Atletico Madrid'in başarısının hikayesi ve sırrı!

SPORCOPE DIŞ HABERLER - UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'i saf dışı bırakarak adını finale yazdıran Atletico Madrid, son yıllarda yakaladığı form grafiği ile göz kamaştırıyor.
Atletico Madrid'in başarısının hikayesi ve sırrı!
SPORCOPE DIŞ HABERLER - UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'i saf dışı bırakarak adını finale yazdıran Atletico Madrid, son yıllarda yakaladığı form grafiği ile göz kamaştırıyor.

Son 7 sezonda, 2 farklı teknik direktör ile 4 Avrupa Kupası finali oynayan başkent temsilcisi, kadro yapısı olarak istikrarsız bir görüntü çizsemesine rağmen başarıyı gelenek haline getirdi.

İşte Atletico Madrid'in Avrupa hikayesi ve her büyük finalde değişen kadroları;

2010 yılında Quique Sanchez Flores yönetiminde UEFA Avrupa Ligi'nde finale yükselen Atletico Madrid, uzatmalarda Fulham'ı 2-1 mağlup etti ve kupaya uzandı. Süper Kupa Finali'nde Inter'i de deviren Atletico, Avrupa defterini iki kupayla kapattı. O dönemki kadroda yer alan Ujfalusi ve Simao daha sonra Türkiye'nin yolunu tuttular.

Screenshot_7

Atletico Madrid'in 2010 yılında kazandığı bu iki kupa, beraberinde Quique Sanchez Flores'in vedasını getirdi. Bu veda da, Diego Simeno'nin başarılarla dolu serüvenin ilk sayfasını oluşturdu...

Flores'in ardından Manzano ile yola devam etme kararı alan Atletico Madrid, bu hamlesinde fazla ısrarcı olmadı ve teknik direktörlük koltuğuna Diego Simeone'yi oturttu. 2011-2012 sezonunu ligde 5. sırada tamamlayan Diego Simeone, UEFA Avrupa Ligi'nde ise finalde Athletic Bilbao'yu 3-0 ile geçerek kupanın sahibi oldu.

Simeone ve öğrencileri, Süper Kupa'da da hata yapmadılar. 2010 yılını çifte kupayla kapatan Atletico Madrid, 2012 senesinde bu kez Chelsea'yi devirdi ve bu yılı da Avrupa çifte şampiyonluk ile çalıştırdı.

Screenshot_8

2013-2014 sezonu, Atletico Madrid için rüya gibi geçti. 18 yıllık bir aranın ardından La Liga şampiyonu olan Atletico Madrid, Diego Simeone yönetiminde klasman atlamış ve artık hedefi Şampiyonlar Ligi Kupası olmuştu.

Ligde geride bıraktığı Real Madrid ile Portekiz'de 1 numaralı kupa için savaşan Atletico Madrid, bu cephede zafer yaşayamadı ve en büyük hayalini erteledi.

Bir sonraki sezon ligi 3. sırada tamamlayan Atletico Madrid, Şampiyonlar Ligi'nde de tanıdık bir düşmana boyun eğdi. Real Madrid, Diego Simeone'yi bu kez çeyrek finalde yıktı.

Screenshot_9

2015-16 sezonu ise yeni bir hikayenin, bir başka cildi. Ligde liderlik koltuğunda oturan Barcelona ile aynı puana sahip olan Atletico Madrid, 2013-2014 sezonunda kıyısından döndüğü rüyayı bu sezon gerçekleştirmek istiyor.

Hem lig şampiyonu hem de Şampiyonlar Ligi şampiyonu adayı olan Atletico Madrid, başarıyı gelenek haline getirmesine rağmen kadrosunu Avrupa devlerinden koruyamadı.

Her kupanın ardından adeta yağmalanan Atletico Madrid, giden yıldızlarının yerine yaptığı transferlerden yüzde 100 verim aldı. Kendi yıldızlarını parlatan Atletico Madrid, başarının isimlere odaklı olmadığını aksine bir felsefenin ürünü olduğunu kanıtladı.

Atletico Madrid'de gelen, gideni aratmadı...

Screenshot_10