Ankara'da altın kazandık

Ankara'da altın kazandık


Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Gizem Elmaağaçlı, Evrim Sağlam ve Nevin Akdağ'ın temsil ettiği Makaralı Yay Genç Kız Milli Takımı, altın madalyanın sahibi oldu.

Türkiye Okçuluk Federasyonunun ev sahipliğinde Ankara'daki ATO Congresium'da düzenlenen organizasyonun son gün sabah seansında, gençlerde makaralı yay bireysel ve takım final atışları yapıldı.

Genç kızlar takım final müsabakalarında Gizem Elmaağaçlı, Evrim Sağlam ve Nevin Akdağ'dan oluşan Türkiye, Alexandra Savenkova, Sofia Fadeeva ve Diana Ravilova'nın yer aldığı Rusya'yı 228-227 mağlup ederek altın madalya kazandı.

Milli okçu Evrim Sağlam, bireysel müsabakalarda da makaralı yay genç kızlarda ABD'den Athena Caiopoulos'la bronz madalya mücadelesi verdi. Rakibine 140-139 yenilen Evrim, 4. olarak madalya şansını kaybetti.

Şampiyonada Türkiye adına son olarak Furkan Dernekli, makaralı yay genç erkeklerde bronz madalya için podyuma çıktı.

Furkan'ın, Rusya'dan Anton Bulaev ile karşılaştığı müsabakanın normal seri atışları 143-143 berabere bitti. Tie-break'te merkeze daha yakın atış yapan Rus sporcu bronz madalya elde ederken, Furkan kürsünün dışında kaldı.

Türkiye, böylece şampiyonayı 1 altın ve 1 gümüş madalyayla tamamladı.

Olimpik yay genç erkeklerde Mete Gazoz, Onur Tezel ve Oğuzhan Küçük'ten oluşan milli takım, dün gümüş madalya almıştı.

Organizasyon, öğleden sonra büyükler makaralı yayda gerçekleştirilecek final müsabakalarıyla sona erecek.

Şampiyonanın son gün sabah seansında madalya dağılımı şöyle oluştu:

Takım
Makaralı yay genç kızlar:
1- Gizem Elmaağaçlı, Evrim Sağlam, Nevin Akdağ (Türkiye)

2- Alexandra Savenkova, Sofia Fadeeva, Diana Ravilova (Rusya)

3- Giulia Grascelli, Aurora Tozzi, Camilla Alberti (İtalya)

Makaralı yay genç erkekler:
1- Anton Bulaev, Dmitriy Stepanov, Boris Chizhov (Rusya)

2- Jesse Sut, Manuel Festi, Viviano Mior (İtalya)

3- Remy Leonard, Harri Howden, Devilliers Duvenage (Avustralya)

Bireysel
Makaralı yay genç kızlar:
1- Lucia Valeria Chavarria (Meksika)

2- Cassidy Cox (ABD)

3 - Athena Caipoulos (ABD)

Makaralı yay genç erkekler:
1- Viktor Orosz (Macaristan)

2- Christos Aerikos (Yunanistan)

3- Anton Bulaev (Rusya)