"Anahtarı Sneijder'e versinler"

"Son söyleyeceklerimi baştan söylemeyi tercih ediyorum ve açıkçası çözüm konusunda çok umutlu olmadığımı belirtmem gerekiyor. Galatasaray'ın biriken sorunlarının bu yönetim kadrosu ile çözülmesi mümkün değil. Maç sonrası ağlayan, Türkiye Kupası'nda devam ediyor olmayı başarı sayan ve bugüne kadar kulübün lokomotifi olan futbol konusunda söylediği hiçbir konuyu çözememiş yönetim kadrosunun bu işin altından kalkması mümkün değil.
"Son söyleyeceklerimi baştan söylemeyi tercih ediyorum ve açıkçası çözüm konusunda çok umutlu olmadığımı belirtmem gerekiyor. Galatasaray'ın biriken sorunlarının bu yönetim kadrosu ile çözülmesi mümkün değil. Maç sonrası ağlayan, Türkiye Kupası'nda devam ediyor olmayı başarı sayan ve bugüne kadar kulübün lokomotifi olan futbol konusunda söylediği hiçbir konuyu çözememiş yönetim kadrosunun bu işin altından kalkması mümkün değil.
CAMİAYA DOĞRU İNSANLAR GEREK

Bu yönetimle yola çıkmış ancak daha yolun başında nelerin olabileceğini algılamış ve onlarla yürümemiş bir futbol adamı olarak bugün bu sayfada bir daha hatırlatmak istiyorum ki, Galatasaray'ın koşulları çok ağır, daha büyük bir beraberliğe, daha ehil insanlara, daha doğru ve daha büyük bir projelere ihtiyacı var.


BU DURUMA GELİNMESİNİN SEBEBİ ÜNAL AYSAL

Galatasaray'ın UEFA'dan mali kriterlerden dolayı 1 yıl men cezası almasının en büyük sorumlusu şüphesiz bugünkü yönetim değil. Ünal Aysal döneminde yapılan yanlış işler, büyük savurganlıklar bu tablodaki en önemli faktör. Ve bunun sorumluları ne yazık ki Galatasaray'ı yarı yolda bırakıp hiçbir bedel ödemeden çekip gittiler. Ancak "DURSUN ÖZBEK ne yapsın? Onun suçu yok" demek ve olayı enkaz edebiyatına bağlamak da doğru bir yaklaşım değil.

GERÇEKLER ERKEN SÖYLENMELİYDİ

Öncelikle Dursun Özbek'in en büyük hatası Galatasaray camiasına doğruları söylememesi oldu. Seçimli Genel Kurul'a giderken ve sonrasında "Galatasaray'ın mali durumu anlatıldığı kadar kötü durumda değil", "Sportif başarıdan ödün vermeyeceğiz", "Yıldız transferleri sürecek" diyen o değil miydi? Mustafa Denizli'ye 5-6 transfer sözü vermedi mi?


MUSLERA ALTINKEN GÜMÜŞ OLDU

Özbek eğer bugün söylediklerini seçime girerken söyleseydi, acı reçetenin şart olduğunu ifade ederek seçilseydi işi çok daha kolay olurdu. Elindeki oyuncular çok daha değerliydi o tarihte. Şu anda mesela Muslera bile altınken gümüş oldu ne yazık ki.FENERBAHÇE DERBİSİNİ KAYBEDERLERSE HERKES GİDER 
Gazete haberlerine göre Başkan geçtiğimiz cumartesi oyunculara çok sert bir konuşma yapmış. "Artık koşmayan oynamayacak. Çıkın kupayı alın prestijinizi kurtarın" demiş. O nedenle takım Başakşehir maçının ikinci yarısında çok koşmuş, mücadele etmiş. Ne kadar komik değil mi? Şampiyonluk ve Avrupa gitmiş. İki teknik adam, bir akademi direktörü yollanmış, iki yönetici istifa etmek zorunda bırakılmış, takım şamar oğlanına dönmüş, Başkan nihayet devreye girmiş. Aslında sert konuşmayı hak eden oyuncular mı yoksa istikrarsızlık yolunu seçen, futbol şubesini karman çorman yapanlara yol veren Başkan mı?


İŞLER KÖTÜYKEN MEHMET ÖZBEK NERELERDE?Florya'da bu yönetim işe başladığından beri çok ilginç bir süreç yaşanıyor. Deneme yanılma ve sil baştan dönemi. Ben ayrıldığımda en önemli pozisyonda bulunan Mehmet Özbek nerede mesela? İşler kötüyken hiç adını duyan var mı? Başkan bir ara Cenk Ergün'ü yalandan sportif direktör olarak lanse etmişti, o da kayboldu. Denizli ben yardımcı bile almadan Florya'yı yönetirim demişti, ömrü kısa sürdü onun da. Fatih İşbecer'in gözü de hep Florya'da olmuştu zaten. Diğer yöneticilerin arasında da daha çok Florya'ya meraklılar var tabii ancak Başkan, kardeşi ve Fatih'i aşmaları zor. Kararları onlar verir. Bugüne kadar operasyonları onlar yaptı, yeni projeyi de anlaşabilirlerse (!) onlar yapmayı düşünüyor.


SNEIJDER'İN DEDİĞİ OLUYORAz maliyetli teknik adam, gençleştirme, altyapıdan oyuncu çıkarmak, genç oyuncu transferi falan diyorlar. Bu işler bu kafayla, üstelik kısa vadede bu kadar kolay değil. Hele Gençlerbirliği deplasmanı ve Fenerbahçe maçını kaybederlerse kimse ne onları ne de getirecekleri teknik adamı tutabilir. Aslında hiç zorlanmasınlar, işin kolayı var. Sneijder takımda çok etkili, taraftarın sevgilisi, altyapıya istediğini de getirdi. Anahtarı Sneijder'e versinler. Zaten ülkemizde teknik direktör, sportif direktör dediğiniz de nedir ki!!!"

Kaynak: Meydan Gazetesi