.

BULMASI ZOR DEĞİL

Deplasmanda oynanan Napoli maçında olduğu gibi savunma orta saha bağlantısını etkili kurup, Fenerbahçe beklerinin arkasına zaman zaman uzun topları da kullanarak etkili sarkmak hedef olacak. Yani Quaresma'yı etkili olduğu yerde birebirde Hasan Ali ya da Şener'le karşı karşıya getirmek. Eğer bu orta saha bütünlüğünü sağlayamazsa mükemmel bir gole çevirme yüzdesi (2.6 isabetli şuttan 1 gol) yakalayan Fenerbahçe'nin skor bulması zor olmaz.

SOW VE LENS...

Beck'in Başakşehir, Gönül'ün Darıca maçlarındaki performansı Advocaat'ın iştahını kabartmış olmalı. Volkan, Sow ve Lens burayı çok etkili kullanabilir.

BEŞİKTAŞ'IN EŞSİZ YETENEĞİ

Zaman zaman Tosiç/Atınç ve Fabri'ye de baskı yapacaklardır. Beşiktaş eğer topu geriden çıkarırken yeterli pas opsiyonu bulmazsa işleri zorlaşır. Ancak Beşiktaş'ın 70 dakika işler kötü bile gitse her şartta geri dönebilmek gibi eşsiz bir yeteneği olduğunu da unutmamak lazım...

MAÇIN KADER ADAMLARI

Hem Benfica hem de Başakşehir karşısındaki ilk yarı oyunlarından sonra geri dönebilmek her takımın harcı değil. Hiç bir rakip Beşiktaş karşısında son düdük çalmadan ‘kazandık' diyemez. Maçtaki kader adamları Tolgay ve İnler'den biri olur. Skoru değil ama oyunu Oğuzhan'la birlikte onlar belirler. Tabii ki Adriano'nun sağlığı da.

ONUN DRİPLİNGLERİYLE SINANACAK

Skor ise Quaresma ve RVP'nin yeteneklerini kullanma şansını bulmalarında saklı. Diğer iki önemli isim ise Lens ve Fabri. Fenerbahçe'nin 2. yarıya önde girmesi durumunda Beşiktaş geri dönüş konusunda onun driplingleriyle de sınanacak.

VE FABRI...

Ve Fabri... Standart risklerinden en azından bu maç için vazgeçmek zorunda. Bir kaza sadece maçı değil onun Beşiktaş kariyerini de bitirebilir.