Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar: "Dopingle mücadelede dünya bizi örnek alıyor"

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, dopingle mücadelede TAF'ın örnek alındığını söyledi.
Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar:
Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, dopingle mücadelede TAF'ın örnek alındığını söyledi.Çintimar, TAF Disiplin Kurulunun geriye dönük incelemede, 2007 Dünya Şampiyonası'nda alınan numunelerinde yasaklı maddeye rastlanan milli atlet Elvan Abeylegesse'ye 2 yıl men cezası vermesini değerlendirdi.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) Elvan Abeylegesse'ye doping cezasıyla ilgili 2007 yılına ait numunelerinde pozitif numunesi olduğunu anlatan Çintimar, "Daha sonra B numunesinin açılması için müracaat edildi. B numunesi de pozitif çıktıktan sonra WADA, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) aracılığıyla Türkiye Atletizm Federasyonundan disiplin kuruluna sevk edilmesini istedi. Disiplin kurulumuz da kanunlar çerçevesinde ne gerekiyorsa onu yaptı, sıfır tolerans ve hiçbir şekildi hiçbir sporcuya tolerans sağlanmayacağını bu şekliyle bütün Türkiye'ye söylemiş olduk." diye konuştu.

Fatih Çintimar, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve TAF olarak bütün teşkilatın dopingle ilgili birlikte mücadele ettiklerini ifade etti.

Dopingle yapılan birlikte mücadele sonunda da Abeylegesse'ye bu cezanın verildiğini vurgulayan Çintimar, "Bundan sonra da hiçbir sporcuya hiçbir şekilde tolerans hakkımız olmadığı gibi olmayacak da. Bizim amacımız temiz bir spor. Atletizm sporların anası, analar temiz olmalı. Biz de tertemiz bir spor yapmak istiyoruz." dedi.

"MAHKEMESİ DEVAM EDEN SPORCULAR VAR"

Soruşturması devam eden sporcuların olduğunu vurgulayan Çintimar, "Aslı Çakır Alptekin, Gamze Bulut... Bunların hepsinin soruşturma ve mahkemesi devam ediyor. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ile ilgili süreç olduğu için ne zaman sonuçlanır bilmiyorum. IAAF, CAS ve sporcu arasındaki mahkeme. Biz de sizler gibi sonuç geldiğinde öğrenebileceğimiz durumdur." ifadelerini kullandı.

Göreve geldiği günden bu yana hiç kimseye en ufak bir toleranslarını olmadığına dikkati çeken Çintimar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın da teşkilatımızın da bu konuda hiç kimseye hiçbir bir toleransın sağlanmayacağını defalarca söyledik. Dopingle mücadeleyle ilgili WADA, IAAF, dünyanın bütün bu işle mücadele eden birimleri de TAF'ı örnek alıyor ve takdir ediyor. Biz de bu anlamda mutluluğumuzu ifade ediyoruz. Dopingle mücadelemiz, toleranssız devam edecek."

Kaynak: AA